Struny podzimu začínají v pondělí 6. října koncertem Marizy

Struny podzimu s podmanivým fado zahájí Mariza

06.10.2014 10:45

Mezinárodní hudební festival Struny podzimu v pondělí 6. října ve Státní opeře slavnostně otevře královna portugalského fada Mariza. Hvězda, díky níž si fado z Pyrenejského poloostrova podmanilo celý svět a zabydlelo se na velkých hudebních festivalech i v nejprestižnějších koncertních sálech, uhrane nádhernou barvou hlasu, hloubkou, noblesou i svou otevřeností. Fado znamená osud a jeho písně jsou plné stesku po lásce, moři a odloučení.

Marizina hudba však jde nad rámec tradičního fada. Nebojí se s tímto žánrem experimentovat, koření jej různými styly, ačkoliv ctí jeho tradici. New York Times o této výrazné umělkyni napsaly: „…do fada vnáší moderní cit, a kavárenskou směs cikánských, židovských, arabských i andaluských vlivů.“ Sama Mariza říká: „Fado má velmi pevné základy, ale je to městská hudba. A jako všechny druhy městské hudby se fado mění tak, jak se mění společnost. Žijeme v novém století, takže přirozeně zpívám o všech nových věcech, které mě obklopuji v novém Portugalsku. Vytvářím zkrátka fado pro novou generaci.“ Hudební velvyslankyně Portugalska míří za publikem Strun podzimu se svou čtyřčlennou kapelou, ve které nebude chybět ani specifický zvuk portugalské kytary. Nadcházející koncert ve Státní opeře tak slibuje nejen mimořádný hudební, ale i emotivní zážitek. Více informací na www.strunypodzimu.cz.

Napůl Afričanka, napůl Portugalka přímo ze srdce Mourarie, lisabonské čtvrti, kde se fado v 19. století narodilo, převzala pomyslné žezlo po legendární Amálii Rodrigues. V roce 2011 se fado plné melancholie a tíživé osudovosti dostalo její zásluhou na seznam kulturního dědictví lidstva UNESCO. Jako čerstvý objev world music uhranula před devíti lety publikum Colours of Ostrava. Dnes je globální hvězdou, díky níž je fado synonymem pro Portugalsko, stejně jako flamenko pro Španělsko.

První album Fado em mim vydala v roce 2001 a byl to okamžitý úspěch – jen v Portugalsku za něj získala čtyři platinové desky. Mezinárodní úspěch v plné míře Mariza zaznamenala v roce 2003 s druhým albem Fado curvo, které je dnes považováno za absolutní klasiku současné podoby tohoto žánru. Její zatím poslední album nese název Fado tradicional. A opět jej provází vynikající ohlas.

V minulosti Mariza spolupracovala s řadou předních osobností hudebního světa, mimo jiné Stingem či Lenny Kravitzem. Je držitelkou mnoha cen, např. Ceny BBC pro world music. Podílela se rovněž na několika dokumentárních filmech o fadu. Miliony televizních diváků ji letos vidělo i třeba na vystoupení před finále Ligy mistrů UEFA.

Žánrově pestré Struny podzimu nabídnou během dalších podzimních týdnů například koncerty jazzových matadorů Ahmada Jamala a Hugh Masekely, legendárního minimalisty Stevea Reicha a Colin Currie Group, společný koncert pianisty Brada Mehldaua a mandolínisty Chrise Thileho, virtuózní violoncellistky Mayi Beiser či první dámy flamenka Estrelly Morente. Závěrečnou tečku za letošním ročníkem napíše klubová noc SPOTLIGHT s magickou show britského tria Young Fathers, LOW či Taylorem McFerrinem.

Sledujte Struny podzimu on-line
www.strunypodzimu.cz – detailní informace o koncertech, rádio Struny podzimu, videoukázky
www.facebook.com/strunypodzimu – aktuální informace z festivalového dění
www.youtube.com/user/Strunypodzimu – videa z vybraných koncertů

Struny podzimu 2014 - přehled koncertů
6. října / Státní opera MARIZA
9. října / Studio Hrdinů MAYA BEISER
14. října / Forum Karlín COLIN CURRIE GROUP & STEVE REICH
19. října / Rudolfinum AHMAD JAMAL
23. října / Pražská křižovatka HOSSEIN ALIZÂDEH & PEJMAN HADADI
30. října / České muzeum hudby DIDGORI
3. listopadu / Lucerna – Velký sál CHRIS THILE & BRAD MEHLDAU
5. listopadu / Rudolfinum HUGH MASEKELA & LARRY WILLIS
9. listopadu / Stavovské divadlo ESTRELLA MORENTE
17. – 19. října / Divadlo Minor Struny dětem
12. listopadu / Roxy/NoD Klubová noc Spotlight - YOUNG FATHERS, XENIA RUBINOS, TAYLOR McFERRIN, LAW, KATT w. DA FAKE PANDA, Floex

generální partneři: O2 Czech Republic a.s., investiční skupina KKCG
finanční podpora: hl. m. Praha a Ministerstvo kultury ČR
hlavní partner: PRIVAT BANK AG
mecenáši: Michaela Janečková, Karel Janeček, Julius Prüger
oficiální dopravce: Volvo
oficiální hotel: Le Palais
partner: Sazka
hlavní mediální partneři: Česká televize, Český rozhlas, Hospodářské noviny a iHNed.cz
mediální partneři: České noviny, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Harmonie, Opera Plus, Radio 1, Respekt, The Prague Post, Xantypa
speciální poděkování: Národní divadlo, Letiště Praha, OSA, Národní galerie, Forum Karlín, Národní muzeum

Datum:06.10.2014 10:45
Reklama

3 nejlepší masáže

Vyzkoušejte kouzlo thajských masážích, po kterých se budete cítit jako znovuzrození.

OKTAGON 10 | 17.11.2018

Svátek bojových umění a MMA událost roku se blíží – jubilejní desátý turnaj největší česko-slovenské organizace míří do pražské O2 arény.

Král Customů

Custom thajského dealerství pojmenovaný Princ je jednoduchá, čistá stavba, symbolizující to, jak by měl vypadat chopper roku 2018.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Lyžování v Rakousku - lyžování na ledovci

Krásné ubytování v rodinném hotelu Lukashansl v blízkosti ledovce Kitzsteinhorn s možností celoročního lyžování.

Miluju boty

Milujeme boty a módní doplňky a píšeme o nich. Nikdy nebudu mít dost bot!

Další zahraniční hvězda

Další hvězdou Metronome Festivalu Prague 2019 bude kultovní elektronická ikona Kraftwerk. Přiveze unikátní show ve 3D.

Život mezi paragrafy

Legenda českého krasobruslení a advokacie, Gerhardt Bubník, ve své autobiografii bilancuje i odkrývá aféry.

Brunello Cucinelli slaví

Italská luxusní značka oslavila 40. výročí svého působení v rodném kraji svého zakladatele - městečku Solomeo v oblasti Perugia.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
30.11.2018

Ikonická Sicily Bag v Praze

Italská módní značka Dolce & Gabbana připravuje ve dnech 29. - 30. listopadu 2018 možnost nechat si ručně personifikovat kabelku Sicily italskou kreslířkou v pražském butiku.

Reklama