Na červeném koberci módy, foto: Dreamstime.com
Na červeném koberci módy, foto: Dreamstime.comNa červeném koberci módy, foto: Dreamstime.comNa červeném koberci módy, foto: Dreamstime.com

Na červeném koberci módy

16.09.2015 10:00

Do historie profese modelek a modelů nahlédneme bez nekonečných žebříčků jmen krásek. Část věnovaná pánům je mnohem kratší. Modelové se na „scéně“ totiž dlouho objevovali spíše ve vedlejších rolích, až teď zažívají boom.

S nápadem zaměstnávat modelky přišla mezi prvními všestranná designérka Coco Chanel, která zprvu zapůjčovala ženám své modely za to, že se v nich prošly po promenádě v prestižních lázních Biarritz. Ve dvacátých letech 20. století to chtělo mít nejen půvab, ale také odvahu – mladé ženy se dostávaly zcela mimo prostor tehdejší společnosti. A návrhář Paul Poiret zase přišel se zcela novým pojetím módních přehlídek, a vydával se s manekýnkami na přehlídková zahraniční turné. Génius loci Francie se prostě nezapře...

V roce 1946 založili v Americe největší a světoznámou modelingovou agenturu Ford manželé Eileen a Jerry, dnes ji řídí jejich dcera Katie. Právě zakladatelka, paní Fordová, významně přispěla ke změně společenské prestiže "modelky". První francouzskou agenturu, specializovanou na modely, založila nedlouho poté americká modelka Dorian Leighová. Dnes je v Paříži nejmocnější agentura Elite - tu si otevřel v roce 1971 John Casablancas. V osmdesátých letech se bez výjimky všechny otevírají novému fenoménu globálního modelingu - na scénu osvětlených mol se dostávají zajímavé typy dívek z netušených světových lokalit.

Od zralých žen po lolitky
Mezi prvními modelkami, se známým jménem a obličejem pro lidi i mimo módní branži, patřila Suzy Parker (kolem roku 1955). Vítězně prorazily také Dovima a Grace Kelly - krásné, zralé ženy. Na začátku zlatých šedesátých se proměnil trendový typ modelky, in začíná být mladší tvář, až se nakonec mění v Lolitu, ženu – dítě (podle hrdinky ruského románu Lolita). Léta šedesátá vtáhla do centra pozornosti především ženské nohy, nový vzhled představovaly štíhlá a vysoká Twiggy, nebo také "military" Veruschka. Prototyp modelky 80. let určoval především Gianni Versace. Měl cit pro nové obličeje, vyplácel zvláštní honoráře - jeho „favoritkami“ se staly Naomi Campbellová, Cindy Crawfordová nebo Christy Turlingtonová. "Za méně než 10 000 dolarů se Christy ani já přece ani neprobudíme!" Tenhle výrok snědé Naomi se roku 1991 rozletěl do celého světa. Na éru celebrit, které dominovaly 80. letům, navázala generace brazilských, a také ruských modelek. Supermodelky musely jednou zákonitě zmizet, protože nebyly správnými ramínky na šaty nové sezony. Jejich definitivní pád urychlily filmové star, kterým se pózování, focení a předvádění poprvé hodně zalíbilo.

Dokonalé modelky bez vad začaly být v posledním desetiletí 20. století „out“, „in“ se stávaly ženy ze života i se svými nedostatky. Mezi nimi se do první linie probojovala Kate Mossová, dítě či snad vychrtlá žena. Na trůnu nejdražší supermodelky se udržela ještě v roce 2006... Každých šest měsíců vynášel modeling na vrchol nový objev, dívku, která se stala nejžádanější. Aby získala jméno v elitní kategorii, musela "chodit" nejen přehlídky, ale mít i zakázky do módních časopisů a na reklamní kampaně. Velmi důležité je stát se covergirl na některé z biblí módy - Vogue, Elle, Cosmopolitan, Sports Illustrated. Modelka nebo herečka? Nejdůležitější bylo a zůstává udržet se, nebýt jen „módním trendem“.

S visačkou "made in czech"
Modeling v Čechách začínal amatérsky, dívky si fotografové nebo malíři nacházeli sami přímo na ulici. Mezi válkami, v atmosféře prvních ryze českých salonů, si v praxi vyzkoušela být manekýnkou třeba také Adina Mandlová. První modelkou, kterou díky módní fotografii objevil svět, se stala Arna Stoupová, kterou v ulicích našel reklamní fotograf Fred Kramer. Na módních fotografiích občas pózovala i půvabná herečka Anny Ondráková... Také v desetiletích po roce 1948 byly modelky zapotřebí, vítané byly dívky a mladé ženy s výškou 170 cm, mírami 94 – 64 – 94, velikost nohy 38. Dlouho šlo jen o "čestný" přivýdělek, až pražský Ústav bytové a oděvní kultury umožnil kráskám stát se profesí manekýnkou.

Dlouho neměnný trend "dospělé" československé ženy umožnil, aby se tváře oblíbených manekýnek objevovaly znovu v dalších sezonách. "Každá modelka pochopitelně stavěla na vlastní osobnosti," vzpomíná na svůj čas v modelingu Milada Karasová. "A pak, od ostatních jsme se jasně odlišovaly, v ruce jsme třímaly jako identifikační znamení kosmetický kufřík na líčidla. Jeho obsah byl pro každou z nás malý poklad," dodává. Na molu se modelky objevovaly se stabilními partnery, velmi známá byla tvář Marka Weidnera: "Modelové neměli tolik práce jako ženy, běžnou kolekci jeden nebo dva muži spíše doplňovali. Předváděli klasiku, pánská móda nebyla zdaleka tak ofenzivní jako v současnosti. Byl to spíš jen přivýdělek k dalšímu pracovnímu poměru," říká Milada Karasová. "V Čechách se na téhle situaci do začátku 21. století příliš neměnilo."

Češky dobývají svět
Těsně před revolucí začal v modelingu hlad po nových tvářích a Milada Karasová, oslovená pro scouting modelek, vyměnila ve svých čtyřiceti modeling za podnikání. Stala se zakladatelkou a ředitelkou naší první a nejstarší agentury Czechoslovak Models. Velmi brzy poté objevila skutečné hvězdy - Evu Herzigovou a Pavlínu Němcovou. Jako první dvě velvyslankyně módy odcházely do světa ještě před listopadovou revolucí. Po nich následovaly další, Tereza Maxová, Simona Krainová nebo Daniela Peštová. "Dožily“ se postavení zralé supermodelky, jsou pořád v kursu, což není úplně obvyklé. Milada Karasová jejich kariéry hodnotí vysoko: "Holky z té úplně první party dostávají kampaně vhodné pro své věkové kategorie, fotí katalogy, jsou stále vytížené, zrají jako víno." Pokud by si paní Karasová měla zvolit jednu z těch, které sledovala od začátku, jako tu "nej", bez váhání by na prvním místě jmenovala Evu Herzigovou. Vylétla jako typ sexy blondýny, na samém začátku ji všichni chtěli „zapasovat“ do podoby velké „MM“. Svět fashion má ve své paměti také jména exmodelek Trumpové nebo Pořízkové, žádanými jsou stále v dámském extratýmu Šeredová, Houdová, Kurková nebo Soukupová.

První úspěšnou českou a slovenských generaci na světových molech postupně nahradily exotické Jihoameričanky a ruské krasavice, až výměna století přinesla v tomhle ohledu výraznou změnu. Češky zase září, nejnověji se fashion točí kolem Barbory Podzimkové. Mění se nejen jména, ale třeba také díky iniciativě styl práce. Modeling se na počátku 21. století snaží přinášet krásu bez hladovění. Modelky s BMI (Body Mass Index) nižším než 18, nebudou moci na molo, ani před fotografy. Současnost velí - ideálně 175 cm, fotogeničnost, charisma a zdravý životní styl.

Muži na titulkách
Teprve v posledních desetiletích 20. století se začali na obálkách velkých módních časopisů objevovat častěji muži. Začíná se výrazněji profilovat role muže – modela. Dříve se tento výraz používal jako definice zženštilého a marnivého chování, od 80. let minulého století se ale v agenturách začaly otvírat speciální divize pro muže. Někteří získávají i označení supermodel - ti, podobně jako topmodelky - vydávají i supermodelové videokazety (fitness) nebo vlastní kalendáře a stávají se hvězdami. Nejvíce zakázek dostávají ti od dvaceti let výše. Mladší modelové většinou nemají šanci na lukrativní nabídku (mimo oblečení pro teenagery), protože se jim vyvíjí rysy obličeje, tvarují svaly a tak dále. Modelingové agentury dobře znají jména Schenkenberg, Sorensen, Quaintance, Hall, James, prosadili se i tuzemští Mucha, Šmídl, Utěkal, Pelinka nebo Zimovčák.

Šance pro osobité originály
V modelingu uspějí jen ti osobití a originální. Móda je hodně tvrdé povolání, ale několik let v ní je dobrá lekce pro život, už kvůli stále aktuálnímu slůvku profesionalismus. Pro vytrvalostní let v téhle viditelné showbyznysové kariéře mají nadání jen ti skutečně výjimeční. Blonďatá Claudia Schifferová stále září v reklamě, Cindy Crawfordová tvořila nejen krásný pár s Richardem Gerem, ale později prodala pět milionů videokazet se svými hodinami cvičení, Carla Bruniová, modelka i zpěvačka, se stala první dámou Francie. A Liv Tyler kráčí ve stopách Audrey Hepburnové ve francouzském modelovém domě Givenchy. K filmu přešly z modelek úspěšně Milla Jovovichová, Andie MacDowellová. Neuvěřitelný příběh prožila také designérka a zpěvačka Victoria Beckhamová... Takových story jsou desítky z tisíců. Novinkou z osvětleného mola je nová příležitost modelky Jodie Kidd, která obsadila místo Jeremy Clarksona v pořadu Top Gear.

Foto: Dreamstime.com

Datum:16.09.2015 10:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Svět hudby a prádla

Tezenis představuje Ritu Ora v nové televizní reklamě Your Song.

Karlie Kloss navštívila showroom Swarovski během Pařížského týdne módy

Ambasadorka značky Karlie Kloss navštívila showroom Swarovski během Pařížského týdne módy.

Hvězdná Lily Aldridge je novou tváří kampaně značky Bulgari

Topmodelka a zároveň jeden z andílků značky Victoria´s Secret Lily Aldridge se stala novou ambasadorkou italské značky Bulgari pro sezónu 2016/2017.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama