Boje o účast na Euru vrcholí, zdroj: Shutterstock
Boje o účast na Euru vrcholí, zdroj: ShutterstockBoje o účast na Euru vrcholí, infografika, zdroj: Sport1, Sport2

Boje o účast na Euru vrcholí

28.08.2015 00:00

První polovina kvalifikace o postup na fotbalové Mistrovství Evropy je za námi. V tuto chvíli by na závěrečný šampionát postupovaly jak týmy České republiky a Slovenska, tak například Islanďané, Welšané, Rumuni nebo Rakušané. Zatím to vypadá na vzpouru trpaslíků.

Podle nového kvalifikačního formátu si EURO ve Francii zahrají kromě pořadatelské země vítězové a týmy z druhých míst z devíti kvalifikačních skupin. Kromě toho čeká přímý postup také nejlepšího ze třetích míst. Osm zbývajících kvalifikantů ze třetích pozic se utká v playo-ff o čtyři zbývající místa na turnaji.

Plný bodový zisk si zatím drží dva týmy: Slovensko, kterému se ve své novodobé historii nikdy nepodařilo postoupit na Mistrovství Evropy, a Anglie, která se velice rychle vzpamatovala z obrovského výbuchu na Mistrovství světa v Brazílii. Angličan Danny Welbeck je se šesti vstřelenými góly zároveň nejlepším střelcem kvalifikace.

Nejlépe střílejícím týmem této kvalifikace je Polsko, které vede skupinu D s jednobodovým náskokem před Německem a Skotskem. V pěti zápasech Poláci vstřelili 16 branek, což činí skvělý průměr 3,1 branky na zápas. Hodně jim v tom pomohla zatím rekordní výhra této kvalifikace 7:0 nad Gibraltarem (totožným výsledkem skončilo i utkání Irska se stejným soupeřem).

Německo našlo přemožitele, gól dal i Gibraltar
Poláci dokázali doma porazit i úřadující mistry světa. Pro Němce to byla první porážka v kvalifikaci o postup na Mistrovství světa nebo Mistrovství Evropy po sedmi letech. Do historických statistik se ale zapsali i fotbalisté Gibraltaru, když Lee Casciaro vstřelil v devatenácté minutě utkání proti Skotsku v Glasgow první soutěžní gól Gibraltaru v historii.

V kvalifikaci bylo zatím odehráno 156 zápasů. V nich padlo dohromady 409 branek (průměr přes 2,6 branky na zápas). Diváci by měli dávat pozor především v posledních patnácti minutách každého zápasu. Právě v tomhle časovém úseku totiž zatím padlo nejvíc branek (i s nastavením 97).

Nejmladším účastníkem kvalifikace je reprezentant Norska Martin Odegaard. Záložník Realu Madrid si svůj debut odbyl v domácím utkání proti Bulharsku ve věku 15 let a 300 dní. Má šanci stát se rovněž nejmladším střelcem kvalifikační historie. Tenhle rekord zatím drží jeho spoluhráč z Realu Madrid Walešan Gareth Bale, který se poprvé trefil jako osmnáctiletý. Vyvrcholení bojů o účast ne Euru 2016 sledujte na kanálech Sport1 HD a Sport2 HD.

Další zajímavosti z kvalifikace na Euro 2016

  • Nejrychlejší hattrick kvalifikace vstřelil Robert Lewandowski (Polsko - Gruzie). Na tři branky potřeboval jen pět minut (89., 92. a 93. minuta zápasu).
  • Nejpilnějším střelcem kvalifikace je Angličan Wayne Rooney (18 pokusů na branku, 15 střel mimo).
  • Rekordní výhry této kvalifikace v poměru 7:0 zaznamenalo Polsko a Irsko, oba týmy takto vyhrály nad Gibraltarem.
  • Lee Casciaro vstřelil v devatenácté minutě utkání proti Skotsku v Glasgowu první soutěžní gól Gibraltaru v historii.
  • Největším střeleckým smolařem kvalifikace je reprezentant Černé Hory Dejan Damjanovič, který trefil tyč nebo břevno třikrát.
Datum:28.08.2015 00:00
Reklama

Káva může měnit svět k lepšímu

Geroge Glooney a další přátelé Nespresso představují neutuchající lidskou péči vkládanou do každého šálku výjimečné kávy.

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

Šetřete své kroky pomocí komunikačního systému

Máte ve firmě nebo jiných prostorách mnoho návštěv a unavuje vás neustálé odbíhání od práce? S tímto vám mohou pomoci komunikační systémy.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama