Festival Dvořákova Praha, Portret Group, foto kredit: Alex-Vanhee

Klasická hudba jako dárek

26.11.2015 00:00

Mezinárodní festival Dvořákova Praha, který každoročně v září zahajuje koncertní sezonu, již nyní naděluje vánoční dárky. Tradiční vánoční předprodej na vybraný festivalový koncert začal. Zájemci tak mohou svým blízkým nadělit pod stromeček dvořákovské matiné s uznávaným belgickým orchestrem Anima Eterna Brugge s dirigentem Jos Van Immerseelem.

Ikonická symfonie z „Nového světa“ zazní v rámci festivalu poprvé v provedení na dobové nástroje, tedy tak, jak zněla v době svého vzniku. Neméně objevné bude i autentické provedení symfonické básně Vodník, která je triumfem Dvořákovy zvukové imaginace. Koncert se uskuteční 17. září 2016 v Dvořákově síni Rudolfina.

Belgický orchestr Anima Eterna Brugge patří k nejvýznamnějším evropským tělesům zabývajícím se tzv. historicky poučenou interpretací. Ansámbl založil a dodnes v jeho čele stojí dirigent Jos Van Immerseel a počet jeho členů se pohybuje v závislosti na právě prováděném repertoáru, který sahá od Monteverdiho ke Gershwinovi, mezi sedmi a osmdesáti hudebníky. Orchestr za necelých třicet let své existence získal vynikající mezinárodní renomé a pravidelně koncertuje na nejvýznamnějších koncertních pódiích. Intenzivně se věnuje také nahrávací činnosti, z níž jmenujme alespoň pozoruhodný komplet Schubertových symfonií nebo nedávno realizovanou nahrávku skladeb Antonína Dvořáka a Leoše Janáčka.

Belgický dirigent a multiinstrumentalista, čerstvý sedmdesátník Jos Van Immerseel, je jednou z nejvšestrannějších postav současné hudební scény. V počátcích své umělecké dráhy se jako hráč na varhany a cembalo věnoval především interpretaci renesančního a barokního repertoáru. Později okruh svého zájmu rozšířil také na hudbu klasicistní a raně romantickou. I v této sféře získal vynikající renomé, zejména v mozartovském a beethovenovském klavírním repertoáru, s nímž vystupuje na významných koncertních pódiích po celé Evropě. Realizoval řadu vysoce ceněných nahrávek, ať už jako sólista (např. komplet Beethovenových klavírních koncertů), jako hráč v komorních ansámblech (mj. klavírní tria Franze Schuberta), nebo jako dirigent.

Vstupenky pořadatelé nabízejí za zvýhodněné vánoční ceny od 190 Kč ve stylovém dárkovém balení. Zájemci si mohou rovněž zakoupit dárkové poukázky v hodnotě 500 Kč, které lze využít na nákup vstupenek na libovolný koncert po zahájení předprodeje. Prodej probíhá ve vstupenkovém centru Dvořákovy Prahy (Palackého 1) a on-line na www.dvorakovapraha.cz. Devátý ročník festivalu Dvořákova Praha se uskuteční v termínu 5. až 23. září 2016. Kompletní program bude zveřejněn v březnu příštího roku.

Mezinárodní hudební festival Dvořákova Praha je významnou kulturní i společenskou událostí. Je oslavou hudebního genia a světově nejuznávanějšího českého skladatele, s úctou pečuje o Dvořákovo dílo v celého jeho šíři a společně se svými diváky objevuje i téměř zapomenutá díla. V letošním roce na Dvořákovu Prahu zavítalo na 15 000 posluchačů. Na letošním slavnostním zahajovacím koncertu vystoupil po boku České filharmonie hvězdný violoncellista Yo-Yo Ma. Velkému zájmu publika se také těšili vystoupení houslisty Davida Garretta i koncert věnovaný dílu Arvo Pärta v podání Estonského komorního filharmonického sboru a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Velkou pozornost vzbudila v letošním roce Komorní řada pod kuratelou klavíristy Ivo Kahánka. Kahánkův sólový recitál či koncerty Emerson String Quartet a domácího Lobkowicz Tria ocenilo publikum rovněž ve vyprodaných sálech. Pořadatelem festivalu je Akademie klasické hudby, jež je zároveň vyhlašovatelem Ceny Antonína Dvořáka. Významné ocenění za rok 2015 bylo udělenou mistru violoncella Yo-Yo Movi. Uměleckým ředitelem festivalu je Marek Vrabec.
Generální partner: investiční skupina KKCG
Za podpory: hlavní město Praha a Ministerstvo kultury ČR

Datum:26.11.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama