Zdravé hubnutí nejen po Vánocích

Zdravé hubnutí

16.01.2015 17:00

Zima není ideální dobou na zahájení diety, přesto si mnoho z nás dává po Vánocích předsevzetí, že do nového roku vkročíme se zdravějším či dietním stravováním. Jak tedy naše tělo naladit ideálně na nový režim, který přinese kýžené výsledky? Nechme se inspirovat radami odborníků z Akademie léčivé výživy.

Zimní období přináší zklidnění, ohlédnutí, vyrovnání se a uspořádání věcí tak, abychom mohli vykročit do nového. Fyzicky si žádá odpočinek, zásoby kvůli přežití a teplu a také dostatek spánku. Mírný, ale pravidelný pohyb zajistí dobrou funkci organismu. Naše tělo má vrozenou schopnost detoxikace. Ale pokud bylo jídla přes Vánoce příliš, potřebuje pomoc. Nejdůležitější je dobré trávení. Trávíme-li potravu dobře, získáváme dostatek živin a nepotřebujeme je ukládat ani se přejídat. Pro dobré trávení jsou důležitá střeva, játra, žaludek a slezina. Ledviny a lymfatický systém, plíce a kůže odvádějí z těla nežádoucí přebytky. Trávení odlehčíme, pokud na nějakou dobu vynecháme alkohol, kávu, slazené nápoje, cukr, bílou mouku, uzeniny a konzervované potraviny. Doporučuje se také snížit příjem mléčných výrobků a masa. Vhodné je pak stravu doplnit pitím vody s citrónem, bylinných čajů, zeleného čaje a vody vůbec. Střeva si vyčistíme dostatečným příjmem obilovin, měly by tvořit asi třetinu naší stravy, nejlépe v celozrnné formě. Dobrou funkci střev podpoří potraviny bohaté na enzymy, jako jsou různé kvašené zeleniny, sójová omáčka, miso. Příznivě působí kořenová zelenina, zejména mrkev, brokolice se doporučuje přímo proti ochabnutí střev a vláknina, například z tuhé zimní listové zeleniny jako kapusta a zelí. Z bylin se doporučuje například heřmánek, lopuch, mochna, proskurník, řepík, šalvěj, saturejka a třezalka, zeměžluč, medvědí česnek, dubová kůra, z exotických třeba dang shen, lapacho či eucommia.

Játra posílíme kyselou chutí, enzymy, zelenými výhonky (naklíčená čočka, řeřicha apod.), vodou s citrónem a umeoctem. Pomáhá i červená řepa, ředkvičky a ředkve, zelí, pažitka. Z bylin využijeme pampelišku, ostropestřec, šťovík, dřišťál, vlaštovičník, plavuň, měsíček, rakytník. Borůvka pomáhá odbourávat tuky a medvědí česnek pomáhá normalizovat hladinu cholesterolu. Z exotických potravin se doporučuje třeba gynostemma, kustovnice, reishi a shizandra.

Žaludek potřebuje vařenou stravu, syrového co nejméně. Diety na salátech a jogurtech ochlazují zažívání, tím ho zpomalují a způsobují podvýživu, zvýšené ukládání tuků do zásoby, jojo efekt. Ideální jsou polévky a jídla z jednoho hrnce, kořenová a kulatá zelenina – cibule, dýně a přírodně sladká chuť. Pravidelně bychom měli jíst menší porce. Z bylin na správnou funkci žaludku pomáhá pelyněk, puškvorec, zeměžluč, hořec, jetel, heřmánek, bazalka, dobromysl, hořčice, hřebíček, kmín a majoránka.

Pro ledviny jsou nejlepší mořské řasy, fazole adzuki, fazole vůbec, mořská sůl a mořské plody, dostatek tekutin a hlavně teplo. Dále i celer, chřest, zelená petrželka. Z bylin pak vrbovka, hluchavka, heřmánek, bříza, vřes, celík zlatobýl, pýr, štětka, z exotických pivoňka, cistanche, cordiceps, dendrobium, eucommia, jelení paroží, kotvičník, schizandra.

Při hubnutí pomáhají i některé přípravky a čaje, např. extrakt z ananasu, vinných hroznů a mořských řas, který má tlumit pocity hladu, zabraňovat ukládání tuku a vody v organismu. Také maté napomáhá k redukci váhy, tlumí totiž pocit hladu a stimuluje štěpení tuku v játrech, ve střevech a v podkožní tkáni. Problémy s obezitou pomáhá řešit i tužebník jilmový. Při hubnutí se doporučuje také zelený čaj. Existují i různé hubnoucí čajové směsi, celkově se doporučuje při redukci hmotnosti trochu více pít. Pití pomáhá detoxikaci a látkové výměně. Dost vody je také v polévkách a zelenině. Hýbat bychom se měli natolik, abychom se zpotili. Pot totiž odvádí toxiny ven z těla. Stačí ale i rychlá chůze, nebo jakékoli fyzicky aktivnější cvičení. Čerstvý vzduch a zima při pohybu nevadí, v zimě se hubne lépe. Hubnout pomáhají i masáže, zábaly, obklady, koupele.

Pár základních pravidel pro hubnutí podle Akademie léčivé výživy
Nejprve zjistěte, jaký jste konstituční typ, protože žádné pravidlo neplatí univerzálně pro všechny. Pak je možné aplikovat, co je s vámi v souladu. Nehladovět. Jíst vyváženě, včetně přirozených cukrů, kvalitních tuků a dostatku bílkovin. Jíst pravidelně, ale malé porce, každé 2 – 3 hodiny. Důležitá je kvalita potravin, kvalitních potravin sníme méně a stačí nám. Den začínat teplou kaší. Poslední jídlo ideálně 3 hodiny před spaním. Maso málo, nejlépe v polévkách, polévky nebo "eintopfy" by měly tvořit základ. Vysadit mléčné výrobky a pečivo, můžeme jen kváskové. Nemlsat, když tak oříšky nebo ovoce, ale málo (oříšky obsahují ve značném množství tuky, ovoce zase cukry). Z ovoce konzumujme nejlépe jablka a hrušky, případně sušené. Ovoce je jídlo ne předkrm nebo zákusek. Salát z kvašené zeleniny může být i svačina. Zachovat si dobrou mysl. Nevyčítat si, netrápit se. Spokojený člověk nemá tak velkou potřebu dělat si zásoby, mít věci "pro jistotu". Důležité jsou dobré vztahy s nejbližšími. Hubne se i láskou. A lépe se shazuje s někým, ve dvou nebo skupince se i lépe cvičí. Hubne se i tancem, zpěvem a smíchem.

Tip na březové koupele při redukci váhy
Březové koupele jsou účinným pomocníkem při nenásilné redukční dietě. Koupel by měla trvat zhruba deset minut. Na koupel použijeme dvě až tři hrsti čerstvých březových listů na jeden litr a připravíme si pět až deset litrů odvaru, který vlijeme do vany s šedesáti až sto litry vody. Po koupeli se neutíráme, zabalíme se do županu a dynamicky se pohybujeme asi patnáct minut po místnosti. Koupel provádíme dvakrát, dle potřeby i třikrát týdně. Jako doplněk koupele podáváme ještě šest čajových lžiček otrub a tři čajové lžičky lněného semene denně, a to i v dny, kdy koupel neprovádíme. Současně však musíme snížit příjem kalorií a přidat pravidelný pohyb. Kůru opakujeme minimálně tři týdny, maximálně však tři měsíce.

Kromě dvouletého studia pořádá Akademie léčivé výživy pravidelné kurzy a semináře na aktuální témata, které vedou přední čeští i zahraniční odborníci v daných oblastech. Více informací o studiu i kurzech, stejně jako přihlášky, najdou zájemci přímo na webu Akademie léčivé výživy: http://www.akademielecivevyzivy.cz/.

Datum:16.01.2015 17:00
Reklama

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pro jednodušší recyklaci

Vířivé proudy už dva roky třídí neželezné kovy. Nově lze do šedých kontejnerů odkládat i použité hliníkové kávové kapsle.

Káva může měnit svět k lepšímu

Geroge Glooney a další přátelé Nespresso představují neutuchající lidskou péči vkládanou do každého šálku výjimečné kávy.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama