Hradec Králové veřejná sauna, vizualizace; archiv BU2R
Vodárna Kolín, foto: Archiv BU2RProgram BOX Ústí nad Labem

Kulturní jádra BU2R

29.06.2016 08:00

Veřejná sauna a kulturní osvěžovna v Hradci Králové, sdílená kola s fólklórními motivy v Uherském Hradišti a oživení opuštěné budovy v centru Olomouce. To jsou tři nové projekty neformální nadace Kulturní jádra BU2R - společné iniciativy městských projektů BU2R a spolku Piána na ulici pražského kavárníka Ondřeje Kobzy a kulturní producentky Michaely Hečkové. Již v loňském roce ve spolupráci s místními organizátory se podařilo otevřít nový multifunkční prostor BOX na Střekovském nábřeží v Ústí nad Labem, historickou budovu Vodárny v Kolíně a industriální klub SFINX v Českých Budějovicích. Nyní představují své aktivity pro letošní léto.

Kulturní jádra BU2R jsou projekt, který se dlouhodobě zaměřuje na podporu začínajících kulturních organizátorů v českých regionech. Na konci loňského roku se na základě veřejné výzvy přihlásilo celkem 53 projektů zaměřených na oživení kulturního života regionálních měst, ze kterých vybraly Piána na ulici a BU2R tři nejzajímavější projekty, kterým letos pomohou s jejich realizací. „V prvním roce se nám podařilo oživit náplavku v Ústí nad Labem dočasným barem BOX, otevřít průmyslovou památku Vodárnu v Kolíně a zpřístupnit bývalou továrnu na smaltované hrnce SFINX v Českých Budějovicích pro sérii kulturních akcí. Velmi nás potěšil velký zájem ze strany organizátorů a nadšenců v regionech, kteří nám poslali své nápady na oživení kultury ve svém městě. Pro letošní rok jsme vybrali tři projekty - kavárnu a bistro s veřejnou saunou na břehu řeky Orlice v Hradci Králové, oživení a proměnu opuštěného domu v samotném srdci Olomouce v Riergově ulici a veřejná sdílená kola s původními slováckými foklórními motivy v Uherském Hradišti, která posouvají městský folklór do jednadvacátého století,“ vysvětluje Michaela Hečková ze spolku Piána na ulici, která je manažerkou projektu Kulturní jádra.

NUUK je přírodní sauna, sdílený veřejný prostor s přesahem do volnočasových i kulturích aktivit a osvěžovna v Hradci Králové situovaná do místa bývalé Slezské plovárny. "Hradec Králové je sice městem obklopeným přírodou a protnutým dvěma proudy silných řek, jeho potenciál ale nebyl zdaleka využitý. Iniciátorky projektu Natálie Barcalová a Aneta Kohoutová se pustily do velkolepého plánu jak tohle vzít do vlastních rukou a přinést do svého města místo, které by samy rády navštěvovaly," popisuje Michaela Hečková. NUUK se snaží vytvořit příjemné a inspirativní prostředí, něco mezi kavárnou a klidnou loukou s možností seberealizace. "Prostě a jednoduše - představa, že si člověk dá saunu s výhledem do přírody a seskokem do řeky v dojezdu městského centra, potom se zaboří do křesla s šálkem kávy mezi břízami a třeba si k tomu všemu dopřeje i kulturní program, se nám zalíbila na tolik, že jsme se ji rozhodli podpořit. Řeka ve městě je základ, a je skvělé, když se dá aktivně využívat," vysvětluje kavárník Ondřej Kobza.

Kromě finanční podpory z neformální nadace Kulturní jádra se organizátoři snaží získat další finance také pomocí veřejné sbírky na crowdfundingovém portálu hithit.cz.

Sauna by měla být otevřená od podzimu, během léta jsou však naplánovány první táboráky a skvělé odměny, které najdete na hit hitu, třeba koncert kapely DVA u ohně, koncert kapely Zrní nebo opocený výlet se zpěvačkou Johanou Švarcovou,“ vysvětluje iniciátorka projektu Natálie Barcalová.

Otevření dalších projektů Kulturních jader bude následovat už za pár týdnů. Od 1. července bude možné znovu zavítat do dočasného baru BOX, který oživuje Střekovské nábřeží v Ústí nad Labem v okolí Benešova mostu. Během léta se tak promění v kulturní prostor, která přináší promítání v letním kině nebo hudební stage s koncerty. Chybět nebudou ani skateboardingové závody, divadlo, brunche, výstavy fotografií, den s knihovnou nebo blešáky.

Více informací o projektu na www.kulturnijadra.cz a www.piananaulici.cz.


Co je BU2R?
BU2R je platforma značky Budweiser Budvar, která od roku 2007 podporuje původní městské kulturní projekty. Soustředí se na městskou kulturu s důrazem na původní a originální tvorbu napříč různými generacemi tvůrců a umělců. Mezi projekty, které díky podpoře BU2R vznikly, jsou například knižní publikace a dokumentární cyklus Kmeny, kniha o českém skateboardingu Prkýnka na maso jsme uřízli, kniha o vizuální kultuře klubové scény Zde jsou psi či filmové projekce Cinema Royal. Více informací o BU2R a podporovaných projektech najdete na webu
www.bu2r.cz nebo na Facebooku www.facebook.com/BudweiserUrbanProjects

Co jsou Piána na ulici?
Spolek Piána na ulici již čtyři roky oživuje veřejný prostor v České republice. Piána, šachové stolky, jukebox na poezii, veřejné tančírny, koncerty ve veřejném prostoru a přirozená motivace dalších kulturních organizátorů v tom, jak si zvelebit své vlastní město. Více informací najdete na
www.piananaulici.cz.

Datum:29.06.2016 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama