Zahrajeme si takovou hru – máte na to přesně hodinu, zdroj: časopis Menhouse č. 13

Zahrajeme si hru

11.07.2016 00:00

Mezi středními i vyššími vrstvami se ve způsobu trávení volného času začíná stále častěji objevovat fenomén únikových her. Takzvané Escape Games se do světa začaly šířit z Japonska před pěti lety. Brzy jim na chuť začali přicházet v Americe a dalších zemích, nakonec jsme jim propadli i my.

Skupina dvou až šesti hráčů se nechá dobrovolně zavřít do tematické sklepní místnosti, odkud se musí s pomocí logiky a dedukce dostat ven. Úniková hra je v podstatě interaktivní divadlo, ve kterém je nutné v daném čase vyřešit soubor na sebe navazujících hádanek, a díky tomu se nejen vysvobodit z místnosti, ale i rozluštit záhadu sériových vražd, vyloupit bankovní trezor či zastavit odpal rakety namířené na Rusko. Hry do Česka přišly zhruba před rokem a k dnešnímu dni si můžete vybrat až ze čtyřiceti různých tematických místností. Ptáte se, kde jsou? Inu, doslova na každém kroku – jen o nich prostě nevíte. Češi hry pořádají ve sklepních prostorech, zábavních centrech či u sebe doma. Hodinová akce, při které účastníci řeší různé rébusy, stojí v průměru 1 200 korun. Na osobu to tedy vychází na pár stovek, podle počtu hráčů. Nevídaný zájem je patrný i ze strany firem, které si tuhle aktivitu objednávají jako teambuilding, ve snaze naplnit staré dobrého pořekadlo: zahraj si s člověkem hru a poznáš ho.

Na začátku hry uvede roommaster účastníky do děje příběhu a vysvětlí jim pravidla, z nichž nejdůležitější je zákaz používání hrubé síly. Upozorní je, že po celou dobu hry budou sledováni a odposloucháváni přes kamerový systém, aby jim v případě nesnází mohli organizátoři napovědět nebo navést je správným směrem, aby nakonec celých 60 minut nezůstali bezradně stát na místě. Poté se za nimi zavřou dveře, a přesně v tu chvíli se začíná odpočítávat čas. Během prvních pár minut se snažte co nejrychleji a nejdůkladněji se seznámit s místností a najít indicie, které musíte nějakým způsobem logicky zužitkovat. Hned po prvním otevřeném zámku pocítíte, že začala skutečná hra.

Nemusíte se bát, že po uplynutí času zůstanete navždy ztraceni. Jednotlivé firmy pro neúspěšné hráče zvláštní místnosti nemají, a tak se vždy i v tomto případě dostanete bezpečně ven. Z prohry nebuďte zklamaní; Escape Game není soutěž, ale společenská aktivita, kterou si musíte především užít.

Únikové hry mají jen jedno nepatrné mínus; každou z nich si totiž můžete zahrát jenom jednou, jinak by postrádala smysl. Během minulého roku se s nimi však v Česku roztrhl pytel, takže dnes už lze vybírat z bezmála několika desítek nabízených fikcí. My vám představíme ty, které jsme si vyzkoušeli na vlastní kůži.

Sherlockova kancelář
Staňte se na šedesát minut skutečnými detektivy: proslulý Sherlock Holmes po svatbě svého drahého přítele a pomocníka dr. Watsona řeší případy jen s pomocí své brilantní mysli, zanedlouho si však uvědomí, že spolupráce s parťákem je nenahraditelná. Pohovorem ve formě hry tedy hledá nové pomocníky. Pozve si je do své autentické kanceláře, aby otestoval jejich detektivní nadání a důvtip. Během 60 minut mají za úkol vyřešit sérii záhadných vražd, které ohrožují bezpečnost londýnských ulic. Pokud máte vztah k historii a fakty podloženým příběhům, zcela určitě si tuhle hru užijete.
www.exitgameprague.cz

The Room
Hra, kterou sestavil tým psychologů, je o příběh chudší, ale neméně zábavná a technicky velice originální. Odehrává se ve sklepních prostorách nedaleko Václavského náměstí a hrát ji může až deset hráčů, kteří mají k dispozici celý suterén. Hodí se zejména pro jedince s fobií z malých prostor, některé únikové hry jsou totiž omezené pouze na jednu místnost. Místo klasických 60 minut máte na vyřešení záhad i trochu více času a hrát začínáte už při uvítání. Při této hře je však kladen velký důraz na spolupráci mezi jejími účastníky: komunikace ve velkém počtu lidí bývá totiž obtížnější. Nemějte ale vůbec strach – možnost něco vyřešit dostane opravdu každý, navíc rozmanité technické vychytávky opravdu potěší.
www.theroom.cz

Firma The Chamber
V několika pobočkách po Praze nabízí bohatý herní sortiment; v současné době si můžete vybrat buď Hackerovo doupě, nebo Tajemnou pracovnu, v nejbližších týdnech uvede na trh i první hororové únikovky v Praze nazvané Dům duchů, Středověký žalář či Da Vinciho tajemství. My jsme vyzkoušeli autentické Hackerovo doupě, ve kterém budete úzce spolupracovat s elektronikou všeho druhu. Vaším cílem je nabourat se do centrálního systému a deaktivovat raketový odpal.
www.thechamber.cz

Železná opona
Hra vás zavede do dob komunistického Československa, konkrétně do výslechové místnosti StB. Představte si prázdný bílý prostor, dveře se za vámi zavřou a vy jste v prvních vteřinách oslněni pouze svitem jedné z lamp, jaké používala tajná policie při výsleších. Místnost je však prázdná pouze zdánlivě, a vy musíte prostřednictvím série skrytých mechanismů najít klíč ke dveřím, jimiž se vám otevře cesta k útěku za Železnou oponu. Tvůrci hry se navíc vcítili do pocitů zákazníků a jejich touhy si o zážitku popovídat, a nabízí jim možnost posedět si u baru s drinky v ceně.

Autor:Kirsten
Datum:11.07.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama