Emília Vášáryová ve filmu Eva Nová, Mezinárodní filmový festival – Febiofest

Febiofest končí i v regionech

20.04.2016 00:00

Ve čtvrtek 21. dubna skončí ve Zlíně Regionální ozvěny Febiofestu. Letošní ozvěny 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se konaly postupně ve čtrnácti městech napříč celou Českou republikou. Festival ve Zlíně uzavře projekce filmu Eva Nová režiséra Marko Škopa se slovenskou hereckou legendou Emílií Vášáryovou v titulní roli herečky bojující s alkoholismem. Slavnostním zakončením diváky provede Jolana Voldánová. Na Febiofest letos v celé republice přišlo více než 68 000 návštěvníků.

Film Eva Nová s Emílií Vášáryovou v hlavní roli jsme vybrali záměrně, na slavnostním zahájení v pražském Obecním domě festival tuto hereckou legendu ocenil jedním z pěti Kristiánů za přínos světové kinematografii,“ říká ředitel festivalu Kamil Spáčil. „Z letošního ročníku Febiofestu mám velkou radost. Opět jsme přivítali a ocenili světové hvězdy, hlavní město Praha nás zařadilo mezi sedm nejvýznamnějších kulturních akcí Prahy a zvýšil se zájem pořádat festival i v dalších regionech. Je to milé a povzbudivé,“ dodává Spáčil. Prezidentem Febiofestu je jeho zakladatel Fero Fenič, programovými řediteli pak Štefan Uhrík a Hana Cielová.

Festival letos nabídl nečekaně vysoké množství snímků s tzv. českou stopou, tedy natočených v české produkci nebo koprodukci, jež dalo vzniknout stejnojmenné programové sekci Česká stopa. Jednalo se o celkem osm snímků – v českých předpremiérách tak festival uvedl kromě Evy Nové například filmy Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava, komedii Šiška Deluxe slovinského režiséra Jana Cvitkoviče nebo povídkový film Smrtelné historky v režii Jana Bubeníčka. Vítězným snímkem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se stalo islandsko-dánské drama Vrabčáci osmatřicetiletého rodáka z Reykjavíku režiséra Rúnara Rúnarssona. Nově byla na Febiofestu udělena Amnesty International Febiofest Award, porota v tomto případě ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský snímek Mlčení řeky. Organizátoři touto cenou navázali na loňské aktivity kolem vězněného ukrajinského filmaře Olega Sentsova a vyjádřili podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě.

Právě finišující ročník Febiofestu přivítal více než padesát zahraničních hostů, jakými byli kromě Emílie Vášáryové italská filmová legenda Marco Bellocchio, skotský herec a režisér Peter Mullan, španělská herecká ikona Carmen Maura, jeden z nejžádanějších scenáristů současnosti Peter Morgan a jeden z nejlepších evropských herců mladší generace Daniel Brühl. Celkem bylo na festivalu uděleno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii.

Již podruhé Febiofest veřejnosti představil uznávanou filmově-kulinářskou sekci Culinary Cinema pořádanou ve spolupráci s festivalem Berlinale, letos s německým michelinským kuchařem Alexandrem Koppem a českým kuchařem Jiřím Králem. Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost nazvané „I ty jsi filmařem“ se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči. I v letošním roce Febiofest finančně podpořil charitativně zaměřenou společnost, tentokrát se jednalo o organizaci Život 90, jež pomáhá seniorům v tísni. Festival jí věnoval 17 680 korun ze vstupného vybraného na Projekcích charitativního partnerství.

Kromě Zlína se Regionální ozvěny Febiofestu konaly ještě v Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Olomouci, Plzni, Děčíně, Chomutově, Karlových Varech, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Mikulově a Brně. 24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest proběhne od 23. do 31. března 2017.

Datum:20.04.2016 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama