Boje o účast na Euru vrcholí, zdroj: Shutterstock
Boje o účast na Euru vrcholí, zdroj: ShutterstockBoje o účast na Euru vrcholí, infografika, zdroj: Sport1, Sport2

Boje o účast na Euru vrcholí

28.08.2015 00:00

První polovina kvalifikace o postup na fotbalové Mistrovství Evropy je za námi. V tuto chvíli by na závěrečný šampionát postupovaly jak týmy České republiky a Slovenska, tak například Islanďané, Welšané, Rumuni nebo Rakušané. Zatím to vypadá na vzpouru trpaslíků.

Podle nového kvalifikačního formátu si EURO ve Francii zahrají kromě pořadatelské země vítězové a týmy z druhých míst z devíti kvalifikačních skupin. Kromě toho čeká přímý postup také nejlepšího ze třetích míst. Osm zbývajících kvalifikantů ze třetích pozic se utká v playo-ff o čtyři zbývající místa na turnaji.

Plný bodový zisk si zatím drží dva týmy: Slovensko, kterému se ve své novodobé historii nikdy nepodařilo postoupit na Mistrovství Evropy, a Anglie, která se velice rychle vzpamatovala z obrovského výbuchu na Mistrovství světa v Brazílii. Angličan Danny Welbeck je se šesti vstřelenými góly zároveň nejlepším střelcem kvalifikace.

Nejlépe střílejícím týmem této kvalifikace je Polsko, které vede skupinu D s jednobodovým náskokem před Německem a Skotskem. V pěti zápasech Poláci vstřelili 16 branek, což činí skvělý průměr 3,1 branky na zápas. Hodně jim v tom pomohla zatím rekordní výhra této kvalifikace 7:0 nad Gibraltarem (totožným výsledkem skončilo i utkání Irska se stejným soupeřem).

Německo našlo přemožitele, gól dal i Gibraltar
Poláci dokázali doma porazit i úřadující mistry světa. Pro Němce to byla první porážka v kvalifikaci o postup na Mistrovství světa nebo Mistrovství Evropy po sedmi letech. Do historických statistik se ale zapsali i fotbalisté Gibraltaru, když Lee Casciaro vstřelil v devatenácté minutě utkání proti Skotsku v Glasgow první soutěžní gól Gibraltaru v historii.

V kvalifikaci bylo zatím odehráno 156 zápasů. V nich padlo dohromady 409 branek (průměr přes 2,6 branky na zápas). Diváci by měli dávat pozor především v posledních patnácti minutách každého zápasu. Právě v tomhle časovém úseku totiž zatím padlo nejvíc branek (i s nastavením 97).

Nejmladším účastníkem kvalifikace je reprezentant Norska Martin Odegaard. Záložník Realu Madrid si svůj debut odbyl v domácím utkání proti Bulharsku ve věku 15 let a 300 dní. Má šanci stát se rovněž nejmladším střelcem kvalifikační historie. Tenhle rekord zatím drží jeho spoluhráč z Realu Madrid Walešan Gareth Bale, který se poprvé trefil jako osmnáctiletý. Vyvrcholení bojů o účast ne Euru 2016 sledujte na kanálech Sport1 HD a Sport2 HD.

Další zajímavosti z kvalifikace na Euro 2016

  • Nejrychlejší hattrick kvalifikace vstřelil Robert Lewandowski (Polsko - Gruzie). Na tři branky potřeboval jen pět minut (89., 92. a 93. minuta zápasu).
  • Nejpilnějším střelcem kvalifikace je Angličan Wayne Rooney (18 pokusů na branku, 15 střel mimo).
  • Rekordní výhry této kvalifikace v poměru 7:0 zaznamenalo Polsko a Irsko, oba týmy takto vyhrály nad Gibraltarem.
  • Lee Casciaro vstřelil v devatenácté minutě utkání proti Skotsku v Glasgowu první soutěžní gól Gibraltaru v historii.
  • Největším střeleckým smolařem kvalifikace je reprezentant Černé Hory Dejan Damjanovič, který trefil tyč nebo břevno třikrát.
Datum:28.08.2015 00:00
Reklama

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Vánoční nadílka

Litovelský pivovar se na sváteční období opět chystá s výjimečnými pivy a také speciální Kolekcí litovelského sládka.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Legendární trofej

Natalia Vodianova a Philipp Lahm doprovodili cestovní pouzdro s oficiální trofejí pro vítěze FIFA World Cup od Louis Vuitton.

Bitters Czech Bowl XXV

Česká liga amerického fotbalu oslavuje pětadvacet let své historie. Bitters Czech Bowl XXV se uskuteční 14. července v Ostravě.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama