Emília Vášáryová ve filmu Eva Nová, Mezinárodní filmový festival – Febiofest

Febiofest končí i v regionech

20.04.2016 00:00

Ve čtvrtek 21. dubna skončí ve Zlíně Regionální ozvěny Febiofestu. Letošní ozvěny 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se konaly postupně ve čtrnácti městech napříč celou Českou republikou. Festival ve Zlíně uzavře projekce filmu Eva Nová režiséra Marko Škopa se slovenskou hereckou legendou Emílií Vášáryovou v titulní roli herečky bojující s alkoholismem. Slavnostním zakončením diváky provede Jolana Voldánová. Na Febiofest letos v celé republice přišlo více než 68 000 návštěvníků.

Film Eva Nová s Emílií Vášáryovou v hlavní roli jsme vybrali záměrně, na slavnostním zahájení v pražském Obecním domě festival tuto hereckou legendu ocenil jedním z pěti Kristiánů za přínos světové kinematografii,“ říká ředitel festivalu Kamil Spáčil. „Z letošního ročníku Febiofestu mám velkou radost. Opět jsme přivítali a ocenili světové hvězdy, hlavní město Praha nás zařadilo mezi sedm nejvýznamnějších kulturních akcí Prahy a zvýšil se zájem pořádat festival i v dalších regionech. Je to milé a povzbudivé,“ dodává Spáčil. Prezidentem Febiofestu je jeho zakladatel Fero Fenič, programovými řediteli pak Štefan Uhrík a Hana Cielová.

Festival letos nabídl nečekaně vysoké množství snímků s tzv. českou stopou, tedy natočených v české produkci nebo koprodukci, jež dalo vzniknout stejnojmenné programové sekci Česká stopa. Jednalo se o celkem osm snímků – v českých předpremiérách tak festival uvedl kromě Evy Nové například filmy Já, Olga Hepnarová debutujících režisérů Tomáše Weinreba a Petra Kazdy, Nikdy nejsme sami režiséra Petra Václava, komedii Šiška Deluxe slovinského režiséra Jana Cvitkoviče nebo povídkový film Smrtelné historky v režii Jana Bubeníčka. Vítězným snímkem 23. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest se stalo islandsko-dánské drama Vrabčáci osmatřicetiletého rodáka z Reykjavíku režiséra Rúnara Rúnarssona. Nově byla na Febiofestu udělena Amnesty International Febiofest Award, porota v tomto případě ocenila kolumbijsko-francouzsko-urugayský snímek Mlčení řeky. Organizátoři touto cenou navázali na loňské aktivity kolem vězněného ukrajinského filmaře Olega Sentsova a vyjádřili podporu diktátorskými režimy nespravedlivě vězněným umělcům a novinářům na celém světě.

Právě finišující ročník Febiofestu přivítal více než padesát zahraničních hostů, jakými byli kromě Emílie Vášáryové italská filmová legenda Marco Bellocchio, skotský herec a režisér Peter Mullan, španělská herecká ikona Carmen Maura, jeden z nejžádanějších scenáristů současnosti Peter Morgan a jeden z nejlepších evropských herců mladší generace Daniel Brühl. Celkem bylo na festivalu uděleno pět Kristiánů za přínos světové kinematografii.

Již podruhé Febiofest veřejnosti představil uznávanou filmově-kulinářskou sekci Culinary Cinema pořádanou ve spolupráci s festivalem Berlinale, letos s německým michelinským kuchařem Alexandrem Koppem a českým kuchařem Jiřím Králem. Vítězem soutěže filmů natočených na tablet nebo mobil a určené pro veřejnost nazvané „I ty jsi filmařem“ se stal film Tmavě bílá od Jakuba Janči. I v letošním roce Febiofest finančně podpořil charitativně zaměřenou společnost, tentokrát se jednalo o organizaci Život 90, jež pomáhá seniorům v tísni. Festival jí věnoval 17 680 korun ze vstupného vybraného na Projekcích charitativního partnerství.

Kromě Zlína se Regionální ozvěny Febiofestu konaly ještě v Hradci Králové, Pardubicích, Českých Budějovicích, Olomouci, Plzni, Děčíně, Chomutově, Karlových Varech, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Mikulově a Brně. 24. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest proběhne od 23. do 31. března 2017.

Datum:20.04.2016 00:00
Reklama

Philips opět slaví

Philips TV opět slaví úspěchy na poli designu, získal hned pět prestižních ocenění.

Vyhrála elegantní ženská silueta

Vítězem soutěže pro začínající módní návrháře VAN GRAAF Junior Talent 2019 pořádané v rámci Mercedes- Benz Prague Fashion Weeku se stal Boris Kráľ.

Light Moments by Sans Souci

Křišťálové sklo, pokovené povrchy, lehané sklo, a mimořádné komponenty spolu s pečlivým ručním zpracováním českých mistrů sklářů.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
08.09.2019

Století Medy Mládkové

Museum Kampa – Nadace Jana a Medy Mládkových připravuje celoroční blok akcí, jehož součástí budou výstavy, divadelní představení a tematické programy.

Reklama