Svět bodybuildingu
Jiří Vilímek, foto: Petr Šebesta

Svět bodybuildingu

23.09.2015 09:00

Přinášíme vám rozhovor s jedním z nejúspěšnějších českých závodníků v nové soutěžní bodybuilding disciplíně s názvem Men’s Physique. Spolumajitel fitness Victory, Jiří Vilímek, se aktuálně připravuje na podzimní část sezony a rád by se nominoval na mistrovství světa v této kategorii, které se koná v listopadu.

Můžete nám, Jiří, říct něco o sobě a o vaší sportovní kariéře?
Pocházím z malého moravského městečka Hulín. V dětství jsem byl spíš štíhlý atletický typ. K opravdovému sportu jsem se dostal až na fakultě tělesné kultury v Olomouci. Tam jsem se také začal zajímat o fungování těla, anatomii, fyziologii a výživu, s čímž se nakonec spojily i myšlenky na soutěžní molo. Sportovní kariéru jsem odstartoval v roce 2004 a hned svou první fitnessovou soutěž, pořádanou v Praze, jsem vyhrál. To mi umožnilo zde také zůstat nastálo a plnit si své sny. Od první soutěže jsem se zabýval fungováním lidského těla i nad rámec vysokoškolského studia. To mě dovedlo až na čtvrté místo v klasické kulturistice v roce 2012 v Rakousku. V té době se ale objevila nová kategorie Men’s Physique a já jsem záhy polechtal štěstí a zkusil, zda bude stát na mé straně i v této kategorii. Výsledkem bylo třetí místo na NPC Titans Grand Prix v USA. Uvidíme, jak si budu stát letos.

2004 Mr. Wellness Praha 1. místo
2007 MČR ve fitness Čelákovice 2. místo
2007 MČR v klasické kulturistice Hrádek nad Nisou 2. místo
2011 Grand Prix Vyškov 1. místo
2011 Pražský pohár Praha 2. místo
2012 International Austria Championship – kulturistika Rakousko 4. místo
2013 Men’s Physique Arnold Classic Europe Španělsko 4. místo
2014 ME Men’s Physique Španělsko 11. místo
2014 Olympia Amateur Europe Men’s Physique Praha 10. místo
2014 FitBalance IFBB International Cup Maďarsko 4. místo
2014 NPC Titans Grand Prix USA 3. místo

Jste jedním z nejúspěšnějších českých závodníků v Men’s Physique. Zkuste nám tuto kategorii trochu představit.
Ve světě bodybuildingu jde o poměrně novou kategorii, v níž se hodnotí celkový vzhled a působení závodníka na pódiu. Oproti kulturistice je zde důraz kladen na celkovou symetrii těla. Dalo by se říci, že příliš velké svaly a extrémní vyrýsovanost jsou ke škodě. Rozhodčí při Men’s Physique hodnotí celkové vzezření závodníka, do kterého patří i to, zda pasuje účes k postavě a jaké na sobě má závodník oblečení, tedy jaké šortky. Velkou roli v hodnocení rozhodčích hraje i vystupování soutěžícího a kontakt s publikem. Pózuje se v půlobratech, čili přední a zadní póza. Ruce mohou být volně podél těla nebo může být jedna opřená v pase či bocích.

V čem se tedy Men’s Physique liší od kulturistiky?
Závodník nesmí mít příliš velké svaly a zároveň nesmí být ani tak extrémně vyrýsovaný nebo odvodněný jako v kulturistice. Extrémní svalnatost a vyrýsovanost se hodnotí záporně. Nesmíme zapomenout na upravený účes, který musí dobře sedět k postavě. Na rozdíl od kulturistiky se nezávodí v závodních plavkách, nýbrž v šortkách, které by měly být až ke kolenům. Příjemné vystupování a kontakt s publikem, jak už jsem zmínil, hrajou v celkovém hodnocení velkou roli. V kulturistice se závodníci dělí podle hmotnostních kategorií. Každý závodník musí celkem předvést 7 povinných postojů. Kulturisti ještě dále kromě pózování musí předvést volnou sestavu na hudbu v délce jedné minuty.

Máte zkušenosti jak s kulturistikou, tak s Men’s Physique. Mají kulturisté těžší přípravu na soutěže, přísnější diety a striktnější jídelníček?
Mám zkušenosti s klasickou kulturistikou, ale pokud mluvím sám za sebe, v Men’s Physique, kde převládají tvrdé tréninky, pravidelný a striktní režim ve stravě, nevidím odlišnost. Přípravy jsou téměř totožné, musím trénovat tvrdě, projít si stejnou dietou. Když přišla tato pro laickou veřejnost atraktivnější a líbivější kategorie, se zájmem jsem ji zkusil a zjistil jsem, že mi sedí více celkovou prezentací. Men’s Physique plní hlediště lidmi, které láká pozorovat pódium přeplněné nažhavenými závodníky. A když se z 50 závodníků na zahraniční soutěži probojujete do finále mezi 6 nejlepších, je to úžasný pocit a adrenalin. Tohle jsem v kulturistice nikdy nezažil.

Jak vypadá vaše příprava?
V tomto sportu jste v přípravě 24 hodin denně po celý rok. Na všem záleží – na stravě, koncentraci, psychickém a duševním zdraví, na dobrém tréninku, ale i na dostatečném a kvalitním spánku. To vše je velmi důležité, aby člověk mohl dobře regenerovat a načerpat síly na další tréninky. Po určité době si uvědomíte, že už to je váš životní styl. Je to dřina a odříkání, ale výsledky stojí za to.

Aktuálně se nacházím v přípravě na podzimní část sezony, kdy bych se rád nominoval na mistrovství světa v Men’s Physique, které se koná v listopadu. A protože do soutěže zbývají už jen dva měsíce, jsem ve fázi předsoutěžní přípravy a již přísné diety. V praxi to znamená, že se snažím dosáhnout dostatečného vyrýsování, tvrdosti a separace svalstva. Předsoutěžní posilovací trénink je intenzivní, s kratšími pauzami mezi jednotlivými cviky. Rovněž přidávám pravidelný ranní aerobní trénink. A co se týče stravy, pro zachování svalové hmoty je důležitý přísun kvalitních bílkovin.

Můj aktuální jídelníček
7.30 snídaně: 7 vaječných bílků, 2 žloutky, 80 g ovesných vloček
9.30 - 10.00 svačina: 150 g krůtího masa, 100 g rýže
12.30 oběd: 150 g masa, 100 g rýže
trénink
po tréninku 30 g 80% proteinu, 5 g BCAA
16.30 svačina: 150 g hovězího masa, 50 g rýže, zelenina
19.30 večeře: 200 g ryby, zelenina
22.00 druhá večeře: 250 g polotučného tvarohu

Maso připravuji pouze na teflonové pánvi bez použití tuku, popřípadě jej i vařím. Vyhýbám se zkrátka skrytým tukům. Velmi diskutovaným tématem v bodybuildingu je zelenina. Já zeleninu jím téměř ke každému jídlu. Vybírám ovšem spíš objemnou, ale energeticky chudou zeleninu, jako je čínské zelí, paprika, rajče, ledový salát. Je také třeba dodržovat pitný režim – denně vypiji 4 - 5 litrů čisté vody.

Men’s Physique a Bikiny Fitness u nás zatím nejsou tolik známé jako například v zámoří. Čím to podle vás je? A snažíte se pracovat na šíření povědomí o tomto sportu?
Kulturistika a fitness celkově nejsou v ČR tak atraktivní a populární jako například hokej, fotbal nebo tenis. S příchodem kategorie Bikiny a Physique se to ale obrací k lepšímu. Přibývá spousta nových závodníků, lidé chodí do fitka s myšlenkou tyto kategorie vyzkoušet. Vzhledem k tomu, že jsem spolumajitel fitness, děláme vše pro to, abychom dali šanci všem, kdo chtějí závodit. Naše fitness má už celkem slušnou základnu, několik našich závodníků už přivezlo cenné kovy.

Jedna z podzimních pohárových soutěží – Atrium Flora Grand Prix – se bude konat v netradičním prostředí Atria Flora. Je to jedna z cest, jak dostat Men’ s Physique a Bikiny Fitness blíže laické veřejnosti?
Ano, myslím si, že je to nejlepší cesta, jak tuto moderní kategorii sportu lidem představit. Akce bude regulérní soutěží pod záštitou Svazu kulturistiky a fitness České republiky, takže závodníci budou na nejvyšší úrovni. Bude to atraktivní podívaná, takže určitě doporučuji všem, ať se přijdou podívat.

Na co se návštěvníci této akce mohou těšit?
Soutěž bude součástí programu Grandfinále Staň se tváří Flory. Bude se závodit nejen v Men’s Physique a Bikiny Fitness. Rovněž zde vyvrcholí atraktivní soutěž obchodního centra Atrium Flora. Nejlepší z deseti finalistek si nasadí korunku pro Tvář Flory. Můžeme se těšit na odpoledne plné krásných těl a módy. Na zákazníky čekají slevy až 40 % a módní přehlídky, programem bude provázet Lukáš Hejlík.

Se sportem jste spojil také svoji profesní kariéru ‒ jste spolumajitelem a manažerem Fitness Victory. Ve fitcentru se pohybujete téměř každý den. Můžete prozradit nějaké aktuální trendy?
Ve Victory se nám rozjel projekt Proměny. S naším týmem máme za sebou více než 100 spokojených proměněných klientů. Daří se nám díky profesionálnímu a individuálnímu přístupu ke klientovi. Pokud mám prozradit nějaké aktuální trendy, jsou to funkční a kruhové tréninky, které se těší velké oblibě. Během těchto lekcí využíváme prvky TRX. Věřím, že název TRX je už dobře znám většině veřejnosti. Také se ví, že se jedná o všelék. Dále bychom rádi pro energičtější typy klientů zavedli lekce BodyCombatu, což je posilovací kardiocvičení. Tento vysoce efektivní program je spojením bojových umění a výbušné motivační hudby, která cvičící nakopne k lepším výkonům.

Spousta čtenářů možná přemýšlí o tom, že by začali pravidelně cvičit, zdravě jíst a zlepšili svůj životní styl. Co byste vzkázal těm, kteří stojí na úplném začátku?
Začátečníkům vzkazuji, aby nečekali a učinili první krok. Nejlépe podle motta: „Odvaž se ke skoku na Měsíc, i když ho mineš, stejně skončíš mezi hvězdami.“ A pro ty, kteří stále zkoušejí, aby to nevzdávali a vytrvali.

Datum:23.09.2015 09:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama