Footshop: Vítejte ve světě tenisek
Footshop: Vítejte ve světě tenisekFootshop: Vítejte ve světě tenisekFootshop: Vítejte ve světě tenisekFootshop: Vítejte ve světě tenisek

Ve světě tenisek

17.10.2016 00:00

Jak se zrodil Footshop
Příběh Footshopu začal v roce 2011, když ho jako e-shop založil jednadvacetiletý Peter Hajduček. S provozováním e-shopu neměl do té doby žádné zkušenosti, šlo vlastně o takový pokus. Proč se Peter rozhodl prodávat zrovna tenisky? Měl k nim vztah už od dětství. Když jako kluk jezdíval na skatu, řešil problém s nedostatkem vhodné obuvi. Dlouho si střádal peníze, aby si pak mohl koupit boty v Maďarsku. Za první tenisky dal v 11 letech 5500 Kč.

Začátky Footshopu nebyly nijak zázračné. Peter nejednou uvažoval o tom, že se na e-shop vykašle. Web byl pěkný, stránka na Facebooku také fungovala, ale tenisky se prostě neprodávaly. Až zhruba po roce, kdy si domluvil spolupráci s dodavatelem obuvi Supra a následně začal prodávat tenisky kolekcí adidas a Vans, vstal obchod z popela.

Jakmile se e-shopu dařilo, přišla na řadu kamenná prodejna. V roce 2014 tak Footshop otevřel v pražské Bubenské ulici na Vltavské v prostoru bývalé The Chemistry Gallery. „Nechtěl jsem obyčejný obchod s teniskami, ale kulturní prostředí s přesahujícím konceptem,“ říká Peter o umístění prodejny. Povedlo se. Prostor prodejny je světlý, protože jeho stěny jsou prosklené, interiér je variabilní, takže ho lze přizpůsobovat mimo jiné akcím, které doprovázejí uvedení nových kolekcí a jsou vždy tematicky vyladěné do posledního detailu.

Prezentaci nových kolekcí se ve Footshopu vždy věnují svědomitě. Na tematických akcích se schází několik set nadšenců. Nedávno třeba při srpnovém představení kolekce Y3 z dílny adidas a japonského návrháře Yohji Yamamota. Právě způsob prezentace je totiž podle Petera klíčem k tomu, jak lze i na českém a slovenském trhu prodat tenisky za cenu okolo deseti tisíc korun i vyšší. Obrovským úspěchem bylo také získat do obchodu 40 párů tenisek Yeezy Boots od Kanyeho Westa, kterých bylo na celém světě pouhých 9000. Pražský Footshop byl jediným obchodem ve střední Evropě, který je mohl zákazníkům nabídnout.

Teniska jako umělecké dílo
Aktuálně nabízí Foosthop okolo 30 značek od legendárních Nike, adidas či Vans až po menší a méně známé, jako je třeba holandský výrobce Filling Pieces. Najdete tu normální tenisky stejně jako designové kousky, jejichž cena se vyrovná koupi nového telefonu. Někomu taková cena může přijít přehnaná, pro teniskové fandy ale má svůj význam. Peter v tenisce vidí kousek umění i prostor pro vyjádření názoru. „Tenisky se neomrzí a neustále se objevují nové kousky. Jsou jako plátno umožňující tvorbu, kterou můžete stále nosit.

Sneakers, tedy tenisky, už dávno nejsou jen sportovní obuví. Díky moderním technologiím a designovým návrhům se skvěle hodí pro volný čas a mnohdy i do práce a k elegantnějším outfitům. Protože se tenisky stávají čím dál populárnějšími a pražskému Footshopu se daří, otevře v listopadu jeho bratislavská pobočka. Podle Petera bude díky několikaletým zkušenostem z pražské prodejny její slovenská sestra ještě vychytanější.

Footshop je jedinou firmou v Česku a na Slovensku, která se stala součástí celosvětové sítě adidas Consortium, což jí propůjčuje možnost získat pro své zákazníky exkluzivní modely a limitované edice, které jinde na území ČR a SR neseženou. Jednou z Peterových vizí je časem navrhnout vlastní tenisky.

Jak pečovat o tenisky

Impregnací proti zažrané špíně
Předejít složitějšímu čištění pomůže impregnace. Mezi nejkvalitnější značky patří např. Crep Protect, kterou se ošetřují ty nejdražší tenisky. Po testech na botách v hodnotě 15 – 20 000 Kč na ni poléhají také ve Footshopu.
Platí jednoduché pravidlo – nepřehánět. Impregnaci ve spreji je nutné aplikovat s ohledem na materiál boty. Jestliže se jedná o kůži, která nepropouští příliš vlhkosti, stačí tenisku nastříkat impregnací z větší vzdálenosti (cca 30 cm), nikoliv však dlouze, abychom materiál přehnanou péčí naopak neponičili.
U materiálů, které snáze propouštějí vlhkost, je postup podobný, akorát impregnujeme ze vzdálenosti 10 – 20 cm. Po 10 minutách aplikaci opakujeme. Pak už je teniska na nějaký čas chráněná neviditelnou vrstvou impregnace a odolná vůči vlhkosti i nečistotám, které stačí omýt pouhou vodou.

Náročnost materiálu
Nejsnazší péče je o syntetickou kůži. Není tolik náchylná na poškození při čištění kartáčkem. Přehnaně intenzivní impregnace ale může na syntetické kůži zanechat bílé skvrny.
Naopak k nejsložitějším materiálům na čištění patří vícevrstvá látka. Jakmile se totiž špína dostane pod první vrstvu a zaschne, je možné, že se ji už nepodaří zcela vyčistit.
Velmi opatrně je nutné očišťovat také semiš pomocí speciální gumy na šmouhy a jen malého množství vody. Jemně se musí také na „síťovaný“ materiál zvaný mesh. Na ten je nutný opravdu jemný kartáček.

Generální čištění
Pokud jsme botu včas neimpregnovali a došlo k zašpinění, je na řadě čistící sada. Footshop doporučuje značky Crep Protect nebo Jason Markk. Takové sady většinou obsahují speciální čistící roztok, kartáčky a ubrousek.
Postup je jednoduchý: směs smícháte s teplou vodou, namočíte kartáček a čistíte. Tvrdším kartáčkem podrážku a odolný materiál boty, měkčím všechny povrchy, které jsou náchylné na poškození. Poté botu otřete ubrouskem/hadříkem.
Čistící sady lze sehnat v různých variantách: cestovní, sada s gumou na čmouhy na semiši, nebo je možné dokupovat jednotlivé příslušenství podle materiálů, které potřebujete čistit. Díky čištění bot zachováte materiál delší dobu v dobrém stavu – jeho tvar, strukturu, barvu… Není žádoucí boty „drhnout“ každý týden, ale při častém nošení není od věci je např. 1x měsíčně ošetřit.

Do pračky – ano, nebo ne?
Někteří teniskoví nadšenci se hrozí už jen při představě tenisek vhozených do pračky. Jiní tvrdí, že sem tam boty vyprat není až takový hřích, pokud dodržíte několik zásad – zabalit tenisky do povlečení, např. do povlaku na polštář, a prát na 30 °C maximálně 40 minut. Mějte však na vědomí, že praní v pračce může uvolnit lepidlo a tím od sebe oddělit přilepené části boty.
Vyhnout byste se měli mýdlu i jiným přípravkům na čištění, které nejsou určené na boty. Můžete tak narušit barvy i samotný materiál.

Rychlé čištění ubrousky
Na jednoduché a až překvapivě efektivní očištění tenisek fungují i speciální vlhké ubrousky. Počítají s různými typy povrchů, a tak jsou z jedné strany hrubší mimo jiné na tvrdší části boty, jako je třeba podrážka.
Jejich výhoda tkví hlavně ve skladnosti. Jsou ideálním řešením na cesty, a to jak běžně po městě, tak třeba i na dovolenou.

Slovníček teniskových pojmů
Následující pojmy vám budou kompasem na cestách světem tenisek.
Sneakers/kicks/creps: slangové označení slova tenisky
adidas Consortium: nejvyšší kolekce značky adidas, kterou může na světě prodávat jen pár desítek obchodů
Limited Edition: limitovaná edice tenisek, která je vyrobená obvykle jen v několika stech párech pro celý svět. Jejich hodnota po prodeji většinou několikanásobně stoupá.
OG: Originální resp. původní provedení tenisek, aby vypadaly tak, jako když vyšly poprvé (materiál, barva)
Vault by Vans: nejvyšší řada značky Vans, podobně jako adidas Consortium
NikeLab: podobně jako Vault by Vans a adidas Consortium
(Top) Tier: (nejvyšší) segment tenisek, které značka prodává a na které jsou zájemci ochotní čekat před ochodem i několik dní
Drop: čas, kdy jde do prodeje konkrétní model (označuje se někdy jako "Drop Date") – pojem využívaný v různých smyslech, např. „Kdy dropujou nové Yeezy?“ nebo „Tenhle drop (myšleno model/verze) Yeezy se fakt podařil!“
Release: release a drop se používají v podobném duchu; pojem lze použít samostatně i ve spojení se slovem „date“
Deadstock (zkratka DS nebo VNDS jako very near deadstock): stav tenisek, kdy jsou nenošené, nezkoušené, jsou v původním balení a nedotknuté; dále pojem může znamenat archiv obchodu nebo sběratele, kde jsou nenošené tenisky shromažďované a odložené na tehdy, až jejich hodnota stoupne
Yeezy: momentálně asi nejvíc masově žádané tenisky na světě; ve spolupráci s adidasem je navrhl Kanye West.
Creeper: tenisky od značky Puma navrhnuté ve spolupráci s Rihannou
Preme: zkratka od slova Supreme, které pojmenovává značku velmi žádanou v oblasti streetwearu a sběratelů podobně jako Bape
Bape (A Bathing Ape): značka oceňovaná hlavně sběrateli a tzv. Hypebeasty
Hypebeast: človek, který prahne po nových teniskách a oblečení a často se mu tyto věci ani nemusejí líbit, je jen ovlivněný davovým šílenstvím; pojem se používá také jako označení portálu zaměřeného na streetwear a fashion s informacemi ze světa módy a tenisek (jeden z nej nese název Highsnobiety)

Nejlepší úlovky ve Footshopu

  1. adidas Yeezy Boost 750 (druhý release)
  2. adidas Yeezy Boost 350 (různé verze: Oxford Tan, Pirate Black 2.0, 350 v2)
  3. modely Air Jordan 1 Retro Hi "Bred" a "Chicago Bulls"
  4. NikeLab Air Max 1 Royal
  5. adidas Consortium x Hypebeast UltraBOOST Uncaged (první Consortium release)
  6. adidas NMD OG
  7. Reebok x Kendrick Lamar Ventilator
  8. Air Jordan 4 Retro "White Cement"
  9. Vans Vault OG (top tier řada Vans)
  10. Nike Free 5.0 "Genealogy Of Free"
Tváře Footshopu

Peter Hajduček
Šestadvacetiletý Peter Hajduček pochází z Košic na Slovensku. Vztah k teniskám si budoval už zhruba od 10 let, kdy začal jezdit na skatu. Protože v Košicích byl tehdy výběr tenisek mizerný, poohlížel se po nich v Maďarsku, kam s rodinou pravidelně jezdíval. Dnes vlastní okolo stovky párů tenisek, přesto se nepovažuje přímo za vášnivého sběratele.
Vysokou školu vystudoval v Praze. Když se věnoval internetovému marketingu, uvědomil si, že pomáhá v chodu jiným firmám, a tak by mohl zkusit založit vlastní business. Tento nápad se spojil se zájmem o tenisky. Právě tak se ve stručnosti řečeno zrodil Footshop.
Peter většinu peněz investuje zpět do firmy a jejího vývoje. Patří k činorodým lidem, kteří se zajímají o spoustu oblastí – hudba, skateboarding, graffiti… Ve Foosthopu a při organizaci jeho akcí se mu daří své zájmy propojovat, díky čemuž jsou události vždy osobité a přitahují stovky účastníků. Ve firmě Petera obklopují podobní nadšenci, jakým je on, takže se jeho vize daří úspěšně realizovat.

Peter „Kovo“ Kováč
Kovo nebo také Kovkou se narodil ve slovenském Ružomberku. V teniskách se vzhlédl už v dětství, když mu je ještě kupovali rodiče. Pozice produktového manažera ve Footshopu je tak pro něj snovým zaměstnáním. „Není to pro mě práce, ale můj život. Vlastně jen střídám místa, kde zrovna jsem, ale myšlenkami zůstávám stále tam,“ říká o svém zaměstnání.
Kovo patří k největším sběratelům tenisek. Aktuálně jeho sbírka čítá okolo 250 párů, z nich nejdražší vyšel na 300 eur, tedy asi 8 100 Kč. V kolekci, která se postupně neustále rozšiřuje, má nejrůznější značky a tipy tenisek z různých koutů světa včetně kousků z limitovaných a prémiových sérií. Jeho milovanými značkami jsou Vans a adidas. Píše blog Footshopu 1000sneakers.com, který dokonale reflektuje jeho vášeň pro tenisky.

Bubenská 1 – moderní prostor, který dýchá minulostí
Budova bývalých Elektrických podniků na adrese Bubenská 1 patří k nejvýznamnějším funkcionalistickým stavbám v Praze. Uvedena do provozu byla v roce 1935, kdy se jednalo o moderní kancelářské prostory. V rámci budovy dokonce fungovaly také lázně. V 90. letech se pak na této adrese konaly bujaré večírky a hudební koncerty, ale i politické schůze, na kterých vznikala důležitá rozhodnutí. Dnes prostory na Bubenské 1 lákají často umělce a kulturně činné skupiny.

Bubenská 1 je ukázkou funkcionalistické architektury, která se opět probouzí k životu, a to i díky Footshopu a jeho interiérovému pojetí a využití prostoru v běžném provozu i v rámci akcí, kdy si obchod naplno hraje s velkorysou variabilitou. Tato historická stavba nabízí vzdušnost a jedinečná technická řešení, která odkazují na architekturu 30. let minulého století.

www.footshop.cz
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama