První pokus o zabití Fidela Castra!
Konec masových poprav, zadržte Che Guevaru!CIA se jen tak nevzdá!Která vláda se CIA hodí více do krámu?30 let dopředu plánovala CIA povstání!

Top 5 nejutajenějších událostí světa!

30.06.2014 11:00

Vraždy, války, atentáty a pronásledování to vše a spousta dalších nelidských aktivit se neděje bezdůvodně. Za mnoha útrapami lidstva stojí vždy třetí strana, která tahá za nitky. A právě v těchto případech to byla Americká zpravodajská služba CIA, která zasahovala do životů lidí takřka po celém světě. Má na svědomí nespočet zabitých, zraněných a pronásledovaných lidí a to, jestli to bylo ku prospěchu lidstva či nikoliv, posuďte sami.

První pokus o zabití Fidela Castra!
Bývalý kubánský prezident a premiér Fidel Castro je známy po celém světě nejen svými činy, ale i přežitím 600 pokusů o atentát. Již v roce 1959, kdy se diktátor chopil moci na Kubě a začal se hlásit ke komunismu a k silnému spojenectví s Ruskem. Jenže Spojeným státům americkým se tento styl revoluce poněkud nezamlouval, a navíc se Američané začali bát, že by se komunismus společně s převratem rozšířil i do dalších zemí Latinské Ameriky. A tak CIA dostala „práci“. Jenže jak se dostat k diktátorovi, co nejblíže, aby byl doopravdy zneškodněn? Atentát pomocí bomby či jiné zbraně by nebyl efektivní, protože Fidel má kom sebe neustále mnoho vojáků. Zpravodajská služba tak přišla se zajímavým nápadem a to zapojit do atentátu Maritu Lorenz, která byla v té době jedna z jeho mnoha milenek. Ta bez ostychu přijala nabídku tajné služby, podat Fidelu spolu s jídlem i kapsle naplněné jedem. Při podání pilulek však diktátor na milence poznal, že se něco děje. Marit Lorenz ho zabít nedokázala, a to i přesto, že jí Fidel, po provalení jejího pokusu o otrávení, půjčil svou zbraň, aby čin dokonala. Více detailů se dozvíte v seriálu CIA: dešifrováno, který aktuálně vysílá televizní stanice Spektrum.

Konec masových poprav, zadržte Che Guevaru!
Chladnokrevný a nemilosrdný revolucionář Che Guevara je proslulý svým výrokem: „Ano, popravovali jsme, popravujeme a budeme popravovat,“ který pronesl při projevu v OSN v New Yorku. Tento bezcitný člověk uvažoval o zničení Spojených států a tím se stal trnem v oku pro americkou zpravodajskou službu. Rok 1960, kdy způsobil chaos v Bolívii a zabíjel vládní vojska, byl poslední kapkou. CIA tak začala usilovat o zachycení Che Guevary a to živého, touto akcí byl pověřen vrchní agent Felix Rodriguez. Zapojení tohoto agenta bylo pro něj osobně velmi srdcervoucí, jelikož už dopředu věděl, že mnoho jeho přátel zemře. Hon na Che Guevaru dopadnul nakonec jinak, než si USA představovalo, bolívijský prezident René Barrientos nařídil revolucionáře ihned popravit, a to i přesto, že jej Američané chtěli živého k výslechu.

CIA se jen tak nevzdá!
V roce 1998 bylo americké velvyslanectví v Keni napadeno masivní sebevražednou bombou, která patřila mezi vůbec první svého druhu v Africe. Zabito bylo 212 lidí a zraněno přes 4 000. Od prvního okamžiku bylo jasné, že útok nepochází od místních obyvatel. Keňská policie naštěstí zatkla alespoň jednoho z atentátníků, ostatní totiž ve zmatku rychle utekli. Zadržený nakonec prozradil teroristickou organizaci Al Kaida a také dvě jména vůdců - Fazula Mohammeda a chráněnce jménem Ali Saleh Nabhan. Oba sice uprchli ze země, ale bylo zřejmé, že jsou na cestě do Somálska. CIA proto vyslala do akce svého nejlepšího agenta Johna Bennetta. Ten se rozhodnul zaplatit za informace a použít i známé vojenské vůdce. Celá tato mise se však nezdařila a atentátníci uprchli bez postihu. Mnoho podrobnějších informací můžete vidět v seriálu CIA: dešifrováno, který vysílá stanice Spektrum.

Která vláda se CIA hodí více do krámu?
V roce 1954 americká zpravodajská služba použila psychologickou válku v Guatemale, která měla být součástí převratu. V přísně tajné operaci bylo použito rádiové vysílání ve snaze vytvořit zdánlivý útok armády v kombinaci s partyzánskou invazí. Touha svrhnout prezidenta Jacoba Arbenze byla obrovská, jelikož sociální reformy a pozemkové reformy (udělení půdy rolníkům) se americké zpravodajské službě nelíbilo. Více se jim totiž zamlouvala vláda diktátora Jorge Ubica (1930-1944), která byla brutální a represivní, ale pro Spojené státy americké velmi výhodná, jelikož dostali statisíce hektarů úrodné půdy. Následný prezident Juan Jose Arévalo , který provedl řadu sociálních reforem, včetně změny mzdových zákonů, navýšení financování školství a změny všeobecného volebního práva, nebyl ještě pro Američany takovou hrozbou jako onen následný prezident Jacobo Arbenz, který byl nakonec za pomoci CIA sesazen.

30 let dopředu plánovala CIA povstání!
Není to tak dávno, kdy noviny plnily informace o občanské válce a státním převratu v Libyi. Muammar Kaddáfí byl svržen v průběhu krvavé války. Věděli jste však, že povstání v Libyi bylo naplánováno již před 30 lety? A právě ten, kdo jej vedl, byl dlouhodobý spojenec s CIA. Kahlifa Haftar byl totiž už kdysi dávno jedním z předních Kaddáfího generálů a celé povstání se mělo stát již dříve, ale naneštěstí měl Haftar mnoho problémů a navíc uvízl na předměstí Ameriky po dobu 20 let, tudíž se vrátil do Libye až v roce 2011. Následující scénář občanské války a pátrání po skrývaném diktátoru, už zná snad celý svět.
 

Datum:30.06.2014 11:00
Reklama

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Topit tuhými palivy se dnes vyplatí

Mohlo by se zdát, že vytápění tuhými palivy šlo do ústraní. Dnes je ale všechno jinak.

Já chci na pláž

Portál o cestování, zaměřený především na nejkrásnější pláže celého světa.

Život v Karibiku

Sledujte život na honduraském ostrově Roatan.

Nespresso káva v Karlových Varech již po osmé

Svátek filmu a hlavní společenská událost se blíží. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary, bude počátkem července opět patřit výjimečným snímkům.

Jak má vypadat pořádná zahrada

Zahrada je oblíbeným místem nejen pro mnohé zahrádkáře a nadšence pěstování, ale i milovníky odpočinku.

Zèta x Nespresso: krok vpřed

Společnost Nespresso spojila síly s módní značkou s nulovým odpadem a vznikly tak tenisky z recyklované kávové sedliny.

TWITTER
Reklama
PRÁVĚ V PRODEJI
VIDEO DNE
AKCE
31.01.2023

Dovolená na Roatanu

Pojeďte za námi do Karibiku.

Reklama