Saliery: pánský parfém Vertigo
Saliery: pánský parfém ChiefSaliery: pánský parfém ExtremeSaliery: pánský parfém NightSaliery: pánský parfém VIPParfémy Saliery

Není parfém jako parfém

19.11.2014 08:00

V kavárně si objednáváme piccolo, žádná taková káva ale neexistuje... Stejně tak se každý den voníme parfémy, které ale parfémy vůbec nejsou. Ponechme stranou kávu a její velikosti a druhy a podívejme se na rozdíly mezi vůněmi různých koncentrací, vlastností a zkratkami, za kterými se tyto vůně schovávají.

Návyky českého spotřebitele jsou mnohdy v porovnání s okolním světem přinejmenším zvláštní. V České republice se říká parfém všemu, co je na trhu v nějakém hezkém flakonu a má nějakou vůni. Mezi těmito "parfémy" jsou ale obrovské rozdíly. Voňavky můžeme snadno rozdělit do několika základních kategorií: sport, deodorant, kolínská voda, toaletní voda, parfémovaná voda a skutečný parfém. Rozdíl je v koncentraci vonné směsi. Těch pravých parfémů je ale na českém trhu opravdu poskrovnu. Je to dané především jejich vysokou cenou. Slavný parfém Chanel číslo 5 v 15ml balení (koncentrace cca 25 %) stojí v Německu 299 EUR, v české měně to tedy vychází zhruba na 7500 Kč. A to už je suma, kterou si může málokdo dovolit. Vysoká cena je zapříčiněna především drahými základy parfémů. Pro získání jednoho litru růžového základu se spotřebují tři tuny lístků růží. Proto si většinou, v tom lepším případě, kupujeme parfémované vody, o kterých si ale myslíme, soudě vzhledu a vysoké ceny, že jsou to pravé parfémy. Při koupi parfému byste měli vzít v potaz také to, že kvalitní, vysoce koncentrovaný parfém nepoškozuje oblečení, na rozdíl od levnějších toaletních vod. I přesto všechno se ale na českém trhu našla domácí firma, která se rozhodla ukončit matení zákazníků a dodat na trh skutečný parfém, nikoliv parfémovanou vodu za parfém vydávanou. Všechny parfémy značky SALIERI mají ojedinělou koncentraci 35 % vonné látky a jsou vyráběny a baleny přímo v České republice.

Historie
Historie parfémů sahá až do Mezopotámie a starověkého Egypta, tedy mnoho let před naším letopočtem. Vůně, ať už v podobě balzámů, mastí nebo olejů z květin byly nedílnou součástí různých náboženských rituálů. První záznamy o výrobě vonných olejů z květin pomocí destilace se datují až k roku 2000 před naším letopočtem. Nejstarší dochované parfémy byly v roce 2007 objeveny na Kypru. Podle jejich rozboru patřily k hlavním ingrediencím byliny, různé druhy koření a pryskyřice. Rozšíření parfémů po Evropě se připisuje Kateřině Medicejské, manželce krále Jindřicha II., která nosila rukavičky z parfémované kůže a vůně milovala. Největší rozmach ale zaznamenaly parfémy za vlády krále Ludvíka XV., který si přál, aby každý roh jeho paláce voněl každý den úplně jinak. Neustále proto vznikaly nové a nové vůně.

Složení
Slovo parfém je odvozeno od latinského "per fume", což by se přeneseně dalo přeložit jako "přes kouř". Jedná se o směsici esenciálních olejů a dalších vonných látek, které společně vytváří specifickou vůni podtrhující osobnost svého nositele. Vůně se nejčastěji aplikuje na zápěstí, krk, za uši nebo mezi prsy. Množství je individuální, na každém člověku voní každý parfém trochu jinak. Sama vůně se skládá ze tří částí, které se postupně uvolňují. Kvalitní parfémy se sestavují tak, aby byl ve všech fázích rozvíjení vůně zajištěn harmonický a stálý průběh. Hlava (vysoké tóny) je to první co po aplikaci ucítíte. Právě hlava parfému utváří vás první dojem, i proto je na ni kladen nejvyšší důraz. Doba trvání vůně se pohybuje okolo 15 minut, může to být ale také jen pár vteřin. Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní zhruba dvě až tři hodiny. Základ (nízké tóny) jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání se pohybuje v rozmezí několika hodin po odeznění srdce.

Exkluzivita
Značky voňavek nesou často jméno slavných osobností, ať už je to z historie (Christian Dior) nebo ze současnosti (David Beckham). Dělí se také podle exkluzivity. Ryze exkluzivní parfémy, nazývané také tiché vůně, vyrábějí malé firmy v omezeném množství, například právě firma SALIERI, tyto parfémy téměř nepodléhají módnímu diktátu. Exkluzivní parfémy vyrábějí zase především známé návrhářské domy jako Prada, Gucci, Chanel. Pokud si vyhlídnete parfém pod kterým je podepsána některá ze současných celebrit, jako je třeba Lady Gaga, Naomi Campbell, pak věřte, že se bude jednat o toaletní vodu, nikoliv o parfém jako takový.

Jak dělíme voňavky a jaké mají značky?
Eau de Solide (sport): 1 % vonné směsi - značka EDS
Deodorant: 1 - 2 % vonné směsi
Eau de Cologne (kolínská voda): 4 - 6 % vonné směsi - značka EDC
Eau de Toilette (toaletní voda): 7 - 12 % vonné směsi - značka EDT
Eau de Parfum (parfémovaná voda): 13 - 15 % vonné směsi - značka EDP
Parfum (parfém): 16 - 40 % vonné směsi

www.salieri-parfemy.cz

Datum:19.11.2014 08:00
Reklama

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pojištění auta: proč nezapomínat ani na havarijní pojištění

K čemu slouží havarijní pojištění a proč není ze zákona povinné?

Jističe: chraňte se před výpadky proudu a ušetřete peníze!

Na co se při výběru jističe zaměřit a jak poznat, že starý potřebuje výměnu?

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Užijte si filmový festival plnými doušky

Prémiová káva Nespresso je posedmé partnerem Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary.

Pro jednodušší recyklaci

Vířivé proudy už dva roky třídí neželezné kovy. Nově lze do šedých kontejnerů odkládat i použité hliníkové kávové kapsle.

Káva může měnit svět k lepšímu

Geroge Glooney a další přátelé Nespresso představují neutuchající lidskou péči vkládanou do každého šálku výjimečné kávy.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2022

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama