Auto jako podpis, foto: Dreamstime.com
Auto jako podpis, foto: Dreamstime.comAuto jako podpis, foto: Dreamstime.comDavid Radil

Auto jako podpis

29.07.2015 00:00

Asi každý chlap a žena stojí minimálně jednou za život, optimálně každý rok, před rozhodnutím koupit si nový vůz. Hlavními parametry jsou samozřejmě cena vs. užitná hodnota. Jenže to jsou pragmatické úvahy bez emocí a stylu. Většina mužů ale považuje automobil za výpověď o své povaze a snaží se najít vůz, který odpovídá jeho životním stylu a postoji.

Já osobně jsem si prošel fázemi sedanů, které fungují skvěle a univerzálně pro většinu potřeb běžného spotřebitele, a splňují i parametry rodinného dopravního prostředku. Jenže nemají duši, jsou to tiší, většinou dieseloví dělníci, ano, dobří dělníci, ale nevyčnívají ze šedého davu a jízda v nich je jen přemisťováním se z bodu A do bodu B. Pak jsem podlehl trendu velkých SUV a pořídil si Audi Q7. Mastodonta, který zaplní šíří celý pruh, na délku je přes dvě světelné křižovatky a hlásá do světa JÁ jsem tady! A vy se začnete najednou cítit jako Napoleon. Ale posléze zjistíte, že většinu času trávíte v autě sám, a že auto je odtažité, neosobní, bez charakteru, těžké a nákladné, přičemž vám - stejně jako stereotypní vztah - nepřináší radost z jízdy.

Chlap jako já se rychle rozhodne, že je třeba vůz prodat, respektive vyměnit. Samozřejmě s astronomickou ztrátou financí, ale nadšením, že teď konečně si koupím vůz, který mi bude opravdu sedět, jako oblek od krejčího, prostě na míru ušitý a skvěle padnoucí. Začnete znovu tu zábavnou část, kdy obrážíte autosalony, testujete všechny značky a modelové řady, užíváte si přízně a pochlebování prodejců, listujete v časopisech, sledujete úžasné moto pořady a vedete diskuze s kamarády a kolegy u piva o tom, co jste dnes zkusili za vůz a jaké nové technologie a prvky výbavy jsou k dispozici. Filozofujete, jestli jsou lepší brzdy keramické, nebo ocelové, jestli hliník, plast nebo plech na většinu dílů karoserie a zda si připlatit za Hi-Fi a konektivitu s vaším smartphonem. Jediné na čem se všichni shodnou, že osmdesát tisíc za neaktuální mapy ve vestavěné navigaci prémiových značek jsou vyhozené peníze, při dnešních možnostech mít kvalitní GPS navigaci v mobilním zařízení, a k tomu v kategorii FREE.

Rozepsal jsem se úmyslně, abych oddálil ten moment, kdy si musím říct: chlape, je čas zvolit vítěze, svého reprezentanta a koně, se kterým budeš minimálně rok, ale obvykle po dobu trvání leasingu jezdit. Dokud je člověk ve fázi „chci“, jsou ve hře vozy nad rámec rozpočtu a reality, ale to je stále zábavné a nijak závazné. Je to myšlenkový flirt, vzrušující a pro chlapa i adrenalinový. Prostor pro fantazii, jako v těch amerických filmech, když se neúspěšný odpudivý kluk zasní, jak jede ve Ferrari, s tou nejhezčí holkou z ulice a všichni kamarádi upustí igelitky s nákupem plným vložek a tampónů a závidí mu. Vlastně NE ta holka vedle na sedačce, po které vždy toužili, ale ten vůz je středem pozornosti, to je ta skutečná touha a sen. Mimo jiné, když máte ten vůz, tak jako bonus je samozřejmě vždy ta nejhezčí holka z ulice. Znovu jsem získal čas. ANO, uznávám, začnete přemýšlet mimo obvyklé mantinely a chcete se personifikovat a dát jasný signál okolí, kam se řadíte a kde je vaše skutečná duše. Když přestanete vnímat praktičnost a dáte průchod vášni a emocím, jste najednou velmi odhalení a sami, protože to je sféra, do které se pouští jen vytříbení a styloví jezdci, kteří nemají sociální cítění s davem. Jsou nakonec schopni přijmout ten závazek patřit do minoritní skupiny, která je více vidět a nahlíží se na ni samozřejmě přísnější optikou. Jak z řad spoluobčanů, tak exekutivních jednotek, tedy policie a městských strážníků, kteří už nebudou mhouřit oko nad drobným přestupkem, a na pokuty v pouhých stovkách můžete rovnou zapomenout. Tohle všechno jsou faktory, které dokážou slabší jedince (ty inteligentní) před koupí z lásky místo rozumu ochránit.

Také kamarádi, když začnou cítit, že vy opravdu zvažujete koupi vozu z plakátu, který jim visel v mládí nad postelí, začnou otáčet a používat argumenty typu: jak ale pojedeš na chatu s rodinou a tchýní, a jak převezeš babičce skříň? Což je asi velmi častá činnost, protože je skloňována všemi prodejci dodávek a rodinných vozů. Odpadne další část potenciálních kupců, co se vrátí zpět k šedi. Poznáte je snadno, cestou do práce, s neutrálním výrazem ve tváři, hledí nezúčastněně skrze okno někam do nekonečna. Rodina, vaše krev, ti co vás mají opravdu rádi a myslí to skutečně dobře, od ní čekáte tu podporu a motivaci k naplnění snu a touhy, ale ve skutečnosti je to ta největší zkouška a selekce nás silných, a pravděpodobně i sobeckých mužů. A doufám, že i žen.

To nemyslíš vážně! Ty ve svém věku (40, pocitově 20), chceš sportovní auto pro dva a kabriolet!? Absolutně nepraktické a nepohodlné! Cože? To je benzínový motor o obsahu více jak 3 litry? Porsche? Pojistka, servis a veškerá údržba, co na to, tví kolegové naši sousedi, kamarádi? Vždyť to se budeme bát vyjít na ulici! Jsme ve finále přátelé, stojíme tu my, co jsme prošli zkouškou dospělosti, jedinečnosti a dostatečného sebevědomí, vysoké míry vkusu a vytříbenosti k muži či ženě, s jasně definovaným charakterem a společenským statusem. Jsme si jisti sami sebou a dokážeme si v sobě i přede všemi ostatními obhájit svůj názor, postoj a nesejdeme z cesty a ustojíme v dnešní době očekávaných standardů to odlišení a pozornost. Stojí to za to, přátelé, je tu den D a vy taxíkem, protože podporovatele v této akci nemáte, vyrážíte do autosalonu s luxusními vozy, kde na vás čeká skutečně nadšený prodejce, a to ne pouze kvůli vidině zisku, ale se srdečným sdílením vaší volby a radosti.
Jak popsat ten moment, ten jedinečný pocit, kdy se poprvé setkáváte tváří v tvář masce svého vysněného vozu? Ale ne, slovo vůz se sem vůbec nehodí, tohle je přece organické, a tak živé! A to ještě máte před sebou první penetraci vsunutím zadku do sedačky, neslyšíte ten zvuk a necítíte tu vůni kůže uvnitř. Smysly jsou v očekávání, nervy napnuté jako struny na houslích pana Svěceného, a každý další krok je navždy zapsán hluboko do paměti. Prodejce citlivě vyklízí pozice, stáhne se do pozadí a nechá vás o samotě prožít vše naplno. Nikdo na vás už netlačí, jsou zapomenuty týdny dohadů a nátlaku okolí. Jste tu jen vy a váš oblek na míru, tedy vůz s příběhem, rodokmenem a žádným křížením plemen. Je to plnokrevník, za kterým stojí tvrdá výchova a silná stáj.

Rychle vám probleskne hlavou, jak jste měli v mládí spoustu modelů a plakátů, kolikrát jste ho malovali do sešitu při výuce ruštiny, zasnění jako ten kluk z filmu. Teď ale KLIK zpátky, tohle je realita a vy jste jeden z těch, co pochopili, že sny se mají plnit a realizovat. Že je potřeba se vrátit k těm čistým myšlenkám z mládí osvobozeným od složitého uvažování svázaného konvencemi a škatulkami. Otevíráte dveře a poprvé cítíte vůni té krasavice, usedáte do sedačky, která vás okamžitě obejme a dá jasný signál, že vás nikdy ne(o)pustí a vždy vás podrží. Ve zpocené dlani pevně svíráte klíč, který sám o sobě je uměleckým dílem, a nejistou rukou míříte vlevo od volantu, kde je zapalování vozů Porsche. Klíč cvakne jako kasa židovského prodejce v košer obchodě. Teď vám letí puls nahoru jako při doběhu stovky na čas a vy jen doufáte, že s ní to poprvé nebude romantické, stereotypní, ani v 50 odstínech šedi, ale naprosto ojedinělé. To ticho před otočením klíče, jako v koncertní síni, než se rozezní orchestr, a pak to přichází! Motor se dvakrát protočí a naskočí do otáček, ten zvuk je jako Valkýra od Wagnera, plná napětí, vzbuzující respekt, ale naprosto uchvacující. Okamžitě vás propojí v jeden organismus, je to jako Avatar! V ten moment je pryč nervozita a rozpaky. Jedním povelem německému spínači stáhnete plátěnou střechu, a otevřete se tak vnějšímu světu, abyste odhodili tu izolaci z dřívějších vozidel a mohli naplno vnímat sílu a intenzitu slunečních paprsků, vůni jarního vzduchu a naprosté svobody nad hlavou. Pohledem se na okamžik vrátíte k prosklené kanceláři prodejce a vyšlete jeho směrem vztyčený palec, jako to dělají piloti F1. A prodejce jen souhlasně kývne, a to je pro vás signál z paddocku. JEĎ! Vyrážíte ze showroomu a konečně si Porschku osaháváte technicky, užíváte si tu hodinářskou práci na převodovce, rychlosti za sebe padají s přesností orloje a motor poslouchající každý váš povel skrze plyn, hladově jako Upír z Feratu. Řízení je tak přímočaré a komunikativní, že byste mohli učit tramvajáky držet stopu.

Už víte, že to byla správná volba, každá investovaná koruna je zdvojnásobena zážitkem. Je to absolutní návrat k zábavě a svobodě, špetce rebelie, a hlavně individualitě a jedinečnosti. Motorismus nemusí být právě ta vaše vášeň a vzpomínka na sen z dětství, ale ať je to cokoliv, je to filozofie a možný impuls, jak jít svou cestou až k naplnění snu a cíle, o němž si někteří nechají zdát až do stáří, aniž by ho realizovali. Přeji vám všem hodně štěstí na cestě ke svobodě a doufám, že své vize naplníte. Věřím, že Menhouse vám na této cestě bude nápomocen.

Datum:29.07.2015 00:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama