SUPER BOWL, Zdroj: Shutterstock
SUPER BOWL, Zdroj: ShutterstockSUPER BOWL, Zdroj: Shutterstock

Super Bowl

30.01.2015 17:00

Super Bowl – tak se nazývá finále ligy amerického fotbalu NFL a jako tradičně se bude hrát o prvním únorovém víkendu. Přesněji řečeno v noci z neděle na pondělí. Přímý přenos klání budou od půlnoci exkluzivně vysílat stanice Sport1 a Sport2 HD.

V Super Bowlu se střetnou Seattle Seahawks a New England Patriots. Oba dva týmy se probojovaly do velkého finále zcela zaslouženě. Seattle Seahawks jsou úřadujícími šampiony, když před rokem naprosto drtivě porazili Denver Broncos. Následně se dokázali vyrovnat s odchody několika hráčů, vhodně doplnili kádr a jsou prvním obhájcem titulu od roku 2005, který vyhrál alespoň jeden zápas playoff následující rok po celkovém triumfu. Až tak náročné je zopakovat úspěch v NFL. Seahawks to ale dotáhli ještě dál a můžou se stát prvním týmem za posledních deset let, který vyhraje Super Bowl ve dvou sezónách v řadě. Je více než symbolické, že se jim v tom budou snažit zabránit New England Patriots, tedy tým, který naposledy vyhrál dvakrát v řadě v sezónách 2003 a 2004.

Oba dva soupeři měli zpočátku strastiplnou cestu. Seahawks byli ještě v polovině listopadu mimo příčky zajišťující postup do playoff s bilancí 6-4. Poté ale zvítězili ve všech zbývajících šesti zápasech základní části, získali výhodu domácího prostředí pro playoff a tu dokázali dokonale využít v zápasech proti Panthers a Packers. V současné chvíli mají sérii osmi výher v řadě.

Patriots na tom byli zpočátku základní části podobně. Po ostudné porážce z konce září na hřišti Kansas City Chiefs museli hráči a trenéři čelit tlaku médií a dotazům novinářů, kteří naznačovali, že tým je již dávno za zenitem a že je nutné provést změny. Ty se měly týkat i největších osobností týmu, tedy hlavního trenéra Billa Belichicka a legendárního quarterbacka Toma Bradyho, kterému bylo již 37 let. Oba dva ale odpověděli nejlépe, jak mohli, tedy svými výkony na hřišti, respektive výhrami. Patriots, stejně jako Seahawks, vyhráli svou konferenci, postoupili do playoff z prvního místa a měli výhodu domácího hřiště pro playoff. Tu využili beze zbytku a po výhrách nad Ravens a Colts postoupili do velkého finále.

Hlavní trenéři
Pete Carroll (Seahawks) – tento muž stojí za vzestupem Seahawks mezi elitu NFL. Hráči je velmi oblíben pro svou přátelskou a uvolněnou povahu, která koresponduje s jeho kalifornským původem. Pod jeho vedením byla v Seattlu vybudována jedna z nejlepších obran v historii NFL, je skvělý motivátor a dokáže z hráčů vyždímat maximum. Řada jeho svěřenců patří mezi absolutní špičku v lize, přestože do NFL nevstupovali skrze draft jako největší hvězdy a Seahawks si je vybrali až v pozdějších kolech.

Bill Belichick (Patriots) – jedna z nejrozporuplnějších postav NFL. Nelze mu upřít úspěchy, kterých se svým týmem dosáhl. K Patriots přišel v roce 2000 (nahradil Petea Carrolla!) a od té doby je drží mezi absolutní špičkou ligy. Pětkrát dovedl Patriots do finále, třikrát zvítězil. Jen čtyři trenéři v celé historii NFL vyhráli více zápasů než on. Má pověst klidného trenéra, který je uzavřený vůči médiím a plně se soustředí na hru. Má ale na svém kontě i několik sportovních skandálů, díky kterým se o Patriots mluví jako o týmu, který neustále balancuje na hraně pravidel a který využije každou příležitost, jak získat výhodu vůči soupeři, přestože to nemusí být zcela fér.

Klíčoví hráči:
Quarterbaci – neboli rozehrávači. Tito muži jsou považováni za nejdůležitější hráče v týmu už jen z toho důvodu, že mají míč v ruce při každé útočné akci. Seahawks věří Russellu Wilsonovi. Hráči, který se prosadil navzdory své menší postavě, ale chybějící centimetry vynahrazuje jinde. Přes svůj mladý věk je vyspělým mužem, který se chová tak, jak se od lídra týmu očekává. Je velmi pohyblivý a často díky improvizaci získává důležité yardy. Končí mu jeho nováčkovská smlouva a brzy se zařadí mezi nejlépe placené hráče v lize. Patriots spoléhají na naprostý opak. Tom Brady je ve svých 37 letech zkušeným veteránem, který rozdává přesné přihrávky, a běžet ho uvidíte jen málokdy. Brady je trojnásobný vítěz ligy, jeden z nejlepších hráčů historie NFL a prototyp úspěšného sportovce, který spolu se supermodelkou Gisele Bündchen tvoří jeden z nejsledovanějších párů v USA.

Runningbaci – jedna z nejzajímavějších postav současné NFL je bezesporu runningback Marshawn Lynch. Tento hráč je považován za prakticky nezastavitelný tank. Obránci mají velké problémy ho zastavit, protože disponuje ideální kombinací rychlosti a síly. Lynch pochází z velmi chudých poměrů, zbožňuje bonbóny Skittles a jen velmi nerad mluví s médii. Letos to došlo tak daleko, že byl vedením ligy pokutován částkou 100 000 dolarů za to, že nemluví s novináři. Hráči v NFL jsou povinni být médiím k dispozici a pokud se tomu dlouhodobě vyhýbají tak jako Lynch, následuje pokuta. Marshawn od té doby je novinářům k dispozici, ale na jejich otázky odpovídá velmi stroze a často naprosto mimo kontext. Na straně New England Patriots najdeme typově podobného hráče. LeGarrette Blount je také velkým a silným runningbackem, který již u Patriots hrál loni. Letošní rok začal v Pittsburghu, kde se ale jen těžko smiřoval s pozicí náhradníka a v průběhu sezony dával svou nespokojenost hlasitě najevo. Následně byl propuštěn, podepsal zpátky k Patriots a nyní se může těšit na největší zápas své kariéry.

Cornerbaci – jedna z neutuchajících debat se točí kolem Richarda Shermana a Darrella Revise. Oba dva hrají v obraně na pozici cornerbacka a oba dva patří mezi mistry své práce. Jejich soupeři mají velké problémy se přes ně prosadit a často dokáží v klíčový moment předvést rozhodující akci. Zatímco Revis je spíše tichý typ, Sherman se snaží soupeře rozhodit i psychologicky všemožným povídáním a pošťuchováním. Navíc je jedním z řady hráčů Seahawks, kteří neustále hrají s pocitem křivdy, že byli draftováni pozdě, anebo vůbec, a snaží se ostatním týmům ukázat, jakou udělaly chybu, když si je nevybraly.

Rob Gronkowski – obrovský tight end, který měl v posledních letech zdravotní problémy. Letos je ale konečně zdravý a bude zajímavé sledovat jeho souboj s obranou Seahawks.

Michael Bennett – defenzivní end, který bude mít za úkol dostat se na Toma Bradyho. Ten nemá rád, když je pod tlakem a tak může být Bennett jedním z klíčů pro výsledek tohoto zápasu.

Datum:30.01.2015 17:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama