Dvořák, Classic Praha, Voice of Prague
Martina Klausová, programová ředitelka rádia Classic Praha, Voice of Prague

Žebříček klasické hudby

29.02.2016 00:00

Ani dvě stě let po své smrti nepřestává Wolfgang Amadeus Mozart vévodit posluchačským žebříčkům klasické hudby. První příčky „hitparády“ roku 2015 dále obsadili Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach, Ludwig van Beethoven, Petr Iljič Čajkovskij a z Čechů Antonín Dvořák s Bedřichem Smetanou. Vyplývá to z pravidelné statistiky rádia Classic Praha, které se jako jediné české soukromé rádio zaměřuje výhradně na klasickou a filmovou hudbu. Jeho programová ředitelka Martina Klausová doplňuje: „Lidé v rádiu chtějí nejčastěji slyšet kusy, které důvěrně znají. Také dávají před sólovými skladbami přednost symfonickým, orchestrálním dílům, z období pak baroku, klasicismu a romantismu.“ I proto podle ní říká jeden ze sloganů, že rádio Classic Praha hraje největší hity za posledních pět set let.

Rádio porovnává nejen vývoj posluchačských preferencí v České republice, ale dává je do souvislosti se vkusem v dalších zemích Evropy. Velikány a známá díla upřednostňují například i posluchači ve Velké Británii, vyplývá to z žebříčků oblíbenosti tamních rozhlasových stanic určených pro posluchače klasické hudby. Playlist české klasické stanice má mnoho společného s britským stanicemi Classic FM a BBC Radio 3. „Při tvorbě playlistu sledujeme trendy světových žebříčků a rovněž se zaměřujeme na národní skladatele. Proto u nás četněji hrajeme nejen díla světoznámého Dvořáka, ale i Smetany, Janáčka či Suka. Například Anglie častěji zařazuje tvorbu ‚svého‘ Brittena nebo Elgara,“ dodává Klausová. K nejposlouchanějším autorům v Česku se kromě zmiňovaného Vivaldiho, Beethovena a Mozarta řadí taky Čajkovskij, Dvořák a samozřejmě Bach. Typově posluchači upřednostňují srozumitelnější a jednodušší hudbu. Komplikovaná díla vyhledává odborné publikum a místo rádia si najde konkrétní audionahrávku. Proto bodují orchestrální díla, symfonie, oblíbené jsou předehry, teprve za nimi stojí známé operní árie, případně skladby pro sólový nástroj. Operu obecně preferuje spíše starší generace, která ji poslouchá už od mládí.

Rozhlas se v Česku i ve světě nejčastěji poslouchá dopoledne mezi sedmou a desátou hodinou, kdy se obyvatelé přesouvají za prací a do škol. Dalším vrcholem jsou pořady kolem oběda, kdy si lidé dopřávají oddych od povinností. „Období dne, kdy si rozhlas pouští nejvěrnější milovníci klasiky, je podvečer kolem sedmé hodiny, kdy je čekají ucelené pořady bez moderace,“ vysvětluje Martina Klausová z rádia Classic Praha. Rádio nejčastěji funguje jako poslechová kulisa k další činnosti, nicméně celosvětové trendy potvrzují, že právě u rádií s klasickou hudbou je nejvíce posluchačů, kteří si rozhlas zapínají kvůli soustředěnému poslechu konkrétního vybraného pořadu.

Na rádiu Classic Praha probíhá celoročně hlasování diváků Best of Classic, které vždy vrcholí večerem vítězných melodií. Žebříček Best of Classic se často dosti shoduje i s žebříčkem nejčastěji hraných autorů rádia.

Nejoblíbenější autoři a skladby 2015 dle hlasování posluchačů Classic Praha

  1. W. A. Mozart – Klavírní koncert č. 21 c moll
  2. A. Vivaldi – Čtvero ročních dob
  3. A. Dvořák – Violoncellový koncert h moll
  4. P. I. Čajkovskij – Klavírní koncert b moll
  5. B. Smetana – Má vlast
Nejoblíbenější autoři a skladby 2015 dle Classic FM
  1. R. V. Williams – The Lark Ascending
  2. S. Rachmaninov – Klavírní koncert č. 2 c moll
  3. R. V. Williams – Fantazie na téma Thomase Tallise
  4. E. Elgar – Enigma Variace
  5. L. v. Beethoven – Klavírní koncert č. 5 Es Dur

O Voice of Prague
Společnost Voice of Prague (VoP) vznikla na podzim roku 2013 jako servisní organizace známých pražských rádií Expres FM a Classic Praha. Je také stoprocentním vlastníkem obou držitelů rádiových licencí 4S Production a.s. a RKR s.r.o. VoP kromě prodeje inzerce organizuje kulturní události, ocenění v oblasti klasické hudby a věnuje se podpoře obecně prospěšných projektů. Za Voice of Prague stojí Petr Stuchlík, jeden ze zakladatelů finančně-poradenské společnosti Fincentrum, a David Šimoník, který se věnuje poradenství v oblasti mediální a krizové komunikace. Výkonným ředitelem obou rádií je Pierre Beneš.
www.voiceofprague.cz, www.classicpraha.cz, www.expresfm.cz
Datum:29.02.2016 00:00
Reklama

Udržitelně a v teple

Vlna je malý přírodní zázrak. Má úžasné termoregulační vlastnosti. Když je teplo, ochladí, a když je zima, zahřeje.

MMA událost roku

O víkendu proběhl v pražské O2 aréně jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace OKTAGON MMA.

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

Život mezi paragrafy

Legenda českého krasobruslení a advokacie, Gerhardt Bubník, ve své autobiografii bilancuje i odkrývá aféry.

Brunello Cucinelli slaví

Italská luxusní značka oslavila 40. výročí svého působení v rodném kraji svého zakladatele - městečku Solomeo v oblasti Perugia.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama