Univerzita Karlova, článek z časopisu MENHOUSE č. 13

Univerzita Karlova

11.08.2016 00:00

Letos to bude 700. výročí narození Karla IV., kterému vděčí naše země za mnohé, nejstarší českou univerzitu nevyjímaje. Sedmnáct fakult, z toho čtrnáct v Praze, pokrývá téměř všechny myslitelné obory, a nabízí tak akademickou realizaci po vzdělání toužícím studentům z Čech i ze zahraničí.

Univerzita Karlova je pevně semknutá s českou historií a stejně jako náš národ prošla mnohými úskalími. V patnáctém století se hlásila k husitství a bojovala proti chamtivé církvi, po roce 1848 se podílela na sebeurčení české státnosti a ve 20. století se stala obětí útlaku totalitních režimů. Právě během druhé světové války nastalo jediné období od jejího založení, kdy byla činnost univerzity úplně zastavena, a to z důvodu studentských demonstrací 17. listopadu 1939. V roce 1945 byla znovu otevřena a současně vznikly i dvě nové lékařské fakulty, v Hradci Králové a v Plzni. Zaměření i počet fakult se po léta měnil a poslední, fakulta humanitních studií, přibyla teprve v roce 2000. Mezi fakulty naopak nejstarší, založené už roku 1348, patří lékařská, právnická a teologická. Zatímco právnická fakulta zůstala téměř nezměněna, fakulta teologická se rozdělila na husitskou, evangelickou a katolickou, a lékařská se rozrostla do rekordních pěti fakult.

Po téměř sedmi stoletích se způsob výuky a studentský život jako takový značně změnily. Studentů je na celé univerzitě více než 50 tisíc, profesoři už dávno nejsou vázáni celibátem a na fakultách probíhá mnohem více událostí než pouhé přednášky či semináře. Karlova Univerzita je živější než kdy jindy. V době, kdy jsou hodnoceny v celosvětových žebříčcích, se vysoké školy musí opravdu snažit, aby nebyly pohřbeny na dně pyramidy tisíce světových konkurentů. Kromě úrovně výuky se počítají i výsledky vědeckého výzkumu, otevřenost zahraničním studentům, počet vzdělávacích programů mimo základní kurikulum a mnoho dalších aspektů. Univerzita Karlova se pohybuje v horních dvou procentech světových univerzit. To možná není špatný výkon, ale zároveň to znamená, že se naše univerzita už dlouho nedostala na lepší než dvousté místo, a to se pro jednu z nejstarších univerzit světa nezdá zcela dostačující. V geografickém okruhu střední a východní Evropy jsme sice povětšinou na prvním až třetím místě, ale kdo z nás rád slyší, že jsme opět namísto k západu počítáni mezi země východu.

Nehledě na celosvětové žebříčky si Karlova univerzita vede více než dobře. Většina fakult opravdu nabízí program nad rámec výuky, a to například v podobě zajímavých přednášek a diskuzí na téma z vědeckého či politického prostředí. Po večerech se konají i méně formální akce, jimiž jsou známy například budova Hollar Fakulty sociálních věd, či Právnická fakulta UK. Zdejší studenty už nepřekvapí, že v atriu přezdívaném „bazén“ se během odpoledne postaví stage s mixovacím pultem, rozsáhlá aparatura, několik barů a večer se spustí párty, která předčí nejeden hudební klub v centru Prahy.

Zkrátka, Univerzita Karlova má stále co nabídnout a byla by škoda, kdyby se nechala zastínit stále přibývajícími soukromými vysokými školami, které se tak hojně prezentují plakáty v metru. Stačí ocenit sílu tradice, sálající z každé historické budovy, jež tato škola obývá. A právě kombinace dlouholeté tradice se stále se modernizující výukou a širokou škálou nabízených aktivit dělá Karlovu univerzitu atraktivní pro většinu středoškolských absolventů i starších studujících navazujících a kombinovaných oborů.

Datum:11.08.2016 00:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama