17. Festival Francouzskeho Filmu
17. Festival Francouzskeho Filmu

17. Festival francouzského filmu

14.11.2014 09:10

17. Festival francouzského filmu bude slavnostně zahájen ve středu 19. listopadu 2014 v kině Lucerna předpremiérou filmu Benoît Jacquota Tři srdce, který byl uveden v hlavní soutěži letošního festivalu v Benátkách. Francouzský institut v Praze připravil zahájení festivalu pro veřejnost v Kině 35 a nabízí projekci dvou filmů za cenu jedné vstupenky. Festival zahajuje v 19.00 projekce snímku Jimmy P. –Psychoterapie prérijního indiána režiséra Arnauda Desplechina a pokračuje ve 21.30 Lidskou otázkou, kterou režíroval Nicolas Klotz. Festival bude zakončen 26. listopadu projekcí dalšího předpremiérového filmu Saint Laurent režiséra Bertranda Bonella, který Francii reprezentuje v klání o Oscara.

Tři předpremiérové tituly do Prahy přijedou doprovodit jejich tvůrci. Režisér Benoît Jacquot 21. listopadu ve 20.45 v kině Lucerna osobně uvede projekci filmu Tři srdce, režisérka, scénáristka a herečka Audrey Dana představí svůj nejnovější počin Sex v Paříži také 21. listopadu v 18.30 v kině Lucerna a 22. listopadu v 16.00 v Kině 35, Režisér Martin Provost a spoluautor scénáře Marc Abdelnour předstoupí před pražské publikum se snímkem Violette v pátek 21. listopadu ve 20.30 v Kině 35.

Během 17. Festivalu francouzského filmu bude uvedeno celkem 54 filmů během 130 projekcí. Festival se kromě Prahy koná také v Brně, Ostravě, Českých Budějovicích a Hradci Králové.

Předpremiéry:
Výběr předpremiérových titulů nabízí 8 žánrově pestrých celovečerních filmů, kterým vévodí tituly uvedené v hlavní soutěži na letošním festivalu v Cannes.

Dva dny, jedna noc je nejnovější snímek bratří Dardennů, ve kterém exceluje Marion Cotillard. Česká premiéra: 4. prosince 2014, film uvádí společnost Film Europe.

Saint Laurent je nové zpracování životního příběhu slavného módního navrháře z dílny režiséra Bertranda Bonella. V hlavní roli se představí mladý populární herec Gaspard Ulliel. Česká premiéra v roce 2015, film uvádí společnost 35MM.

Láska je dokonalý zločin nabídne detektivní příběh režisérské dvojice Arnauda a Jean-Marie Larrieuových. Česká premiéra v roce 2015, film uvádí společnost Film Europe.

Jimmy P. – Psychoterapie prérijního indiána - pozoruhodný psychologický snímek režíroval Arnaud Desplechin. Česká premiéra: 4. prosince 2014, film uvádí společnost Artcam.

Violette, film režiséra Martina Provosta, líčí osudové setkání začínající spisovatelky z nuzných poměrů Violette Leduc se Simone de Beauvoir. Česká premiéra v roce 2015, film uvádí společnost Film Europe.

Příběh Marie je intimní film inspirovaný skutečným osudem slepé i hluchoněmé dívky Marie Heurtin. Příběh odehrávající se v 19. století v prostředí kláštera vynikajícím způsobem zpracoval režisér Jean-Pierre Améris. Česká premiéra: 11. prosince 2014, film uvádí společnost Cinemart.

Sex v Paříži režisérky Audrey Dany nabídne přehlídku oblíbených francouzských hereček jako jsou Isabelle Adjani, Leaticia Casta, Sylvie Testud či Julie Ferrier. Česká premiéra: 27. listopadu 2014, film uvádí společnost 35MM.

Tři srdce, nejnovější film významného francouzského režiséra Benoîta Jacquota, byl uveden v hlavní soutěži letošního festivalu v Benátkách. V hlavních rolích milostného trojúhelníku zaujmou svým výkonem Charlotte Gainsbourg, Chiara Mastroianni a Benoît Poelvoorde. Česká premiéra v roce 2015, film uvádí společnost Film Europe.

Výběr české kritiky
Další francouzské filmové novinky, které se setkaly s velkým ohlasem na mezinárodních festivalech a které zatím nemají českého distributora, uvede pražská část festivalu v soutěžní sekci Výběr české kritiky. Tyto snímky se utkají o Cenu diváků TV5MONDE a český distributor, který se rozhodne uvést vítězný snímek do distribuce v ČR, získá finanční podporu společnosti TV5MONDE na propagaci snímku.

Sekce Výběr české kritiky nabídne například režijní počin francouzského herce Mathieua Amalrika Modrý pokoj na námět stejnojmenné literární předlohy Georgese Simenona, dále pak fikci Guillauma Niclouxe Únos Michela Houellebecqa inspirovanou skutečným zmizením světoznámého francouzského spisovatele, který si v tomto filmu zahrál svou vlastní postavu či hořkou komedii Dehet a peří režiséra Pascala Rabaté, která byla uvedena letos v hlavní soutěži karlovarského festivalu. Festival uvede také novinku Tonyho Gattlifa Geronimo, Žárlivost Philippa Garrela, která zaujme svým klasickým černobílým zpracováním.

Cyklus Benoît Jacquot
U příležitosti předpremiérového uvedení nového filmu režiséra Benoît Jacquota připravil Festival francouzského filmu průřez tvorbou tohoto mimořádně plodného umělce. Benoît Jacquot (1947) natočil během své dosavadní kariéry 21 celovečerních filmů, nespočet televizních dokumentů věnovaných osobnostem uměleckého světa, 6 televizních filmů a v neposlední řadě má na svém kontě i několik operních adaptací. V roce 2010 například inscenoval jako režisér operu Werther Julese Masseneta v Opéra Bastille s Jonasem Kaufmannem v hlavní roli. Tuto operu uvedl rovněž s velkým úspěchem v londýnské Covent Garden. Benoît Jacquot začínal jako asistent režiséra Roberta Bressona a v sedmdesátých letech byl velmi silně svázán s druhou generací francouzské Nové vlny (Jeanne Eustache, Philippe Garrel, André Téchiné, Jacques Doillon). V osmdesátých letech se toto provázánírozvolňuje a Benoît Jacquot se věnuje literárním adaptacím. V devadesátých letech se jeho tvorba definitivně vyprofiluje a věnuje se hluboké reflexi lidských emocí a vztahů, ve kterých je hlavní hrdinkou často žena. Ve svých filmech tak dává prostor jak mladým začínajícím herečkám Virginie Ledoyen, Isild le Besco, tak velkým hvězdám Isabelle Adjani ve snímku Adolphe, Isabelle Huppert ve Villa Amalia. Jeho film Sbohem královno byl v roce 2013 oceněn třemi Césary (nejlepší kamera, nejlepší výprava a nejlepší kostýmy). V rámci Cyklu Benoît Jacquot festival uvede sedm celovečerních snímků tohoto tvůrce.

Fokus Juliette Binoche
V rámci festivalového uvedení nového filmu Oliviera Assayse Sils Maria, v němž podala vynikající herecký výkon Juliette Binoche a u příležitosti hereččina životního jubilea uvádí Festival francouzského filmu vybrané celovečerní snímky, ve kterých ztvárnila Juliette Binoche hlavní roli (Husar na střeše, Věrná kopie, Ony, Camille Claudel 1915). Tyto filmy pak doplní celovečerní dokument o Juliette Binoche, který natočila její sestra režisérka Marion Stalens.

Večer krátkých filmů
Na programu 17. Festivalu francouzského filmu nebude letos chybět ani oblíbený Večer krátkých filmů, který proběhne v Praze, Brně, v Českých Budějovicích i v Hradci Králové a Ostravě.

Filmové hity
Tak jako každoročně budou mít diváci možnost zhlédnout rovněž francouzské snímky uvedené do české distribuce v roce 2013/2014. Festival v této sekci uvede snímky jako Sbohem jazyku Jeana-Luca Godarda, který letos získal Cenu poroty v Cannes, Je muž, kterýje vysoký, štastný? – Animovanou konverzaci s Noamem Chomskym v režii Michela Gondryho, také poslední titul Luca Bessona Lucy a především tituly pro děti jako je Bella a Sebastián, Kráska a zvíře či Mikulášovy patálie na prázdninách.

Festival se koná v osmi partnerských kinech:
v kinech sítě Europa Cinemas (Praha - Kino 35 Francouzského institutu v Praze, Lucerna,Světozor, Brno – Scala, České Budějovice – Kotva, Hradec Králové – Bio Central, Ostrava – Minikino) a v pražském multikině CineStar Anděl.

Všechny filmy jsou uváděny v původním znění s českými titulky nebo s českým dabingem.Vstupné na festivalové projekce činí 100Kč.

Oficiální internetové stránky festivalu: www.festivalff.cz
Facebookové stránky festivalu: www.facebook.com/festivalff
www.youtube.com/FrancouzskyInstitut

Datum:14.11.2014 09:10
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama