Praha, mystické město, jak ho neznáte, kresba: Kirsten
Praha, mystické město, jak ho neznáte, kresba: Kirsten

Mystická Praha

07.07.2016 00:00

Všichni v ní žijeme svým všedním životem; ráno do práce, večer na skleničku, o víkendu procházka... A přitom se neustále nepřestáváme kochat jej í honosnou krásou, jíž vévodí její historie. Jsme na svou stověžatou matku měst oprávněně hrdí; známe ale i možný podprahový význam všech jejích částí? A jak je můžeme využít ke svému prospěchu?

Věděli jste, že Karel IV. původně zamýšlel postavit Prahu jako posvátné místo, nový Jeruzalém? Při výstavbě Nového Města vycházel ze starých pohanských tradic, podle kterých s perfektně propočítaným systémem postavil nejen Karlův most, univerzitu, Svatovítskou katedrálu, ale i desítky dalších staveb, mezi které patří i takzvané Pětikostelí. Neuvěřitelné přitom je, že u tehdejších budovatelů se víc než stavitelské umění cenily znalosti astrologie, alchymie a esoteriky, které právem povýšily Prahu na jedno z nejunikátnějších a energeticky nejsilnějších měst na světě. V souvislosti s jarním tématem našeho časopisu jsem se vydala na schůzku s předními českými průvodci, kteří vlastním občanům dávají možnost poznat Prahu z mnohem hlubší perspektivy.

Město podle zvěrokruhu
My, běžně žijící občané, o skulinách ve zdech našeho města víme jen pramálo z hodin vlastivědy, kdy nás učili, že základní kámen Karlova mostu položil král na radu astrologů 9. 7. 1357 v 5 hodin a 31 minut (datum dává při řazení řadu lichých čísel 1-3-5-7-9-7- 5-3-1, která se čte stejně z obou stran). Věřilo se, že podobné hříčky mají vyšší ochranný význam. Založení velké stavby v ten den navíc neobyčejně přála i poloha nebeských těles. Karlův most však není jediným příkladem astrologicky propočítané stavby; málokdo (novodobé architekty nevyjímaje) ví, že Karel IV. rozdělil Prahu na dvanáct výsečí podle znamení zvěrokruhu, a každá z nich má svůj strategický význam. To je důvod, proč na dobrou párty zamíříte spíše do sféry volnomyšlenkářského Vodnáře než na území Kozoroha, který uznává trvalé hodnoty. Podrobně se o těchto astrologickoastronomických souvislostech dozvíte v odborné publikaci Praga Mysteriosa od RNDr. Milana Špůrka, zábavnější formu však představují fascinující prožitkové procházky PRAŽSKÝ ZVĚROKRUH, pořádané společností ASTROPRAHA.CZ, inspirované právě touto knihou. Sjednala jsem si schůzku s jejími představiteli v kavárně U Chlupatýho ducha, která je v těsném sousedství rotundy sv. Kříže. Ta je právě energetickým středobodem Prahy, odkud se linou jednotlivé sféry.

Linie slunovratu
Základem je Slunovratová linie, která v minulosti spojovala dvě významná předkřesťanská místa Na rybníčku, kde později stála rotunda sv. Longina a Žiži (dnešní oblast Pražského hradu). Propojovala východ a západ Prahy, a právě od ní se oddělují ostatní výseče znamení zvěrokruhu, kde můžeme sledovat charakteristiku jednotlivých znamení, někdy i v dosud netušených historickoezoterických souvislostech. Mnozí současní architekti ani v nejmenším netuší, proč některé stavby přirozeně přitahují či odpuzují, a i přes neznalost takto rozdělené Prahy stavějí řadu budov přesně na ta místa, která odpovídají jejich účelům a charakteristice. Než vám některé z nich představíme, vraťme se ještě několika řádky k historii. Karlovo náměstí, které podle Karla IV. mělo pojmout až sto tisíc poutníků přicházejících každoročně na svátek Svatého kopí a hřebů Páně, zůstává od svého založení stále největším v Evropě. Svátek, který se slavil od roku 1354, si prosadil Karel IV. u samotného římského papeže. Šlo o významnou pouť, při které se ukazovaly relikvie a korunovační klenoty. Karel IV. postavil Nové Město opravdu velkoryse, zcela v protikladu s tehdy obvyklými úzkými uličkami, které nedokázaly pojmout širší davy lidí. Díky jeho vizionářství už tehdy vznikly široké ulice Žitná a Ječná, které dnes slouží především k dopravě.

Pražský zvířetník
Na ilustrační mapě lze vypozorovat, že se ve sféře ohnivého znamení Berana nachází Staroměstské náměstí, kde také shořela Staroměstská radnice. Spadají pod něj i Holešovice s moderními budovami, národní Technické muzeum a bývalé největší železniční nádraží v Bubnech. Všeobecně se tvrdí, že Beran je průkopnické a tvrdohlavé znamení, pro které je typické povolání řezník, proto tam také bývala jatka a dobře se tam daří masnám (například v Dlouhé ulici).

Zemská znamení ve sférách Prahy představují především bohaté množství přírody, proto ve sféře Býka můžete narazit na spoustu parků a míst určených ke klidným procházkám. Nachází se v ní třeba zoologická zahrada nebo Letná. Vévodí jí monumentální stavby s rovnými střechami a je představitelkou luxusu; ne náhodou tu najdete nejluxusnější Pařížskou ulici, Rudolfinum nebo majestátní hotel InterContinental.

Sféra vzdušných Blíženců, „poslů bohů“, propojuje Staré Město s Malou Stranou výše zmíněným Karlovým mostem. Ten je schválně postavený v takovém úhlu, aby se za letního slunovratu z Mostecké věže dalo pozorovat, jak slunce zapadá přímo za katedrálou sv. Víta, což je v překladu Slunovratová linie v praxi. Ve sféře dvojakých Blíženců, kteří mají zájem o všechno dění, rychle se orientují v každé situaci, jsou pohybliví a měnitelní, se nachází Poslanecká sněmovna, Pražský hrad, ČVUT a Vítězné náměstí pověstné svým kruhovým objezdem.

Linie Raka olizuje katedrálu sv. Víta, která částečně patří i do sféry Blíženců. Rak je vodní znamení plné citu a emocí kombinované s praktickým přístupem k životu a rodině. Na Kampě a Hradčanech (nad níž sídlí vilová čtvrť rodinných domků Ořechovka) panuje domácká atmosféra.

Bujarý Lev dává na odiv svoji velikost, má vůli vládnout a ovládat druhé, je rád středem pozornosti a v čele dění. Patří do jednoho z ohnivých znamení; chování Lvů je přátelské a velkorysé, ale při špatném ozáření se může stát, že se jejich hrdost změní v pýchu a autorita v aroganci. Do výseče znamení Lva patří honosný barokní palác Tyršův dům, celý Petřín i s rozhlednou a v neposlední řadě i Strahovský stadion, kde se přátelství mísí s výše zmíněnou arogancí.

Panna je zemské znamení, tudíž opět můžete čekat notnou dávku zeleně. Pod její působení spadá například klidnější část Petřína a Kinského zahrada, úhel výseče sahá dokonce až na hrad Karlštejn. Kde je něco zanedbaného nebo zničeného, tam přichází Panna, aby vše opět systematicky zařídila a vystavěla, neboť touží po pořádku, čistotě a dokonalosti. Ne náhodou se právě na Praze 5 nachází největší sídlištní oblast panelových, geometricky uspořádaných domů.

Lidé narození ve znamení Vah jsou podle charakteristiky upřímní, poctiví a slušní a ze všeho nejméně snášejí hlučné, neomalené nebo vulgární jednání a chování. U lidí nesoucích toto znamení se projevuje výrazné estetické cítění spojené s uměleckým nadáním. Překvapí vás v této souvislosti, že do sféry Vah spadají například Barrandovské ateliéry, Národní divadlo nebo ostrov Žofín, který je pověstný honosnými plesy?

Štír vychází ze zásady, že vědění je moc a chceme-li nasbírat mnoho poznatků, nesmíme se obávat složitostí. Nejvíce jej přitahují věci, které každý nezná. Jsou většinou skryty, ale mohou mít velký význam pro každého, kdo dovede tohoto poznání využít. Sféra Štíra představuje tajemno; najdete v ní záhadami opředený Faustův dům, Vyšehrad nebo výstavní síň Mánes v Praze, která zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin.

Všechny pražské mrakodrapy jsou situovány do sféry inovativního Střelce, který sahá od Novoměstské radnice až k Pankráci. Střelci jako takoví jsou vizionáři, kteří často svými myšlenkami předběhnou dobu; není divu, že se Praha nejvíce rozrůstá právě v tomto směru.

Kozorozi jsou introvertní a pragmatičtí, mají vybraný vkus a tíhnou k perfekcionismu. Pro lidi narozené v tomto znamení je důležité dosáhnout vyššího vzdělání, mít tituly, získat společenské postavení a bohatství. Uznávají trvalé hodnoty a zrají jako víno; čím jsou starší, tím jsou zajímavější. Zvláštní, že Vršovice, Grébovka a Národní muzeum na tuto charakteristiku sedí, že?

Václavské náměstí od Národního muzea odděluje linie buřičského Vodnáře, který symbolizuje touhu po svobodě, ničení starých a přežitých struktur, reformátorství, humanismus a přátelství. V těchto končinách můžete čekat jak rozsáhlé demonstrace, tak i nespoutanou zábavu, neboť právě v okolí Můstku, Žižkova, Vinohrad a hlavního nádraží to nejvíce žije.

Ryby mají od každého znamení kousek. Jsou nevypočitatelné, obětavé, velmi kreativní a plny brilantních nápadů, tíhnou k mysticismu. Obzvlášť v tomto znamení se narodilo mnoho vynikajících filmařů, hudebníků, herců, skladatelů, spisovatelů, módních návrhářů, modelek nebo náboženských stoupenců. Čtvrtě Karlín, Florenc nebo Náměstí Republiky jsou možná i proto významným domovem mnoha umělců a snílků i dějištěm zajímavých akcí.

Na vlastní kůži
Každý člověk má individuální charakter a proto neplatí, že se vám bude nejlépe dařit ve sféře vašeho znamení. Zkušený astrolog s vámi však může velice podrobně prokonzultovat vaše záměry jak s bydlením, tak i třeba s nápadem, kam umístit kancelář nebo kde otevřít podnik.

Krátký výčet jednotlivých znamení, jejich charakteristik a míst s nimi spojených, vás však zdaleka neuspokojí tolik jako přímá interakce s průvodci Pražského zvěrokruhu. Historik, znalec geomancie a hermetismu Mgr. Jan Kroča, terapeutka těla i duše Ing. Hana Fedora Smejtková a průvodkyně původními tradicemi roku Ing. Zdena Živa Matoušová Skálová pořádají každý měsíc večerní procházky, které vás zasvětí do hlubší perspektivy a odhalí vám Prahu z jiného, dosud nepoznaného úhlu spojeného i s řadou veřejně nepřístupných míst. Staré geomantické přísloví praví, že „Místo tvoří děje“. Osobně bych je doplnila i o společnost, která ta místa tvoří. A je jen na ní, jak k jednotlivým dějům přistupuje.

www.astropraha.cz

Autor:Kirsten
Datum:07.07.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama