Téměř všichni účinkující, foto: archiv Muzikál Mefisto
Filip Renč, foto: archiv Muzikál MefistoZdenek Zelenka, Filip Renč, Josef Vojtek, Daniel Barták, foto: archiv Muzikál Mefisto

Znovu prožít mládí? Domluvte se s ďáblem

05.04.2016 00:00

Odnepaměti šlo mnohým podvodníkům pouze o zisk. Láká-li vás proto někdo na věčné mládí, dejte si pozor! Můžete se totiž svou duší upsat ďáblu! Po staletí známý příběh o Faustovi, který tuto situaci zažil na vlastní kůži, vám může být výstrahou.

Divadlo Hybernia, jedno z nejmodernějších muzikálových divadel, bude letos na podzim slavit 10. výročí od jeho slavnostního otevření. Producent divadla se proto k této příležitosti rozhodl přijít s novým zpracováním klasického námětu ďáblovy nabídky ve výpravném muzikálu na faustovské téma MEFISTO, který se poprvé představí divákům 1. listopadu 2016.

Zdenek Zelenka, autor libreta, se k muzikálu vyjádřil: „Děláme muzikál a tento žánr má svá pravidla, takže nejde o nějakou adaptaci či novou dramatizaci slavného Goethova díla Faust. Základní Faustovu volbu jsem se ve scénáři pokusil zpracovat tak, aby odpovídala požadavkům na současný moderní muzikál.

Kromě tohoto velikána na muzikálu pracují samé známé osobnosti jako Filip Renč (režisér), Daniel Barták (autor hudby), Daniel Dvořák (scénograf), Jan Růžička (kostýmní výtvarník) a dále Leona Qaša Kvasnicová (choreografie), Boris Pralovszký (autor textů) a Michal Mückstein (výkonný producent). Není tedy divu, že se bude jednat o opravdu unikátní podívanou.

Známý režisér Filip Renč vysvětluje, proč se jedná o netradiční podívanou: „Hudba i pojetí budou velmi dynamické. Nebude přímo odpovídat titulu Mefisto. Aby si lidé nemysleli, že půjdou na nějakou depresi nebo na nějaký hluboce psychologický příběh s temnou hudbou. Bude to zábavná show o lásce, o touze po mládí, o tom, poprat se sám se sebou a s vlastním osudem. Bude to krásná podívaná i pro rodiny s dětmi.

Hudební skladatel Daniel Barták se podělil o své dojmy z příprav: “Napsat původní muzikál s originální hudbou je samozřejmě nelehký úkol. Je to velmi intenzivní, dlouhodobá práce a studnice nápadů pochopitelně není bezedná. Snažím se napsat hudbu muzikálu MEFISTO tak, aby zaujala diváky všech generací. Ke své hudbě ještě tajemně dodává: „Ústřední melodie jsou dvě a doufám, že je v muzikálu dostatek zapamatovatelných melodií. A jaká píseň se stane hitem? Já osobně mám svůj tip, ale nechám si ho zatím pro sebe.

Věhlasný scénograf Daniel Dvořák si námět velmi vychvaloval. „Náš Mefisto se odehrává v renezanční Florencii a to je úžasná inspirace. To se to scénografuje, když vám na tužku dýchají Michelangelo, Donatello, Brunelleschi, Botticelli, a když režíruje Filip Renč (neboť i on je umělcem vpravdě renezančním). Barvy, architektonická noblesa, vůně a víření příběhu a hudba jako šumění křídel andělů. Krví bych se za to upsal Mefistovi. Spíš ale červenou propiskou, neboť, jak víme, v divadle je všechno jenom jako. To je ovšem tajná smlouva, o které víme jen my a diváci. Vítejte v naší Florencii!

Kostýmní výtvarník Jan Růžička zve diváky na muzikál velmi poeticky: „Naše tvůrčí skupinka stojí na úpatí velehory, zvané Faust a my ji hodláme zdolat úspěšně a se ctí. Držte nám tedy, prosím, palce, abychom na ni vystoupali šťastně, pokud možno bez oklik a šrámů. My vám na oplátku slibujeme pouť originální, zábavnou, s dobrodružstvím a emocemi – doufejme, že snad i občas beroucí dech.

Výkonný producent Michal Mückstein se k tématu muzikálu vyjádřil: „Motiv populárního příběhu o Faustovi je myslím obecné a stále aktuální téma. Každý z nás se přece zamýšlí nad smyslem života a každý z nás občas zvažuje, jestli něco a za jakou cenu vyměnit. A být stále mlád? Kdo by nechtěl?

V tomto veledíle pojednávajícím o znovunalezení mládí bude čest si zahrát, jak nám ostatně potvrdilo spoustu herců. Mezi hlavní aktéry patří: Josef Vojtek, Jan Kříž, Petr Ryšavý, Karolína Gudasová, Iva Marešová, Markéta Procházková, Dita Hořínková, Tomáš Trapl, Jaromír Dulava, Michal Novotný, Zdeněk Izer, Hana Křížková, Renata Podlipská, Kristýna Daňhelová, Ladislav Korbel, Lukáš Kumpricht, Marco Salvadori, Andrea Holá, Lukáš Randák, Martin Pošta a další.

Hlavní roli Mefista ztvární muzikály protřelý Josef Vojtek. S velkým nadšením se rozmluvil o odlišnosti muzikálu v poměru k ostatním: „Po dlouhé době přichází muzikál se vším všudy! Zajímavé téma podpořené skvělým libretem Zdenka Zelenky, “Velká” originální hudba, profesionální tým lidí v produkci a v neposlední řadě skvělé obsazení rolí.“ Dále prozradil něco z průběhu příprav na roli: „Texty se učím hlavně v autě nebo ve své pracovně brzy ráno cca od 5. do 6. hodiny ranní. To je doma ještě relativní klid. Celkovou dobu příprav od předání scénáře odhaduji tak na dva měsíce.

Fausta v mladém těle Andreucia zahraje známý muzikálový herec Jan Kříž. „Když jsem se začetl do scénáře, role mě nadchla. Takové role jsou pro herce jako dárek. Jako Andreucio mám možnost vystřídat několik naprosto odlišných poloh. Ta postava je hodně bohatá, není ani úplně kladná, ani záporná, má hodně prostoru na jevišti, jak hereckého, tak pěveckého“, vychvaloval svoji roli držitel Ceny Thálie.

Roli hospodské ztvární Hana Křížková. „Moje role je krčmářka Giulieta. Je svérázná, energická, se smyslem pro humor a ke všemu miluje chlapy - tak to už je důvod, proč se na roli těšit,“ s úsměvem popisuje svoji roli. Co se týče přípravy na roli, nám sdělila: „Texty se učím různě dlouho, podle náročnosti muziky nebo podle toho, zda je to monolog či konverzace. V každém případe je to dost náročná práce, hlavně je důležitá domácí příprava.“ Nezapomněla ani pochválit spolupráci s jedním z tvůrců: „S Filipem Renčem jsem již pracovala několikrát, jak v divadle, tak ve filmu. Je to 100% profík, tak se moc těším!

Pro čerstvou držitelku Ceny Thálie Karolínu Gudasovou bude účinkování v muzikálu Mefisto velkou příležitostí. Ke své roli Markétky se vyjádřila: „Už samotné téma - Faust, Mefisto, Markétka je něco, v čem jsem si opravdu chtěla zahrát a jsem moc ráda, za tuto příležitost. A co mě uchvátilo, je jednoznačně hudba, která je opravdu nádherná. Líbí se mi, že je libreto napsáno s humorem a diváci se tak mohou skvěle pobavit. A to je podle mě v dnešní době dost důležité. Navíc v tomto muzikálu dostalo prostor i mnoho neobjevených talentů vedle velkých hvězd jako Pepa Vojtek nebo Honza Kříž.

Datum:05.04.2016 00:00
Reklama

Vaše nová cesta za aromatickými požitky

Průkopník ve světě prémiové porcované kávy vzdává hold zemím, které jsou ve světě kávy legendami, a to novou kávou ze Sumatry.

Použij svůj hlas s Levi´s

Letošní kolekce s mottem Use Your Voice! se nese ve znamení maximálního sebevyjádření.

Levi´s v srdci Prahy. Největší store ve střední a východní Evropě

Značka Levi´s otevírá nový tzv. zážitkový obchod na prestižní adrese hlavního města, v ulici Na Příkopě.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Zastav se na řecký čtvrtek a podpoř PET HEROES!

Druhá polovina léta se hlásí o slovo. Co takhle se osvěžit koktejlem či panákem ouza a vychutnat si speciální řecké party menu.

Přehled: Jaké jsou nejméně rizikové investice?

Rozhodli jste se investovat a nevíte, do čeho své úspory vložit? Připravili jsme pro vás stručný přehled možností investic pro každého.

Autoři příběhů mají jedinečnou moc

Nespresso vyhlašuje mezinárodní soutěž filmů ve vertikálním formátu. Budou vyprávět příběhy v tématice "pozitivní spirála".

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
13.11.2020

Ozzy Osbourne & Judas Priest

Několikanásobný držitel ceny Grammy navštíví v rámci svého turné "NO MORE TOURS 2" i Českou republiku.

Reklama