22. sezona PKF – Prague Philharmonia
22. sezona PKF – Prague Philharmonia22. sezona PKF – Prague Philharmonia22. sezona PKF – Prague Philharmonia

22. sezona v PKF

07.10.2015 00:00

České hudební těleso s osobitým zvukem, PKF – Prague Philharmonia, zahájilo svou 22. sezonu. PKF spolu se svým novým hudebním ředitelem a šéfdirigentem francouzského původu Emmanuelem Villaumem opět dokázala, že jde o přední seskupení české hudební scény.

Filharmonie vsadila na netradiční dramaturgii a skvělého houslového virtuosa Augustina Dumaye. „Snažíme se oslovit i mladé posluchače. Vstupem maestra Villauma přišla i nová dramaturgická témata. V prvním koncertu sezony to byl například Maurice Ravel či Anton Webern, ale nezapomněli jsme ani na náš klasický repertoár,“ říká Radim Otépka, ředitel PKF – Prague Philharmonia.

Čtvrtého října se v zaplněné Dvořákově síni pražského Rudolfina jako první rozezněla skladba Maurice Ravela Le Tombeau de Couperin. Dramaturgie tedy vsadila na jedno z hlavních témat celé sezony PKF – Prague Philharmonia, francouzskou hudbu 20. století. Následoval úchvatný Mendelssohnův Koncert pro housle a orchestr e moll, kde zazářil Augustin Dumay, jenž se řadí mezi nejlepší houslové virtuózy současnosti.

Jeden z nejpozoruhodnějších okamžiků přišel po přestávce, kdy na podium nastoupila PKF v komornějším složení a sebevědomě se vrhla do šestiminutové skladby Antona Weberna Pět kusů pro orchestr, op. 10. Závěr pak patřil klasičtějšímu repertoáru PKF – Prague Philharmonia, majestátní Beethovenově symfonii č. 7 A dur s notoricky známou druhou větou Allegretto. „Z koncertu jsem byl nadšený a myslím, že se nám toto netradiční spojení hudebních období vyplatilo. Jsem rád, že jsme tuto sezonu mohli otevřít s takovými jmény, jako jsou Augustin Dumay a Emmanuel Villaume,“ míní Radim Otépka.

V průběhu sezony si pak PKF – Prague Philharmonia pozvala v rámci svých abonentních koncertů i další známá jména, jako jsou Iva Bittová, mezzosopranistka Dagmar Pecková či fenomenální dirigent a skladatel Matthias Pintcher, hudební ředitel pařížského Ensemble InterContemporain. Kompletní program PKF – Prague Philharmonia pro sezonu 2015/16 najdete na oficiálních stránkách www.pkf.cz.

PKF – Prague Philharmonia
PKF – Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější orchestry v České republice a vybudovala si vynikající renomé i ve světě. Od počátku sezony 2015-2016 se postu šéfdirigenta a hudebního ředitele ujal významný francouzský dirigent Emmanuel Villaume a nahradil tak po sedmi letech Jakuba Hrůšu. Stěžejní repertoárovou oblastí zůstává hudba vídeňského klasicismu, skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Orchestr je pravidelně zván na mezinárodní hudební festivaly a koncertuje v předních světových sálech, například v Japonsku a Omanu. Natočil přes 60 kompaktních disků pro domácí i zahraniční hudební vydavatelství. PKF – Prague Philharmonia vystupuje s finanční podporou Hlavního města Prahy a Ministerstva kultury ČR. Více na
www.pkf.cz.

Emmanuel Villaume
Francouzský dirigent Emmanuel Villaume se narodil ve Štrasburku a vystudoval hudbu na Conservatiore de Strasbourg. Ve studiích dále pokračoval na École normale supérieure na Sorbonně, kde získal diplom z oborů literatura, filozofie a muzikologie. V rámci své kariery spolupracoval s nejprominentnějšími operními soubory a symfonickými orchestry z celého světa. Vystupoval například v Metropolitní opeře, Washingtonské opeře, Státních operách v Hamburku, Montrealu, Marseille a San Franciscu. Vykonával funkci šéfdirigenta Slovenské filharmonie a Slovinské filharmonie a už třetí sezonu zároveň působí jako hudební ředitel Dallas Opera. V roce 2015 se stal hudebním ředitelem a šéfdirigentem PKF – Prague Philharmonia. Mezi nejvýznamnější společné počiny patří nahrávání s Annou Netrebko pro Deutsche Grammophon či spolupráce na CD s Bryanem Hymelem pro Warner Classic.

Datum:07.10.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama