Připraveno k dražbě, Foto: Showpix
Zátiší s nočníky, Foto: ShowpixNočník Andrey Kalivodové vydražen za  50 000,- Kč, Foto: ShowpixLinda Finková, Foto: ShowpixUmělecká cukrářka Markéta Krajčovičová, Foto: ShowpixArchitekt Vlado Milunič, Foto: Showpix

Neobyčejný nočník prospěje dobré věci

09.11.2015 00:00

Musí to být krásný pocit. Jednoho dne se otočit zpět a podívat se, co po nás zůstalo, čím jsme přispěli, co jsme udělali pro ostatní. Dobrý pocit ze svých činů určitě musí mít manželé Sedláčkovi, kteří pořádají naprosto unikátní dražbu ručně malovaných nočníků, do jejichž tvorby se zapojilo 30 osobností z oblasti kultury a veřejného života.

Výtěžek 315.000 Kč poputuje na účet Nadačního fondu Mathilda, jehož patronkou je Mathilda Nostitzová, která byla na dražbě osobně přítomna, pomáhá lidem se zrakovým postižením, nevidomým a věnuje se i výcviku slepeckých psů. „Jsem moc ráda, že nám je umožněno podnikat velké množství akcí, které chod naší nadace podporují. Paní Renáta Sedláčková měla úžasný nápad. Mohu jí jen děkovat. Jsem vděčna každému, kdo nám pomáhá pomáhat,“ uvedla hraběnka Mathilda Nostitzová.

Dražbu si nenechali ujít ani někteří autoři porcelánových trůnů, které byly až doposud vystaveny v Muzeu historických nočníků a toalet v Praze, jako například Andrea Kalivodová, Vlado Milunič, Pavel Opočenský, Linda Finková a Markéta Krajčovičová, Alena Kupčíková. Andrea Kalivodová svou přítomností vyburcovala dražitele a její dílo se vydražilo za neuvěřitelných 50 000,- Kč.

Na začátku léta se Muzeum historických nočníků a toalet spojilo s vybranými osobnostmi, které dostaly bílý porcelánový nočník, barvy a zadání bylo jasné: jakkoliv se kreativně na nočníku podepsat a připravit ho na budoucí charitativní dražbu. Výsledky jsou různorodé, někteří sebrali veškerou svou schopnost a dali si na své tvorbě opravdu záležet, někteří pojali dílo spíš s humorem. Zkrátka každý činil tak, jak dovedl, a to s přístupem sobě vlastním.

Majitelé Muzea historických nočníků a toalet poté osobně část děl odvezli do Karlových Varů a instalovali je do připravených vitrín, aby tak akci podpořili. „Den před vernisáží přišel však zákaz ředitele Galerie umění v Becherově vile nočníky vystavit. Oficiální stanovisko znělo, že některá díla se neslučují s jeho smýšlení o úrovni vystavovaných předmětů. Všechny vitríny tak byly odstěhovány na chodbu k výtahu, kde zůstaly až do konce festivalu,“ vyjádřila se k smutné skutečnosti Renáta Sedláčková, spolumajitelka Muzea historických nočníků a toalet.

Nešlo si ale nedomyslet, že díla byla odsunuta právě kvůli nočníku Jiřího Menzela, který na dno svého díla umístil podobiznu prezidenta a nazval jej Pravidelná stolice je předpokladem zdraví – všechno špatné musí pryč. „Myslel jsem to tak, jak jsem to napsal na bok nočníku: všechno špatné musí pryč,“ neviděl nic špatného na svém díle Jiří Menzel.

Svou malbou akci podpořila i Linda Finková, která před tím, než vstala, posnídala vtipnou kaši. „Já jsem ještě z generace, kdy měl každý takovýto nočník pod postelí. Já osobně měla plechový, což bylo hodně praktické, protože i když jste na něj v noci ve tmě šlápli, nebo do něj kopli, nerozbil se. Navíc si myslím, že díky tomu, že jsem jako malá často sedávala na klasickém starém nočníku, tak mám dnes prdelku kulatou jako jablíčko,“ bavila se na svůj účet Linda Finková.

Cukrářka Markéta Krajčovičová pojala tvorbu tak, jak to umí nejlépe. Jakoby pekla dort. A její dílo přesně tak vypadá – je sladké, k nakousnutí, něžné a dívčí. „Jediný rozdíl je asi v tom, že jsem nočník nemusela péct. Když vymýšlím například svatební dort, vždy si nejdřív namaluji skicu. A stejně tak jsem to udělala, když jsem přemýšlela nad zdobením nočníku. Chtěla jsem, aby bylo již na první pohled vidět, že ho vytvářel člověk, který má vztah ke sladkému,“ popsala postup své práce umělecká cukrářka.

Ač je Petr Jákl silný jak hora a při pohledu na něj si každý představí spíš terminátora než rozkvetlou jarní louku, jeho dílo je ztělesněním spíš druhé představy. Společně se svými dětmi totiž na nočník namaloval barevný podmořský svět. „Maloval jsem společně s dětma. Romča nám taky pomáhala, ale spíš u toho vařila nedělní oběd. Sofinka namalovala rybku a Elinka medúzu. Já je u toho jen režíroval,“ nechal se slyšet Per Jákl.

Sbírka Muzea historických nočníků a toalet obsahuje zhruba 2000 exponátů a je největší svého druhu na světě. K vidění jsou nočníky různých tvarů, užití i materiálů a to od obyčejných po nádherné a cenné skvosty s vlastní historií. Mezi nejvzácnější patří například nočník vyrobený pro Napoleona Bonaparte, Lincolnovu ložnici v Bílém domě, Titanic, čínského císaře Čchie-lunga a další. Součástí expozice je také literatura, pohlednice, obrazy a další kuriozity jako splachovadla, toaletní papíry a miniatury. www.muzeumnocniku.cz

Datum:09.11.2015 00:00
Reklama

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama