Festival světla rozsvítí Plzeň
Festival světla rozsvítí Plzeň

Festival světla rozsvítí Plzeň

17.02.2015 08:00

Videomapping, světelné instalace, interaktivní objekty a další umělecká díla spojená se světlem ovládnou v pátek a sobotu 20. a 21. února Plzeň. Na mnoha místech podél řeky Radbuzy proběhne v rámci projektu Plzeň - Evropské hlavní město kultury 2015 Festival světla. Jeho program připravuje právě tým Plzně 2015 ve spolupráci s pražským festivalem Signal, který britský deník The Guardian zařadil mezi deset nejlepších evropských podobně zaměřených přehlídek. Svoje díla založená na práci se světlem zde představí jak domácí umělci jako David Černý (světelná socha Speederman), Jakub Nepraš (videosocha se zvukem Transmitter), Rony Plesl (lustr Uranium Figure), Vladimír 518 a David Vrbík (SPAM Interpretace černobílých struktur Zdeňka Sýkory), studenti Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Gabriela Matušková, Štěpán Svoboda a Štěpán Kuczman (interaktivní instalace Srdce), tak i ze zahraničí - skupina architektů a designerů ze Štrasburku AV Exciters (videomapping La Plante), japonské umělkyně Hiroko Matsushita (performance Stíny) a Kazumi Kashimura (instalace Light Bottles), německý tvůrce Axel T. Schmidt (site specific instalace Die Herde) nebo dvojice irských umělců Caitlind Brown a Wayne Garrett (světelná socha Mrak). Vstup na celý festival je zdarma, všechny instalace budou k vidění po oba dny od 18:00 do 23:30 hodin a celá trasa se dá zvládnout příjemnou večerní procházkou.

“Festival světla je důležitou součástí jednoho z pilířů projektu Plzeň 2015 nazvaného Veřejný prostor. Díky umělcům se snažíme vidět známá místa doslova v novém světle a vytvořit si tak intenzivnější vztah k místu, kde žijeme,” vysvětluje programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko. Na Festivalu světla se objeví jak původní, zatím nikde neuvedená díla, tak i instalace, které sice viděli návštěvníci pražského festivalu Signal, které ale díky novým místům získají v podstatě “novou podobu”. “Lokace dělá své a dokáže dílo dostat do nových souvislostí, kdy působí výrazně jiným dojmem,” doplňuje ředitel festivalu Signal Martin Pošta. Festival Signal, který se stal nejnavštěvovanější kulturní událostí v ČR, vidělo v loňském roce 430.000 návštěvníků. V Plzni se představí 10 instalací, polovina je vytvořena přímo pro letošní Festival světla. Důležitým prvkem řady děl se stávají sami návštěvníci. “Nezapomeneme totiž ani na interaktivní světelné instalace, které vtahují diváky do hry,” láká Martin Pošta.

Osou celého festivalu se stane řeka Radbuza. ”Trasa mezi areálem DEPO2015 a pivovarem je dobrodružnou výzvou a instalace ukazují, jak široké možnosti nabízí hra se světlem,” říká Jiří Sulženko. Konkrétní místa, kde lidé najdou instalace, jsou DEPO2015, Papírna, pod mostem Milénia, hřiště u Radbuzy mezi depem a plovárnou, Korandův sbor, kostel Nanebevzetí Panny Marie, Západočeské muzeum, budova „mrakodrapu“ BCB, podchod Tyršovy ulice, Štruncovy sady, nádvoří Plzeňského Prazdroje a pivovarské sklepy Plzeňského Prazdroje, kam se návštěvníci budou moci podívat úplně poprvé v historii pivovaru.

Program Festivalu světla se slavnostně spustí 20. února ve 20:20 těsně před zahájením speciální PechaKuchaNight v prostoru DEPO2015. Někteří výtvarníci a autoři světelných instalací budou mezi hosty vystupujícími na vůbec první akci pro veřejnost v tomto areálu.

Bývalá městská plovárna na Radbuze se v pátek i v sobotu zapojí do festivalu komunitní akcí Lampiony nad Plovárnou, kterou budou spoluvytvářet sami diváci. Kromě programu bude na plovárně připravené teplé pití a občerstvení, oheň pro zahřátí, ale i převozník. „Návštěvníkům plovárna poskytne příjemně atmosférické místo, kde si mohou odpočinout nebo se naladit na začátek cesty. Prostor bude osvětlený lampiony a svíčkami, a protože den před Festivalem světla se slaví čínský nový rok, bude během večera hrát živá hudba v asijském stylu. V pátek vystoupí čínské trio Pražské S'-ču, plzeňská taneční skupina NoTa a divadlo Geld und Money Theatre Plzeň. V sobotu se do akce zapojí plzeňští otužilci a žongléři, hudební atmosféru navodí ambientní DJ. Večer odsud vyrazí lampionový průvod na vyhlídku, přineste si vlastní lampiony či svíčky v lucernách a pomozte nám vytvořit sousedskou atmosféru festivalu světla,“ zve za organizátory Marek Sivák ze spolku Pěstuj prostor, který akcí za podpory Plzně 2015 pořádá.

Cestu na plovárnu u Radbuzy z DEPO2015 rozsvítí díky miniaturním LED žárovkám instalace japonské umělkyně s názvem „Light bottles“. Ve školách a plzeňských úřadech nyní probíhá sbírka použitých PET lahví, kterým Kazumi Kashimura na chvíli vdechne pomocí světla nový život. Do sbírky se až do pátku 13. února mohou zapojit i Plzeňané, sběrné místo je v KD Peklo (vrátnice – otevřeno denně 9:00-12:00, 13:00-17:00). Čiré půllitrové lahve dostanou díky umělecké instalaci nový rozměr a zároveň upozorňují na téma ekologie a recyklace. Umělecká rezidence obou japonských umělkyň probíhá ve spolupráci s institucí Smart Illumination v Jokohamě a organizací EU – Japan Fest.

U příležitosti reprezentačního plesu města Plzně bude také v sobotu 21. února speciálně nasvícená Měšťanská beseda a po oba dny mrakodrap BCB na Anglickém nábřeží.

Datum:17.02.2015 08:00
Reklama

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama