Ohňostroj při závěrečném ceremoniálu v Riu nad stadionem Maracana. Photo: AFP_GA2OF/-
Arnošt Petráček, zlatý paralympik z České republiky v plaváníBrazilec Daniel Dias při plaveckém závodu na 100 metrů ve volném stylu. <br><br>Photo: AFP_G936B/-Atsushi Yamamoto z Japonska při finále ve skoku na dálku.<br><br>Photo: AFP_G90W1/-Paralympionička Jin Zheng z Číny se se svým trenérem radují ze zlaté medaile v běhu na 1500 metrů.<br><br>Photo: AFP_G92ZA/-Finální skok na dálku Regase Woodse z USA <br>Photo: AFP_G899X/-Stříbrný medailista Tomoki Sato z Japonska a zlatý medailista Raymond Martin z USA se společně radují z finálního atletického závodu na 1500 metrů.<br><br>Photo: AFP_G72DD/-Intimní chvíle Stephane Houdeta Nicolase Peifera z Francie po zlatém vítězství štafety.<br><br>Photo: AFP_G71EL/-Photo: AFP_G6064/-Zdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZlato si vítěz Alex Zanardi vybojoval i přes nepříjemnou komplikaci - když mu v poslední zatáčce přeběhl přes cestu pes. <br>Zdroj z facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningZdroj z galerie facebooku Prague MorningTým z USA se raduje z vítězství nad Španělskem v basketballovém utkání. Photo: AFP_G93HP/YASUYOSHI CHIBA

Úžasné snímky z paralympiády v Riu 2016

23.09.2016 00:00

Česká výprava o 37 bojovnících se z paralympijských her vrátila domů se sedmi medailemi. Jako poslední vybojovali bronz lukostřelci David Drahonínský a Šárka Musilová v soutěži smíšených družstev, v závěrečný den soutěží ale už čeští sportovci do bojů o zlato bohužel nedosáhli.

O něco méně sledovaná paralympiáda z Ria však není ani o píď méně napínavější než u zdravých sportovců. Málokdo měl vůbec možnost ji sledovat živě a přesvědčit se, jak neúprosná může lidská touha a vytrvalost vůbec být. Sportovci bez nohou, rukou či jejich kombinací však přes svůj handicap zvládají nejen běhání na dlouhou trať, plavání, ale dokonce i lukostřelbu nebo stolní tenis, což se z pohledu diváka může zdát až nepohodlné, a o to více úžasné.

Například bývalý pilot formule 1 Alex Zanardi, který přišel o obě nohy při autonehodě v roce 2001, si vybojoval zlatou medaili i přes velice nepohodlnou komplikaci. V posledním kole mu přes cestu hned za zatáčkou přeběhl pes, což byla docela nebezpečná situace.
"Netrefil jsem ho, ale měl jsem namále, musel jsem hodně manévrovat. Bylo to docela úsměvné, ale v tu chvíli jsem se moc nesmál," komentoval svůj závod Zanardi.

Mnohem horší situaci zažil však íránský cyklista Bahman Golbarnezhad. Osmačtyřicetiletý jezdec podle brazilské televizní stanice O Globo v silničním závodu s hromadným startem upadl a narazil hlavou na kámen. Během převozu do nemocnice podlehl infarktu. Golbarnezhad, který startoval i na paralympijských hrách v Londýně, se účastnil závodu kategorie C4-5, v němž zvítězil Nizozemec Daniel Abraham Gebru. Z trojice českých cyklistů v pelotonu si vedl nejlépe jedenáctý Jiří Bouška.

Největší štěstí však zažil náš český sportovec. Čeští paralympionici už totiž nemají z Ria de Janeira pouze bronzovou sbírku. Ke třem bronzům přibyly do české sbírky na paralympijských hrách v Riu de Janeiro další čtyři medaile včetně té nejcennější. Zlatou medaili získal v předposlední soutěžní den plavec Arnošt Petráček na trati 50 m znak. Ve stejné disciplíně pak skončila druhá Běla Třebínová.

"Cesta k tomuhle zlatu pro mne byla velmi náročná. Během přípravy jsem v posledním roce absolvoval několik soustředění - v Itálii, na Kanárských ostrovech nebo závěrečné v Nymburku a to dalo hodně práce," uvedl pětadvacetiletý plavec na webu paralympic.cz.
"Před závodem jsem byl ještě hodně nervózní, ale po rozplavbách jsem už věděl, že na to mám a že bude stačit, když to předvedu ještě jednou. To se mi povedlo a je z toho zlatá paralympijská medaile navíc v evropském rekordu, čehož si moc vážím," řekl Petráček, který byl nejrychlejší už v rozplavbě.

My jsme si vzali paralympiádu na paškál a našli jsme řadu fotografií, které nám doslova vzaly dech a rádi bychom se s vámi o ně podělili.