22. sezona PKF – Prague Philharmonia
22. sezona PKF – Prague Philharmonia22. sezona PKF – Prague Philharmonia22. sezona PKF – Prague Philharmonia

22. sezona v PKF

07.10.2015 00:00

České hudební těleso s osobitým zvukem, PKF – Prague Philharmonia, zahájilo svou 22. sezonu. PKF spolu se svým novým hudebním ředitelem a šéfdirigentem francouzského původu Emmanuelem Villaumem opět dokázala, že jde o přední seskupení české hudební scény.

Filharmonie vsadila na netradiční dramaturgii a skvělého houslového virtuosa Augustina Dumaye. „Snažíme se oslovit i mladé posluchače. Vstupem maestra Villauma přišla i nová dramaturgická témata. V prvním koncertu sezony to byl například Maurice Ravel či Anton Webern, ale nezapomněli jsme ani na náš klasický repertoár,“ říká Radim Otépka, ředitel PKF – Prague Philharmonia.

Čtvrtého října se v zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina jako první rozezněla skladba Maurice Ravela Le Tombeau de Couperin. Dramaturgie tedy vsadila na jedno z hlavních témat celé sezony PKF – Prague Philharmonia, francouzskou hudbu 20. století. Následoval úchvatný Mendelssohnův Koncert pro housle a orchestr e moll, kde zazářil Augustin Dumay, jenž se řadí mezi nejlepší houslové virtuózy současnosti.

Jeden z nejpozoruhodnějších okamžiků přišel po přestávce, kdy na podium nastoupila PKF v komornějším složení a sebevědomě se vrhla do šestiminutové skladby Antona Weberna Pět kusů pro orchestr, op. 10. Závěr pak patřil klasičtějšímu repertoáru PKF – Prague Philharmonia, majestátní Beethovenově symfonii č. 7 A dur s notoricky známou druhou větou Allegretto. „Z koncertu jsem byl nadšený a myslím, že se nám toto netradiční spojení hudebních období vyplatilo. Jsem rád, že jsme tuto sezonu mohli otevřít s takovými jmény, jako jsou Augustin Dumay a Emmanuel Villaume,“ míní Radim Otépka.

V průběhu sezony si pak PKF – Prague Philharmonia pozvala v rámci svých abonentních koncertů i další známá jména, jako jsou Iva Bittová, mezzosopranistka Dagmar Pecková či fenomenální dirigent a skladatel Matthias Pintcher, hudební ředitel pařížského Ensemble InterContemporain. Kompletní program PKF – Prague Philharmonia pro sezonu 2015/16 najdete na oficiálních stránkách www.pkf.cz.

PKF – Prague Philharmonia
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější orchestry v České republice a vybudovala si vynikající renomé i ve světě. Od počátku sezony 2015-2016 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume a nahradil tak po sedmi letech Jakuba Hrůšu. Stěžejní repertoárovou oblastí zůstává hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly a koncertuje v předních světových sálech, například v Japonsku a Omanu. Natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství. PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Více na
www.pkf.cz.

Emmanuel Villaume
Francouzský dirigent Emmanuel Villaume se narodil ve Štrasburku a vystudoval hudbu na Conservatiore de Strasbourg. Ve studiích dále pokračoval na École normale supérieure na Sorbonně, kde získal diplom z oborů literatura, filozofie a muzikologie. V rámci své kariery spolupracoval s nejprominentnějšími operními soubory a symfonickými orchestry z celého světa. Vystupoval například v Metropolitní opeře, Washingtonské opeře, Státních operách v Hamburku, Montrealu, Marseille a San Franciscu. Vykonával funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie a Slovinské filharmonie a už třetí sezonu zároveň působí jako hudební ředitel Dallas Opera. V roce 2015 se stal hudebním ředitelem a šéfdirigentem PKF – Prague Philharmonia. Mezi nejvýznamnější společné počiny patří nahrávání s Annou Netrebko pro Deutsche Grammophon či spolupráce na CD s Bryanem Hymelem pro Warner Classic.

Datum:07.10.2015 00:00
Reklama

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

5 krásných tipů nejen na vánoční dárky

Vánoce se sice mohou zdát daleko, ale opak je pravdou. Vyhněte se vánočnímu šílenství, zkuste dárky nakoupit už teď.

Činy jsou více než slova

Každý konec bude také novým začátkem. Nespresso představuje nejnovější počiny na cestě k cirkulární ekonomice.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
13.11.2020

Ozzy Osbourne & Judas Priest

Několikanásobný držitel ceny Grammy navštíví v rámci svého turné "NO MORE TOURS 2" i Českou republiku.

Reklama