Den českého piva oslaví Staropramen speciálním silným Výročním Granátem 14,5

Staropramen - speciální silný Výroční Granát 14,5

02.09.2014 15:00

Nefiltrovaný, nepasterizovaný a silný Granát čerpal inspiraci v původní receptuře z roku 1884 a připomíná 145. výročí založení pivovaru.

Každý skutečný milovník piva by si měl co nejdříve ve svém kalendáři označit sobotu 27. září s poznámkou „Návštěva hospody s přáteli“. Již za měsíc se totiž v předvečer svátku svatého Václava uskuteční druhý ročník Dne českého piva. Pro tento svátek našeho národního nápoje, který loni poprvé zorganizoval Český svaz pivovarů a sladoven, uvařili ve Staropramenu skutečnou pivní lahůdku – speciální várku nepasterizovaného a nefiltrovaného Výročního Granátu 14,5. Polotmavý speciál se stupňovitostí připomínající letošních 145 let od založení smíchovského pivovaru.

„Limitovanou edici Výročního Granátu 14,5 bude možné ochutnat pouze v sobotu 27. září během Dne českého piva, a to ve vybraných hospodách Staropramenu, které se k oslavám s námi připojí,“ říká Michal Šlechta, manažer značky Staropramen. Přehled těchto hospod lze najít na stránkách www.pivo.cz. „Granát jsme vybrali proto, že tvoří důležitou součást historie nejen našeho pivovaru, ale celého českého pivovarnictví,“ dodává Šlechta.

Výroční Staropramen Granát 14,5 je speciálním nefiltrovaným a nepasterizovaným polotmavým ležákem. „K jeho výrobě jsme použili tři druhy sladů a tři druhy chmele v čele s Žateckým poloraným červeňákem. Jeho receptura využívá pro Staropramen typické několikanásobné chmelení. Poté, co tento speciál uzraje v tancích, bude přímo stáčen do sudů. Bude tak vynechána jak fáze filtrace, tak fáze pasterizace. Pivo do hospod zavezeme až těsně před Dnem českého piva. Tím bude zajištěna jeho maximální čerstvost, což je z pohledu kvality piva velmi důležité,“ říká Zdeněk Lux, vrchní sládek pivovaru Staropramen. Každá hospoda pak dostane omezené množství piva. „Proto se nevyplatí váhat. Doporučuji si v hospodě raději rezervovat místo,“ upozorňuje sládek Lux.

V rámci podpory připravil Staropramen pro ty, kteří mají rádi něco navíc, soutěž s Výročním Granátem 14,5. Výherce obdrží poukaz na konzumaci 30 piv zdarma a titul Čestného sládka s privilegiem narazit a natočit Výroční Granát 14,5. Podrobné informace o soutěži jsou také na webových stránkách www.pivo.cz.

Staropramen si zvolenou stupňovitostí Výročního Granátu 14,5 symbolicky připomíná 145 let od svého založení. Bylo to v roce 1869, kdy s nápadem postavit nový pivovar na tehdejším pražském předměstí přišli Jan Kohout a Vilém Pick. Ve stejném roce založili akciovou společnost, jejíž valná hromada se poprvé sešla na podzim. Záhy bylo započato s výstavbou pivovaru. První slavnostní várka piva byla uvařena 1. května 1871.

„Od počátku existence se pivovaru dařilo. Může za to také inovátorský přístup, kterého se ve Staropramenu držíme dodnes. Když v roce 1884 přišel tehdejší náš sládek Michael Trnka s Granátem na trh, položil základ celé kategorii polotmavých ležáků. Jsme rádi, že na tradici tohoto piva můžeme navázat i aktuální speciální várkou Výročního Granátu,“ popisuje Zdeněk Lux, který je celkově dvacátým vrchním sládkem v historii smíchovského pivovaru.

Příběh Staropramenu Granátu
Psal se rok 1884, když sládek Akcionářského pivovaru na Smíchově Michael Trnka rozhodl, že na Smíchově uvaří polotmavé pivo. Takové, které bude mít chmelovou hořkost vyváženou vůní tmavých sladů. Vzniklo unikátní polotmavé pivo. Silné, řízné, s výraznou vůní chmele a tmavého sladu. A originální barvou. Při pohledu na sklenici zářilo pivo temně načervenale. Padl návrh na jméno Granát. A tento název již pivu zůstal.

Granát si velice rychle našel cestu k zákazníkům, a to nejen v Praze, ale i po celých Čechách a také v cizině. Díky jeho vzrůstající oblibě začaly pivovary používat pro polotmavé pivo označení granát. Desítky let se Granát vařil ve smíchovském pivovaru, až historické události v roce 1938 tento proces zastavily. Od té doby se pivo pro různé zákazy vařilo jednou ročně na podzim jen pro pivovarské. Generace sládků si tak po dlouhá desetiletí předávaly tajemství piva Granát.

S radostí pak pivovarští přivítali rozhodnutí, aby se jejich oblíbené pivo vrátilo jako ležák na trh v roce 1999, kdy byl při oslavách 130 let pivovaru Staropramen uvařen pod v té době vhodným jménem Staropramen Millenium. Pivo Millenium si záhy získalo značnou oblibu. Proto bylo před slavnostmi pivovaru v roce 2002 rozhodnuto o návratu k původnímu názvu Granát.

Polotmavý ležák Staropramen Granát má nejen unikátní granátovou barvu, ale i široké spektrum jiskrných barev, kde zejména vyniká temně načervenalá. Díky kombinaci sladů lze objevit neznámé kombinace starších chuťových tónů, kde zejména uprostřed rozhraní sladové sladkosti a hořkosti vyniká hořkost chmelová. Vybroušená chuť a jemná chmelová vůně jsou typické charakterové vlastnosti tohoto jedinečného polotmavého granátového ležáku.

Na Den českého piva ho budou moci lidé ochutnat ve speciální nefiltrované a nepasterizované limitované edici se stupňovitostí 14,5, připomínající 145 let od založení pivovaru.
Den českého piva

Tradici pivního svátku založil Svaz českých pivovarů a sladoven v loňském roce s cílem posílit národní hrdost a vztah k tomuto typicky českému nápoji. Dnem českého piva vyhlásili pivovarníci 27. září, předvečer svátku nejvýznamnějšího českého patrona sv. Václava. Ten je zároveň i patronem sládků a pivovarníků. Za ochránce pivařů prohlásil knížete Václava před téměř sedmi sty lety císař Karel IV., jenž se sám významně zasloužil o rozšíření pivovarnictví a chmelařství v českých zemích.

Obecné informace
Pivovary Staropramen s. r. o. jsou druhým největším producentem piva v České republice. Spotřebitelům a zákazníkům nabízejí jedno z nejširších portfolií pivních značek. Společnost je také významným českým exportérem piva. V zahraničí nejoblíbenější značku z portfolia – Staropramen – mohou ochutnat spotřebitelé ve 38 zemích světa. Více informací najdete na www.pivovary-staropramen.cz.

Pivovary Staropramen s. r. o. jsou součástí skupiny Molson Coors Brewing Company, která patří mezi největší pivovarnické společnosti světa. Svou podnikatelskou činnost vyvíjí v Kanadě, USA, Střední Evropě, Velké Británii a dalších exportních trzích. Společnost disponuje pestrým portfoliem vlastních i partnerských značek, včetně „vlajkových lodí“ Coors Light, Molson Canadian, Staropramen a Carling. Více informací najdete na www.molsoncoors.com.
 

Datum:02.09.2014 15:00
Reklama

Pobyt ve vířivce vám zlepší spánek i náladu

Přemýšlíte nad tím, jak si zpříjemnit zimu? Přinášíme vám několik důvodů, proč byste se měli nad pořízením vířivky přeci jen zamyslet.

Zharmonizujte ducha i tělo pomocí vůní

Zpříjemněme si čas strávený doma vůní, která zharmonizujme ducha i tělo a navodí dokonalý okamžik nejen pro odpočinek.

S vášní pro moderní design

Nespresso představuje kolekci Nude vyrobenou z kávových slupek.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Metallica letos opět podpoří Obědy pro děti

Již tuto neděli 18. srpna Metallica vystoupí v rámci svého turné WorldWired Tour v Praze před vyprodanými Letňany.

Na svatého Patrika plno hudby, kultury i irské gastronomie

Oslavy irského svátku svatého Patrika, které jsou tradicí mnoha světových velkoměst, si v posledních letech našly své místo také v České republice.

Metronome Festival Prague

Metronome Festival Prague oznamuje první českou a slovenskou kapelu! Comebackový koncert Khoiby a stále slavnější The Ills.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE

Warning: Illegal string offset 'id' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2

Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 2
AKCE

Warning: Illegal string offset 'date' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 7


Warning: Illegal string offset 'name' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 8


Warning: Illegal string offset 'perex' in /webhosting/ftp/nexus/www.menhouse.eu/areas/akceBox.php on line 9

Reklama