Věci, bez kterých se Ital neobejde, zdroj: Shutterstock
Věci, bez kterých se Ital neobejde, zdroj: ShutterstockVěci, bez kterých se Ital neobejde, zdroj: ShutterstockVěci, bez kterých se Ital neobejde, zdroj: ShutterstockTV Paprika, zdroj: Shutterstock

Věci, bez kterých se Ital neobejde

24.02.2015 11:30

Horkokrevnost, žárlivost, přátelskost a optimismus kolují v žilách snad každému Italovi. Tento vášnivý národ miluje luxusní a kvalitní oblečení, zakládá si na sportovních a přepychových automobilech a pochutnává si na vynikajícím jídle. Proto není divu, že světové módní značky a nejznámější výrobci luxusních a sportovních automobilů pocházejí právě odtud. Itálie je kolébkou i oblíbených jídel jako je pizza, těstoviny nebo lasagne. Pojďme se proto podívat blíže na italskou kuchyni, módu a automobily.

Kuchyně
Každý, kdo jednou ochutná pravou italskou kuchyni, si ji z celého srdce zamiluje. Těstoviny, lasagne nebo pizza patří k předním jídlům italské kuchyně. Je známo, že Italové si jídlo vychutnávají a jejich oběd je vydatný a složený z více chodů. Oběd začíná obvykle předkrmem (antipasto), následuje první chod (primo), kterým je často polévka, těstoviny nebo risotto, pokračuje se druhým chodem (secondo), kterým je pokrm s rybou či jiným masem a na závěr se servíruje sladký dezert nebo ovoce. Večeře už není tak vydatná a jí se později. Symbolem italské kuchyně je pizza, která původem pochází z Neapole. Základem této pochoutky je tenké těsto, na které se dá rajčatový protlak, sýr a různé další přísady. Pizza se v Neapoli prodávala již od 18. století ve specializovaných restauracích, dnešních pizzeriích. Jednou z nejznámějších pizz je Margherita, která byla přichystána v roce 1889 pro královnu Margheritu, která přijela na návštěvu Neapole. Mezi ingredience patří rajčatový protlak, sýr mozzarella a bazalka. Můžeme si všimnout, že přísady jsou v barvách italské národní vlajky. Patříte-li mezi milovníky italské pizzy, sledujte pořad Po stopách nejlepší pizzy na televizní stanici TV Paprika.

Móda
Italská móda je znakem elegance a luxusu. Mezi slavné návrháře patří Gianni Versace a Guccio Gucci. Gianni Versace se už o dětství zajímal o módu, pomáhal matce v krejčovském salónu a své první šaty navrhnul, když mu nebylo ještě ani 10 let. Návrhář vystudoval architekturu, ale to nebyl jeho šálek kávy, a tak po studiu odešel do Milána, kde začal navrhovat oblečení pro známé italské značky jako je např. Complice. Svůj první butik si otevřel v roce 1978, kdy prezentoval i svoji první dámskou kolekci. Versace se stala značkou smyslnosti, výbušnosti a luxusu. Po šatech této značky touží nejen italští umělci, ale i hollywoodští herci nebo světové hvězdičky jako je Elton John, Madonna nebo Lady Gaga. Versace měl to štěstí, že o jeho šaty projevila zájem i kouzelná princezna Diana. O značku a její propagaci se však starala jeho sestra Donatella Versace, která po smrti GIanniho (1994) získala post šéfky designerského oddělení firmy. Kompletní vedení firmy však převzal bratr Santo.

Vysoká kvalita, výjimečnost, jasně daný styl a špička v módním průmyslu, taková je značka Gucci. První malý butik si založil Guccio Gucci v roce 1921. Chtěl prodávat vysoce kvalitní a unikátní kožené zboží. Inspiroval se u anglické šlechty, která měla skvělý vkus. Brzy se jeho obchod rozjel naplno a klientela se velmi rozšířila. Po smrti Gucciho, přebrali společnost synové, a právě díky nim byly otevřeny obchody po celém světě. Celebrity si značku rychle oblíbily a dnes je Gucci gigantem v módním průmyslu, který vyrábí nejen tašky, ale i sluneční brýle, hodinky, dámské a panské oblečení a samozřejmě i parfémy. Značku Gucci si zamilovala například Paris Hilton, Jennifer Lopez a také Jessica Alba.

Automobily
Horkokrevnost a vášnivost italského národa je vidět i na výrobě automobilů. Vytříbený design se zde doplňuje s dokonalou osobitostí. Maserati, Lamborghini, Ferrari, Lancia, Alfa Romeo a Fiat tvoří italský automobilový průmysl. Mezi nejluxusnější automobilové značky patří Maserati a Lamborghini. Společnost Lamborghini vyrábí vysoce výkonné sportovní vozy pro náročnou klientelu. V roce 1962 byla založena Ferruciiem Lamborghinim v městečku Sant’Agata Bolognese, které je nedaleko Bologne, kde se vozy vyrábí. Nejprve Ferrucii založil firmu na výrobu traktorů (1948) a o pár let později rozšířil společnost o výrobu klimatizací (1959). Vozy Lamborghini se začaly vyrábět na základě sporu s Ferrari a také jako její cílená konkurence. Na trh bylo uvedeno prozatím 18 modelů této slavné automobilky.

Dalším luxusním výrobcem aut je společnost Maserati, která byla založena mladým automobilovým závodníkem a mechanikem Alfierim Maseratim a jeho 2 bratry 1. prosince 1914. Původně se sice jednalo o firmu na opravy automobilů, ale vše změnilo spolu s prvním sestaveným vozem Maserati Tipo 26. Tento model měl pod kapotou osmiválcový motor o obsahu 1,5 litru s výkonem 120 koní! Na chladiči byl vyražen trojzubec, který slouží jako logo automobilky dodnes. Každoročně prodej vozů Maserati roste obrovskou rychlostí, v loňském roce se prodalo přibližně 36 500 vozů, což je nárůst o 136% v porovnání s rokem 2013. Nyní úspěšná značka spadá pod automobilku Fiat.

Datum:24.02.2015 11:30
Reklama

Vyhrajte sluneční balíček

Připravili jsme pro vás soutěž o speciální sluneční balíček pro krásné, dlouhotrvající a zdravější opálení od www.infokrasa.cz.

Přehled: Jaké jsou nejméně rizikové investice?

Rozhodli jste se investovat a nevíte, do čeho své úspory vložit? Připravili jsme pro vás stručný přehled možností investic pro každého.

Top romantická místa v Česku nejen na žádost o ruku

Prozkoumat svět křížem krážem můžeme zatím omezeně. Naše země je plná krásných a magických míst, kam můžete vyrazit se svoji drahou polovičkou.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Přehled: Jaké jsou nejméně rizikové investice?

Rozhodli jste se investovat a nevíte, do čeho své úspory vložit? Připravili jsme pro vás stručný přehled možností investic pro každého.

Autoři příběhů mají jedinečnou moc

Nespresso vyhlašuje mezinárodní soutěž filmů ve vertikálním formátu. Budou vyprávět příběhy v tématice "pozitivní spirála".

Jak efektivně zvládnout time management

Takzvaných časožroutů je celá řada a za většinu si lidé mohou sami. Potom není divu, že se v práci hromadí úkoly a také chybí čas na rodinu a záliby.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
13.11.2020

Ozzy Osbourne & Judas Priest

Několikanásobný držitel ceny Grammy navštíví v rámci svého turné "NO MORE TOURS 2" i Českou republiku.

Reklama