Univerzita Karlova, článek z časopisu MENHOUSE č. 13

Univerzita Karlova

11.08.2016 00:00

Letos to bude 700. výročí narození Karla IV., kterému vděčí naše země za mnohé, nejstarší českou univerzitu nevyjímaje. Sedmnáct fakult, z toho čtrnáct v Praze, pokrývá téměř všechny myslitelné obory, a nabízí tak akademickou realizaci po vzdělání toužícím studentům z Čech i ze zahraničí.

Univerzita Karlova je pevně semknutá s českou historií a stejně jako náš národ prošla mnohými úskalími. V patnáctém století se hlásila k husitství a bojovala proti chamtivé církvi, po roce 1848 se podílela na sebeurčení české státnosti a ve 20. století se stala obětí útlaku totalitních režimů. Právě během druhé světové války nastalo jediné období od jejího založení, kdy byla činnost univerzity úplně zastavena, a to z důvodu studentských demonstrací 17. listopadu 1939. V roce 1945 byla znovu otevřena a současně vznikly i dvě nové lékařské fakulty, v Hradci Králové a v Plzni. Zaměření i počet fakult se po léta měnil a poslední, fakulta humanitních studií, přibyla teprve v roce 2000. Mezi fakulty naopak nejstarší, založené už roku 1348, patří lékařská, právnická a teologická. Zatímco právnická fakulta zůstala téměř nezměněna, fakulta teologická se rozdělila na husitskou, evangelickou a katolickou, a lékařská se rozrostla do rekordních pěti fakult.

Po téměř sedmi stoletích se způsob výuky a studentský život jako takový značně změnily. Studentů je na celé univerzitě více než 50 tisíc, profesoři už dávno nejsou vázáni celibátem a na fakultách probíhá mnohem více událostí než pouhé přednášky či semináře. Karlova Univerzita je živější než kdy jindy. V době, kdy jsou hodnoceny v celosvětových žebříčcích, se vysoké školy musí opravdu snažit, aby nebyly pohřbeny na dně pyramidy tisíce světových konkurentů. Kromě úrovně výuky se počítají i výsledky vědeckého výzkumu, otevřenost zahraničním studentům, počet vzdělávacích programů mimo základní kurikulum a mnoho dalších aspektů. Univerzita Karlova se pohybuje v horních dvou procentech světových univerzit. To možná není špatný výkon, ale zároveň to znamená, že se naše univerzita už dlouho nedostala na lepší než dvousté místo, a to se pro jednu z nejstarších univerzit světa nezdá zcela dostačující. V geografickém okruhu střední a východní Evropy jsme sice povětšinou na prvním až třetím místě, ale kdo z nás rád slyší, že jsme opět namísto k západu počítáni mezi země východu.

Nehledě na celosvětové žebříčky si Karlova univerzita vede více než dobře. Většina fakult opravdu nabízí program nad rámec výuky, a to například v podobě zajímavých přednášek a diskuzí na téma z vědeckého či politického prostředí. Po večerech se konají i méně formální akce, jimiž jsou známy například budova Hollar Fakulty sociálních věd, či Právnická fakulta UK. Zdejší studenty už nepřekvapí, že v atriu přezdívaném „bazén“ se během odpoledne postaví stage s mixovacím pultem, rozsáhlá aparatura, několik barů a večer se spustí párty, která předčí nejeden hudební klub v centru Prahy.

Zkrátka, Univerzita Karlova má stále co nabídnout a byla by škoda, kdyby se nechala zastínit stále přibývajícími soukromými vysokými školami, které se tak hojně prezentují plakáty v metru. Stačí ocenit sílu tradice, sálající z každé historické budovy, jež tato škola obývá. A právě kombinace dlouholeté tradice se stále se modernizující výukou a širokou škálou nabízených aktivit dělá Karlovu univerzitu atraktivní pro většinu středoškolských absolventů i starších studujících navazujících a kombinovaných oborů.

Datum:11.08.2016 00:00
Reklama

Philips opět slaví

Philips TV opět slaví úspěchy na poli designu, získal hned pět prestižních ocenění.

Vyhrála elegantní ženská silueta

Vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019 pořádané v rámci Mercedes- Benz Prague Fashion Weeku se stal Boris Kráľ.

Light Moments by Sans Souci

Křišťálové sklo, pokovené povrchy, lehané sklo, a mimořádné komponenty spolu s pečlivým ručním zpracováním českých mistrů sklářů.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama