Krizoví manažeři zachránili další firmu, Česká Asociace Interim Managementu (CAIM)

Krizoví manažeři zachránili další firmu

20.10.2015 08:00

Když to řekneme zkráceně, je interim management dočasné působení manažera na předem dohodnutou dobu s pevně danými úkoly a cíli. Jedná se o nasazení velmi zkušeného a kvalifikovaného manažera, který se postará například o startup projekty, změnová řízení nebo jakékoliv náročné projekty v krátkém časovém úseku. Interim management si za posledních pár let vybudoval svou pozici také v České republice. Je aktuálně vidět hlavně díky projektům krizového řízení. Recese, která posledních 5 let trápila českou ekonomiku, si vyžádala několik obětí z řad českých firem, které nedokázaly rychle a efektivně čelit změnám na trhu.

Něco málo z historie
První kořeny interim managementu nás zavedou do Holandska, do 70. let, kde z důvodu dlouhých výpovědních lhůt, docházelo k masovému najímání manažerů, kteří dočasně plnili konkrétní úkoly.
Během 80. let se tento postup, k zajištění dočasně chybějících lidí s manažerskými zkušenostmi, stává naprosto běžným. V současné době tento typ managementu expandoval i do USA a Austrálie. Například v Anglii představuje interim management asi 20 % všech manažerských pozic, taktéž se osvědčil i v Německu, kde dnešní počet interim manažerů, všech oborů, přesahuje desetitisícové číslo.

Jeden příklad za všechny
Jedním z posledních příběhů s dobrým koncem je záchrana výrobního závodu společnosti ACF-Cz, spol. s r.o. – dlouholetého výrobce plastových obalových materiálů. Společnost byla založena v roce 1999 a za dobu své činnosti vybudovala tato společnost ze zchátralého objektu bývalého zemědělského družstva velmi úspěšnou a dynamicky se rozvíjející firmu.

Rozsáhlé investice však i tuto společnost značně ekonomicky vysílily a s příchodem krize a poklesem odbytu, se naplno projevila nedostatečná kapitálová síla společnosti. Společnost v letech 2011 a 2012 realizovala významné provozní ztráty, které přesáhly úroveň 30 milionů Kč. Majitel společnosti však dokázal zatáhnout za záchrannou brzdu a 1. 1. 2013 nastoupili do společnosti krizoví interim manažeři.

Během následujících 7 měsíců se podařilo pánům, Tomáši Pastrňákovi a Václavu Korcanovi (členům CAIM), firmu stabilizovat, upravit počty pracovníků, obchodní model a strukturu výroby na nové podmínky. Hlavním posláním byla záchrana firmy, tudíž musely rodinné i kamarádské vztahy stranou a bylo propuštěno několik lidí i z rodinných kruhů vedení. Manažeři přijali plnou zodpovědnost za řízení firmy. Nebyli poradci. Byli tvůrci změn a zároveň jejich vykonavateli.

Za 6 měsíců společnost dosahovala provozního zisku a bylo jasné, že záchrana má smysl. Historické ztráty, k jejich velikosti, nebylo reálné rychle splatit, proto bylo rozhodnuto o podání návrhu na reorganizaci podniku. Financující banka, jako největší věřitel, však upřednostnila konkurs. Stroje se nezastavily, lidé dále pracovali. Firma, díky efektivnímu řízení interim manažerů a aktivitě zaměstnanců, fungovala celé dva roky i v krizovém režimu. Ten nakonec slavil úspěch. Konkurs se podařilo dotáhnout až k prodeji funkčního podniku. Na začátku roku 2015 soupeřilo o podnik 5 zájemců. Od 1. 3. 2015 má firma nového majitele. Díky zodpovědnosti majitele, který neutekl od problému, a schopnosti interim manažerů, se opět potvrdilo, že i bankrot se dá přežít.

K danému projektu jsme vyzpovídali pana Tomáše Pastrňáka, majitele společnosti R. F. T. s. r. o. a předsedu výboru České Asociace Interim Managementu (CAIM).

Která fáze projektu byla nejtěžší?
Určitě ta úvodní. První dva měsíce, kdy se musíte rychle zorientovat. Rozhodnout, co půjde zachránit, co musíte omezit či zastavit. Musíte rozhodnout, koho propustit, a na koho naopak vsadit a dát mu šanci a důvěru.

Jaká byla spolupráce se zaměstnanci?
Z mého pohledu vzhledem k okolnostem, výborná. Při našem příchodu, v lednu 2013, nebyly vyplaceny mzdy ještě ani za říjen předešlého roku. Přesto se zaměstnance podařilo přesvědčit ke spolupráci a výkonům. Ti nakonec nejsou nijak postiženi. Dostali doplaceny veškeré mzdy, všichni dostali odstupné a většina z nich pracuje dnes pro nového vlastníka.

Jaké jste si vzal z projektu ponaučení?
Když se chce, tak to jde! Je třeba si umět včas připustit, že firma je v problému. Pak se i problematická situace dá řešit. Musíte mít ale zkušenosti a zdroje. Zdroje nejen finanční, ale hlavně personální. Díky zkušenostem z posledních projektů víme, že takto postižených firem je po 25 letech podnikání v ČR mnohem více. Proto jsem s kolegy finančníky založil Restrukturalizační Agenturu, která bude okamžitě schopna podobné případy řešit.

Kdy byla Restrukturalizační Agentura založena a jak funguje?
Činnost jsme zahájili letos v červnu a již aktivně spolupracujeme se dvěma firmami. Jedná se o podniky s dlouholetou tradicí, které působí na trhu více než 22 let. I přesto mají existenční problémy.
Stejný scénář – 15 let se dařilo, pak 5 let krize, a co teď? Už teď po třech měsících vím, že je zachráníme. Bude to bolet, ale půjde to. Češi jsou strašně šikovní. Nemůžeme nechat krachovat české firmy, nemůžeme všechny firmy přenechat zadarmo zahraničním vlastníkům. Český vlastník tady žije a vydělané prostředky investuje do svého okolí. To je cílem Restrukturalizační Agentury – zachovat české firmy v českých rukách!

Fakta o CAIM
Česká Asociace Interim Managementu (CAIM) – vznikla v roce 2010, s myšlenkou sjednotit interim manažery, zprostředkovatele interim managementu, zájemce o interim management a vybudovat tak dosud chybějící fungující platformu pro oblast interim managementu v České republice. V současné době má asociace 42 řádných členů a její členská základna se každým měsícem stále rozšiřuje.
Více najdete na:
www.caim.cz.

Datum:20.10.2015 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama