Projekt Eden v Cornwallu, zdroj: British Airways
Anděl severu v Gateshead, zdroj: British AirwaysCoventryjská katedrála sv. Michaela, zdroj: British Airways

Skvosty 21. století

12.08.2015 00:00

V žebříčku 21 nejvýznamnějších pamětihodností Velké Británie se umístila budova Selfridges navržená českým architektem Janem Kaplickým. Obchodní dům v anglickém Birminghamu je dílem firmy Future Systems, kterou Kaplický založil po své emigraci do Spojeného království, a kterou vedl až do svého náhlého skonu v roce 2009. Výsledky ankety o 21 nejvýznamnějších britských památek pro 21. století představil ve spolupráci s předním britským deníkem The Independent magazín High Life Magazine, jež vydává letecká společnost British Airways jako své palubní periodikum. Kromě Kaplického budovy Selfridges se na předních příčkách umístil projekt Eden v Cornwallu, socha Anděl severu Sira Antonyho Gormleye, anebo katedrála sv. Michaela v Coventry.
 
Seznam 21 nejvýznamnějších britských památek byl sestaven samotnými Brity, kteří mohli během tří měsíce trvajícího projektu nominovat a hlasovat pro jakoukoli pamětihodnost, jež by podle jejich názoru měla definovat Británii 21. století. Celkem se do projektu zapojilo přes 2000 hlasujících a bylo navrženo na 150 památek. Finální podobu žebříčku pak sestavil tým těch nejpovolanějších britských expertů, včetně prezidenta Královského institutu britských architektů Stephena Hoddera nebo ředitelky londýnské whitechapelské galerie Iwony Blazwickové.

Na přední příčce se umístil projekt Eden v britském Cornwallu. Moderní stavba sestávající z velkých kopulí vznikla před 15 lety na místě bývalého jílového dolu a je domovem nespočtu rostlin z celého světa. Největší část komplexu, přes 1,5 hektaru, je věnována tropickým rostlinám. Najdete zde mimo jiné plodící banánovníky a kávovníky. Dalšími částmi jsou pak středomořská fauna, venkovní zeleninová zahrada nebo rozlehlé květinové záhony doplněné o sochy z přírodních materiálů.

Na druhém místě najdeme jedinečnou sochu Sira Antonyho Gormleye, Anděl severu. Moderní kousek z dílny významného britského sochaře byl vztyčen roku 1998 nedaleko města Gateshead, jako symbol průmyslové historie regionu a jeho rychlého rozvoje na přelomu 21. století. Ocelový anděl bez tváře se tyčí do výšky 20 metrů a rozpětí jeho křídel je úctyhodných 54 metrů. Stabilitu 224 tun vážícího kolosu pak zajišťují 20 metrů hluboké betonové základy, ke kterým je socha připevněna 50 masivními šrouby o délce jednoho metru.

Třetí místo zaujala katedrála v Coventry, známá jako katedrála svatého Michaela. Původní stavba pocházející z přelomu 14. a 15. století byla významně poničena během náletů za Druhé světové války. Současná katedrála byla v 50. letech vystavěna vedle trosek té původní, které byly zachovány jako připomínka válečných útrap. Novou budovu katedrály navrhl po skončení války architekt Basil Spence.

Mezi 21 nejvýznamnějších památek 21. století se probojovalo také již zmíněné dílo známého českého architekta Jana Kaplického, Selfridges. Budova birminghamského nákupního centra byla dokončena v roce 2003 a již o rok později získala několik prestižních ocenění na poli architektonického designu a technologií. Selfridges zaujme jak neotřelým exteriérem, který tvoří fasáda z hliníkových disků na tmavomodrém pozadí, tak zajímavě a moderně řešeným interiérem.

Celý seznam 21 památek 21. století (kromě prvních tří míst bez udání pořadí)
Eden Projekt Cornwall
Anděl severu v Gateshead
Coventryjská katedrála sv. Michaela
Budova Selfridges u nákupního centra Bullring v Birminghamu
Most Milénium v Londýně
Londýnské Oko
Katedrála sv. Pavla v Londýně
Londýnská galerie Tate Modern
Galerie De La Warr Pavilion v Bexhill
Galerie Turner Contemporary v Margate
Katedrála sv. Marie v Lincolnu
Sídlo Chatsworth v Derbyshire
Lovell Telescope v Cheshire
Grizedalský les soch
Socha zpívajícího stromu v Burnley
Komplex Aberta Doxe v Liverpoolu
Blackpoolská věž
Velšské Milenium Centrum
Edinburghský hrad
Obrův chodník v Irsku
Whitechapelská galerie v Londýně

Všechny zmíněné skvosty můžete navštívit s British Airways, která nabízí z Prahy do Londýna až pět letů denně. Ceny zpátečních letenek začínají na 3 278 Kč a zakoupíte je na stránkách www.ba.com.

Datum:12.08.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama