Slackline na islandské pláži
Lukáš Černý během slackline expedice na IslanduČeští slacklineři dobývají islandské horyAnna Kuchařová během slackline expedice na Islanduadidas Slackline Cruiser

Slackline - trendy sport

21.11.2014 12:30

Češi dominují slackline. Přidejte se ke světové špičce i vy! Říká se o nás, že jsme národem milujícím venkovní sporty a pobyt v přírodě. Kdo nesjíždí řeky nebo nejezdí na kole, ten alespoň chodí venčit psa nebo sbírat houby. V parcích je navíc čím dál častěji vidět nejnovější trend mezi venkovními sporty – slackline, neboli chůze po popruhu (lajně) nataženém většinou mezi dvěma stromy.

Ať už za rostoucí oblibou tohoto sportu s kořeny v Yosemitském údolí stojí cokoliv, pravdou je, že se chůze po lajně v Čechách ujala velmi rychle a naši sportovci patří mezi světovou špičku. Čeští slacklineři drží světové rekordy v highline (chůze po lajně napjaté nejméně 10m nad zemí), longline (chůze po co nejdelší lajně, často desítky metrů) a trickline (zde se místo chůze na lajně provádí různé akrobatické kousky).

Skupinka špičkových českých slacklinerů k tomu letos podnikla vůbec první expedici na Island, kde v tamních skalách zdolávala netradiční highline . Není to ale jediné prvenství Čechů v tomto sportu. Jako první na světě mají čeští příznivci slackline organizované sdružení – Česká asociace slackline. Zatímco asociace v čele s předsedkyní Annou Kuchařovou pilně pracuje na zřízení certifikačních kurzů pro trenéry, první tipy a rady, jak se pustit do chození po lajně najdete hned tady.

Jak na to:

 1. Vezměte si na to kamaráda. Začátky slackline si můžete pěkně otrávit, pokud na to budete sami. S oporou parťáka snadno vylezete na lajnu a můžete rovnou začít balancovat a chodit. Nastupování na lajnu se později naučíte snáze.
 2. Lajnu si natáhněte nízko a dobře ji vypněte. V začátcích není potřeba mít dlouhou a vysokou lajnu. Stačit vám budou dva, tři metry a výška kolem 20cm nad zemí. Pamatujte, že nejvíce času strávíte nastupováním na lajnu. Není důvod, proč si to ještě ztěžovat výškou.
 3. Na lajně si nejdříve vyzkoušejte stát a balancovat s nohama za sebou. Balancování na jedné noze vám v začátcích příliš nepomůže, stůjte na lajně oběma nohama. Rozejděte se teprve, až si zvyknete na neustálé vyrovnávání rovnováhy.
 4. Nedívejte se pod sebe. Ideální je soustředit se na nějaký pevný bod před vámi. To může být konec lajny, nebo protější strom.
 5. Udržte tělo ve správné pozici. S balancováním vám pomůže, pokud budete mít horní část těla zpevněnou, zatímco nohy mírně pokrčíte v kolenou. Nepatrně podsaďte zadek a stáhněte břišní svaly.
 6. Ruce vzhůru! Rovnováhu vám nejlépe umožní vyvažovat zvednuté ruce. Doporučuje se mít loky v úrovni ramen a pokrčit je tak, abyste měli dlaně na úrovni hlavy. Pohybem předloktí, jako když vítr fouká do větví, pak regulujte veškerá zaváhání a vibrace.
 7. Jděte pomalu. Slackline není o tom přeběhnout lajnu co nejrychleji a na konci se chytit stromu, abyste nespadli. Umění je právě v tom udržet rovnováhu tak, abyste po lajně mohli přejít v klidném tempu.
 8. Bavte se. Nenechte se ubít rutinou a nudou. Objevujte nová místa na slackline, natáhněte si lajnu různě vysoko nebo na různé vzdálenosti. Navíc se nemusíte omezit jen na chození! Zkusit můžete různé triky, podřepy, sednout si na lajnu nebo ji schválně rozhoupat a udržet se.
Co potřebujete:
 • Chodit po lajně můžete naboso. V začátcích vám ale můžou překvapivě pomoci boty, které chodidlo zpevní. Nejlepší je se podívat po specializovaných prodejnách. Oblíbené jsou například adidas Slackcruiser s rovnou, pevnou a neklouzavou podrážkou a nízkým profilem, aby chodidlo bylo co nejblíže popruhu.
 • Popruhy jsou dostupné ve více šířkách – běžně 2,5 až 5cm. Neplatí přitom, že chůze po širší lajně je jednodušší. Široký popruh se bude snadněji otáčet kolem své osy, takže musíte mnohem více zpevnit kotník. Na druhou stranu, široká lajna se mnohem více hodí na triky a freestyle.
 • Na trhu je mnoho způsobů ukotvení v různých cenových hladinách. Vzhledem k bezpečnosti je dobré vše konzultovat s odborníky. Překvapivě při tom můžete také ušetřit. Sety české výroby jsou kvalitnější a mnohdy také levnější než popruhy a ukotvení dovážená ze zahraničí.
 • Nezapomeňte, že při uvazování budete potřebovat kus starého koberce nebo podobně pevné látky, která ochrání kůru stromů. Jinak v parcích nebudete příliš vítáni.
Koukněte se na videa českých highline slacklinerů: ZDE

Datum:21.11.2014 12:30
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Lyžařské brýle Uvex: Sázka na eleganci, funkční vlastnosti a maximální pohodlí

Ještě nemáte? Pak pozorně čtete. Zaměříme se podrobně jak na typy lyžařských brýlí, tak na skla.

Čistý design a ruční výroba

Lyže Meister jsou exkluzivní, na objednávku vyráběné lyže, pro opravdové sportovní nadšence, kteří současně milují design, kvalitu a módu.

To nejlepší MMA scény

OKTAGON 10, aneb show, která napsala rekordy, příběhy a posunula hranice.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama