Roboti ve světě filmu a televize, zdroj: Profimedia
Roboti ve světě filmu a televize, zdroj: Shutterstock.comRoboti ve světě filmu a televize, zdroj: Shutterstock.com

Roboti ve světě filmu a televize

10.10.2015 08:00

Snad každý Čech zná historii slova „robot“. Pochází ze slovenského „robota“ a poprvé bylo použito ve dvacátých letech českým spisovatelem Karlem Čapkem v jeho dramatu R.U.R. Bylo by však nepřesné považovat právě Čapka za vynálezce entity s umělou inteligencí, která v lecčems nahrazuje lidskou práci a obzvlášť ve filmech či románech stojí i za řadou katastrofických patálií. V kinematografii se různé formy lidských strojů objevovaly už v 90. letech 19. století a Čapek pouze přispěl k tomu, že byl jejich výskyt v popkultuře formalizován.

Naprostou legendou, průkopníkem i nadčasovým spektáklem je v tomto ohledu rozhodně snímek Metropolis. Tento německý film režiséra Fritze Langa oslnil v roce 1927 publikum po celém světě. Představil totiž sci-fi příběh odehrávající se v technologicky vyspělém světě budoucnosti. Do pomyslné robotí síně slávy vstoupila díky tomuto filmu jednoznačně robotka Maria, dodnes jedna z největších ikon mezi filmovými roboty. Její vzezření je velmi působivé a osmdesát let byste této plechové femme fatale hádali jen sotva.

Dlouhá cesta od Marie až k C-3PO
Důležitost Metropolis a neuvěřitelný význam v rámci světového filmu dokazuje i poměrně rozsáhlý časový rozestup mezi ním a dalšími pamětihodnými sci-fi s roboty. Mezi ty nejslavnější se rozhodně řadí americké snímky Den, kdy se zastavila země anebo Zakázaná planeta z roku 1956, kde si jako mladý zahrál překvapivě nekomickou roli známý šprýmař Leslie Nielsen. V tomto filmu se robot Robby řídí třemi zákony robotiky, které si poté osvojil ve svých dílech i známý ruský autor knižní sci-fi Isaac Asimov. Robot podle nich nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby mu bylo ublíženo. Musí také uposlechnout příkazů člověka kromě situací, které jsou v rozporu s prvním pravidlem. A taktéž musí chránit sám sebe, kromě případů uvedených v prvním a druhém pravidlu.

Celosvětovou popularitu robotů ovšem nezajistil německý film z dvacátých let ani sci-fi z let padesátých. Ohromný ohlas přinesla robotům především legendární sága Star Wars – Hvězdné války, ve které se blýsknuli roboti R2-D2 a zlatý C-3PO, který mimochodem jako kdyby Marii z Metropolis z oka vypadl.

Tvůrci cílí s roboty i na nejmenší diváky
Velice populární jsou v posledních letech roboti i v rámci animovaných filmů pro děti. Téměř každý rok se objeví vysokorozpočtové dětské sci-fi, které představí další variaci na tu hodnou, tu zlou umělou inteligenci. Mezi ty agresivní patří například Mindboti z filmu Megamysl nebo typický antagonista DOR 15 z rodinného filmu Robinsonovi. Do dlouhé řady hodných, milých a zábavných robotů v animovaných filmech se pak řadí především šarmantní robůtek Vall-I, hrdinové filmu s výmluvným názvem Roboti anebo sympaťák s vizáží cukrovinky marshmallow z nedávno uvedeného snímku Velká šestka.

Roboti zkrátka jsou a podle nás i navždy zůstanou oblíbenou součástí jak filmů pro dospělé (ostatně s Hvězdnými válkami se v nejbližší době budeme setkávat velmi intenzivně) tak filmů pro nejmenší. A díky významnému televiznímu projektu tohoto roku, seriálu Humans z produkce britské AMC, který mohou od října sledovat i diváci české AMC, se začínají androidi i roboti jako takoví dostávat z kina i do našich obýváků.

Experti na tematiku robotů by nám však jistě vytkli určité zobecňování. Již dávno nehovoříme pouze o robotech, nýbrž rozlišujeme řadu různých konkrétních podob těchto mechanicko-elektronických výtvorů.

Víte, jaký je rozdíl mezi androidem, kyborgem a automatonem?

  • Androidi jsou roboti, kteří se chovají i vypadají jako lidé. Příkladem typického androida jsou roboti ze seriálu Humans. V jejich případě je lidská podoba dotažena téměř k dokonalosti. Mezi obdobné případy pak patří roboti z filmu Blade Runner s Harrisonem Fordem, A.I. Umělá Inteligence Stevena Spielberga anebo stále ještě čerstvý snímek Náhradníci s Brucem Willisem v hlavní roli. Obdobným výrazem pro takového robota je rovněž takzvaný droid. Ochrannou známku pro toto označení ovšem vlastní společnost Lucasfilm.
  • Mezi často diskutovanou podsekci robotů patří i inteligentní počítače. V jejich případě jde často o chytré počítače například z vesmírných lodí, nemající pohyblivé „tělo“, ačkoliv uvažování a řešení problémů se u nich podobá lidskému myšlení. Typickým příkladem je například film 2001: Vesmírná Odyssea. Určitým průnikem mezi inteligentním počítačem a androidem je třeba robot svérázného vzhledu ze sci-fi Christopera Nolana Interstellar.
  • Kyborgové představují syntézu mechanických a organických součástí. To znamená, že kyborgem je postava, která je napůl člověkem a napůl robotem. Naprosto rutinním příkladem takového robota je samozřejmě Terminátor Arnolda Schwarzeneggera nebo policista robot z filmu RoboCop.
  • Automaton je pak takový robot, který vzhledem připomíná spíše hrací skříňku. S podobným typem robota jste se mohli střetnout ve filmu Hugo Martina Scorseseho nebo v italském mysteriózním dramatu Nejvyšší nabídka.
Datum:10.10.2015 08:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama