Petra Němcová, Kalendář Pirelli 2013, Steve McCurry
Penélope Cruz, Kalendář Pirelli 2007, Inez van Lamsweerde a Vinoodh MatadinIsabeli Fontana, Kalendář Pirelli 2009, Peter BeardSummer Rayne Oakes, Kalendář Pirelli 2013, Steve McCurryGuinevere van Seenus, Kalendář Pirelli 2006, Mert Alas a Marcus PiggotHeidi Klum, Kalendář Pirelli 2003, Bruce WeberJulianne Moore, Kalendář Pirelli 2011, Karl Lagerfeld

Krásky z kalendáře

26.06.2015 10:00

Stylový kalendář Pirelli vytváří originální výpověď o soudobém ideálu krásy, především v rytmu trendových proměn módního a modelingového světa. Výjimečný projekt fotografa, modelek, hereček a kreativních stylistek neztrácí během své existence vůbec nic na prestiži.

Přes 140 let trvá historie dnes světoznámé italské značky Pirelli - její počátky jsou spojené s mladým vizionářem Giovannim Pirellim. Stále inovovaná, designová kola na motocykly, osobní a závodní auta, byla vždy spojená s překvapivou prezentací - velkoplošnými plakáty, později fotografiemi. Už v roce 1948 se začal s rozevlátým logem vydávat první průmyslový časopis. Nové cesty firma Pirelli vyhledávala a stále trasuje, dobyvatelsky a ofenzivně. K provokativní komunikační strategii patřil od poloviny 60. let minulého století i další firemní projekt, unikátní kalendář s aktuálním podobenstvím ideálu krásy. V průběhu uplynulého půlstoletí přináší pokaždé tucet krásek nezaměnitelný otisk s metamorfózami žen, které měly odvahu, půvab a styl. Ikonické vzory s osobitou image jsou neomylně signovány jednotlivými letopočty.

Docela první edice kalendáře se objevila v roce 1964 - a pak jen s výjimkou let 1975 až 1984 - každoročně. Jako fotografové se v nich autorsky představilo přes třicet osobností. Oslňující je pokaždé barvitý rámec míst, kde se jednotlivé "story" odehrávají (Šanghaj, poušť Kalahari, Seychely nebo Rio de Janeiro). Exotická krása přírody sugestivně násobí poodhalenou ženskou siluetu, vždy na křehkém rozhraní dráždivého vzrušení. V menšině zůstávají ročníky, které vznikaly v ateliérech. Jen množina prvotřídních uměleckých jmen fotografů by stála za kompletní vyjmenování... Kdo svede porovnat úroveň snímků Richarda Avedona, Helmuta Newtona, Annie Leibovitz nebo samotného Karla Lagerfelda?

V centru pozornosti každé luxusní edice stojí pokaždé dvanáct krasavic, které už mají v opakované účasti své kosmopolitní stálice - patří mezi ně třeba Helena Christensen, Isabeli Fontana, Kate Moss nebo Natalia Vodianová. Do dlouhé řady prvotřídních modelek se dostaly také tři zástupkyně našich národních barev - Eva Herzigová, Petra Němcová a Karolína Kurková. Sladké "ano" projektu přislíbily také hvězdy filmového plátna - od sošné Sophie Loren, přes Nastassju Kinski, po exotickou Hilary Swank nebo Penélope Cruz. V roce 1987 se objevila v hledáčku fotoaparátu mimo jiné teprve šestnáctiletá Naomi Campbell.

Žena v hlavní roli překvapuje i v posledním, 42. exkluzivním vydání pro letošní rok - podle jejího tvůrce, fotografa Stevena Meisela, nebyla tentokrát vůbec podstatná návaznost na jednotlivá roční období. Vládne všudypřítomný styling, který si kreativně pohrává s průmyslovým latexem, jeho výraznou barvou, i zářivým make-upem. Zvolený materiál je lesklý a jeho proměny působí nanejvýš svůdně. Na tuctu originálních listů, s dvanácti naprosto odlišnými zobrazeními, se objeví kultovní pin-up girl, nová božská "BB", "boxerka" v rohu zápasnického ringu nebo "Madonna" v replice proslulého korzetu se špičatou podprsenkou Jean Paula Gaultiera.

V naší tuzemské tradici se k Pirelli legendě někdy připodobňuje kalendář Stock, který kromě krásných dam sází na intimní, romantické a luxusní prostředí. Zůstává ovšem jen u příjemné snahy... Každoročně očekávané limitované výtisky kalendáře jsou tradičně určené nejen klientům značky, ale také světovým politickým a společenským celebritám. Dostávají jej například královské rodiny ve Velké Británii a Španělsku, putuje mimo jiné i hlavě našeho státu.

Nová, ale i starší vydání zůstávají stabilně ve sběratelském hledáčku. Osobité vizuální ztvárnění spolu s nádherou lidského těla, neměnný punc každé nové edice, zřejmě nikdy neomrzí..."The Cal", času navzdory, tak nepozná slůvko sale.

Text: Michaela Zindelová
Foto: Pirelli

Datum:26.06.2015 10:00
Reklama

Jak si hlídat vlhkost ve výrobních prostorách?

Správná vlhkost je velmi důležitá, a to nejen z důvodu ochrany technologií a materiálů, ale také kvůli osobám, které tam tráví mnoho času.

Šetřete své kroky pomocí komunikačního systému

Máte ve firmě nebo jiných prostorách mnoho návštěv a unavuje vás neustálé odbíhání od práce? S tímto vám mohou pomoci komunikační systémy.

Objevte kávové tradice celé planety

Milovníci kávy, kteří touží objevovat rozmanité chutě z celého světa, si mohou nově vychutnat řadu Nespresso World Explorations.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Objevte kávové tradice celé planety

Milovníci kávy, kteří touží objevovat rozmanité chutě z celého světa, si mohou nově vychutnat řadu Nespresso World Explorations.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

Jak si užít podzimní zahradu?

Krásy okolní přírody jsou během podzimu někdy až dech beroucí. Jak si užít podzimní dny v prostředí vaší zahrady?

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama