Knihy, které změnily muže, ilustrační foto: Dreamstime.com

Knihy, které změnily muže

22.11.2015 00:00

Za svůj život přečetl každý muž pár knih. Některé v nás ale zanechaly nesmazatelné stopy, takže jsme začali na svět nahlížet jinýma očima, zhlédli se v hlavních hrdinech, nebo zatoužili změnit od základu svůj život. Následující knížky změnily mužské pokolení asi jako žádné jiné.

Chuck Palahniuk: Klub rváčů
Bezpochyby jeden z nejlepších Palahniukových románů, který se nebojí ukázat konzumní společnost v tom nejhorším možném světle. Fascinující příběh, jehož konec si vysvětlí každý po svém, ve vás zanechá obrovský pocit rozpolcenosti. Kniha, která má spád, obsahuje všechno, co vás zajímá: anarchii, terorismus, násilí, ale i schizofrenní romantiku a pospolitost. Tyler Durden se vám vryje do paměti, chvíli ho budete milovat, chvíli zase nenávidět. Najednou se začnete víc dívat kolem sebe, a o to přece jde.

Stephen King: Osvícení
Výbušný alkoholik Jack přijde o práci, a tak vezme místo správce hotelu. Popadne ženu a syna, který má ale zvláštní schopnosti. Jeho imaginární kamarád mu ukazuje, co se stane v budoucnosti, a rozhodně to není nic hezkého. Hotel protkaný zlem, vraždami a bůhví čím vším ještě, pomalu změní Jacka k nepoznání. Nebo jen odhalí svou pravou tvář? Nezapomenutelnou podobu vetkl hlavnímu hrdinovi především herec Jack Nicholson. Když rozehrál své šílené oči, odpadávali u televize i ti nejsilnější z nás. Zkuste si knihu přečíst po zhlédnutí Kubrickovy zdařilé adaptace, budete se bát ještě víc. Nikdy totiž nevíte, za kterým rohem vás Nicholsonovy oči zastihnou.

Jack Kerouac: Na cestě
Ideální knížka pro nevybouřené puberťáky. Nebaví vás chodit do školy, sníte o svobodě ve všem, co děláte, a chcete se vydat vlastní cestou. Pak přijde kniha s poetickým názvem Na cestě a vy jste lapeni. Kerouac ze sebe chrlí slova tak, jak mu přišla na mysl, bez zbytečného přemýšlení, spontánně. I proto je román tak autentický a čtivý. Osud Sala Paradise, který vyrazí na cestu napříč Amerikou, jsme chtěli žít všichni. Svoboda, stop, sex, alkohol, požitek z cestování, to je to, co jsme Salovi záviděli jako nepolíbení kluci a závidět budeme i jako staří kmeti.

George Orwell: 1984
Velký bratr tě sleduje, ať žiješ kdekoliv a kdykoliv. Mrazivě dokonalé dílo, které v nás vyvolává touhu něco změnit. Manipulace, nevědomí, absolutní pravda, totalita a Ministerstvo pravdy, které o vás ví víc než vy sám. Děsivě přesné oko Velkého bratra z vás může snadno udělat paranoika nebo sebevraha. Tenoučká kniha, na kterou už do smrti nezapomenete. Udržovací válka, jež nenechá nikoho zamýšlet se. Dát najevo jiné než předepsané emoce se v některých zemích nevyplatí dodnes.

Henry Miller: Pod střechami Paříže
Splnění nejtajnějších sexuálních snů, i těch, na které se bojíte jen pomyslet. Smyslnost, obscénnost, žádné předsudky. Knihu jsme hltali jedním dechem, a zároveň s obavou, kam až může Miller zajít. Incest, zoofilie nebo pedofilie, autor se nebojí vůbec ničeho. Všechno je navíc psáno vzletným jazykem, takže zíráte, kolika slovy se dá titulovat penis. Kdyby si ženy přečetly tuto knihu, nikdy by nesáhly po 50 odstínech šedi, které jsou jen slabým čajíčkem tohoto geniálního díla. Nic pro puritány!

Michail Bulgakov: Mistr a Markétka
Kniha, kterou budete chtít po pár stránkách hodit z okna. Pak vás ale naprosto dostane a budete ji považovat za nejlepší román svého čtenářského života. Geniální spojení reality s fantazií, jež otevírá prostor pro nevídané věci. Bál v ďáblově sídle jsme si každý vyfabulovali po svém, ale jeho podobu vidíme, když zavřeme oči, dodnes. Humor sálající i z pouhých jmen postav, obrovský prostor pro čtenářovu fantazii a literární přesah udělal z Mistra a Markétky dílo, které nechceme vidět zfilmované. Zničili bychom si totiž své barevné fantazie.

Charles Bukowski: Všechny řitě světa i ta má
Žádný z autorů nebavil dospívající kluky tak jako Bukowski. Jednoduchý jazyk, scénky ze života opilce, který jen chlastá, souloží a nadává, jsme hltali, co to šlo. To byl úplně jiný level než třeba taková Babička. Postava Henryho Chinaskiho s námi ušla kus života, ukázala nám, že Amerika není tak růžová a skvělá, jak jsme si mysleli. Všechny řitě světa i ta má, to je 27 povídek, kterým stačí jako dějiště většinou malá špeluňka plná "kurviček" a chlastu. Co víc je taky potřeba?

Vladimir Nabokov: Lolita
Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o další prvoplánový román se sexuální tématikou. Opak je ale pravdou. Lolita má mnohem větší přesah, než si mnozí puritáni umějí vůbec představit. Zamilovaný muž ve středním věku a jeho dvanáctiletá kráska, která mu nedá spát. Kdo s kým vlastně hraje komplikovanou milostnou hru? Kniha milovaná i zatracovaná vás nenechá v klidu, dokud ji nedočtete.

Datum:22.11.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama